Historisk bygg totalskadet
Furesundet handelsstad helt overtent.
AV: jan stian vold , ane elisabeth børhaug
- Dette huset klarer vi ikke å berge, sier operasjonsleder Nils Erik Eggen i Sogn og Fjordane politidistrikt.
Det historiske bygget som brant, ligger på en øy i Furesund i Gunhildsvågen i Florø.
Skulle pusse opp
Siden 1600-tallet har det vært gjestgiveri og handelsvirksomhet i Furesundet. De siste årene har bygget stått tomt.
Oddvar Færøyvik skulle overta det gamle handelsstedet. Planen var å restaurere bygget og drive det videre som overnattingssted.
- Jeg vet ikke hva jeg skal tenke nå. Jeg er helt tom og veldig oppgitt, forteller Færøyvik.
Furesundet eies nå av hans to tanter. Færøyvik hadde kjøpsavtale på stedet.
- Huset har vært i familien lenge. Dette er forferdelig trist. Det var barndomshjemmet til tantene mine, sier han.
Han bor selv på naboøyen. Det var svigersønnen som oppdaget brannen.
- Han var våken med en liten baby som gråt. Da fikk han øye på flammene på andre siden av fjorden, sier Færøyvik.
- Vi dro ut dit, men det var helt overtent. Det var ingenting vi kunne gjøre. Nå forsøker vi bare å bearbeide det som har skjedd.
- Gråter
Brannvesenet jobbet på spreng med å hindre brannen i å spre seg i morgentimene.
- Vi måtte i båt for å komme frem til brannstedet. Det var helt overtent da vi kom frem. Huset var allerede i ferd med å rase sammen, forteller vakthavende i Florø brannvesen, Trygve Andersen.
Det hadde allerede tatt fyr i et skur like ved.
- Men vi klarte å berge et naust og skogen rundt på øyen. Alle som har verneinteresser gråter nok i dag. Dette var et gammelt handelssted som alle i Florø kjenner til, sier han.
Kong Christian VI og følget hans skal blant annet ha overnattet på stedet under Norgesferden sin i 1733.
- Kystkulturen er et glemt kapittel. Mange bygninger langs kysten står i forfall. Her var eierne i gang med en storstilt plan. Dette er en helt utrolig lei situasjon, sier Stig Nordrumshaugen, restaureringsleder for fredete bygg i Sogn og Fjordane.
- Huset betyr veldig mye. Nå er det ingenting igjen. Et kulturminne og et stykke kystkultur er nå kraftig forringet, sier han.
Les også
Siste fra Lokalt
Relaterte bilder