• To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Bybanen krasjet

    Følg bergingsarbeidet direkte!
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    - Stanset med et smell

    Drosjesjåfør Otto Kvingedal fra Masfjorden sto fremst i lyskrysset og ble øyevitnet til bybanekrasjet. VIDEO: Bjarte R. Trettenes.

Bybanen sporet av

Trafikken i det meste av Bergen sentrum ble lammet da to bybanevogner støtte sammen mandag.

Les også:

Uhellet skjedde under testkjøring av Bybanen, få dager før den skal åpnes.

De to vognene - 201 og 202 - krasjet ved Telegrafen, i krysset mellom Kaigaten og Christies gate.

En av vognene sporet av, men ingen ble skadet i smellen som skjedde ved 13.30-tiden. Først klokken 15.50 var vognene fjernet fra krysset, slik at trafikken kunne passere.

- Vi vet ikke hvilke konsekvenser ulykken får, sier Oddmund Sylta, direktør i Skyss.

Det er selskapet som er ansvarlige for kollektivtrafikken i Hordaland - Bybanen inkludert.

Sylta sier at de foreløpig arbeider utfra at åpningen av Bybanen fortsatt skal skje 22. juni.

- Per i dag står 22. juni fast. Men det må vi komme tilbake til. Først må vi klarlegge konsekvensene for de to vognene, sier Sylta.

I kveld og i natt blir de to vognsettene undersøkt av eksperter. Det er totalt sett fem vognsett som er levert, men et sjette som skal komme i midten av juni.

Driften i sommer krever minimum fire vogner - men er da helt på smertegrensen i tilfelle noe uforutsett skjer.

- Forferdelig smell
Vognene kolliderte i forbindelse med sporskifte. Vogn 201 har en ti meter lang skrape langs siden.

Flere øyenvitner forteller at det var et forferdelig smell da bybanevognene støtte sammen.

Ved sporveksleren i Kaigaten drar vognen på vei til Nesttun over i feil kjøreretning og kolliderer med den andre
Kjell Knutsen, øyenvitne

Kjell Knutsen, mangeårig NSB-ansatt, ble vitne til kollisjonen.

- Den vognen som nå har sporet av, var på vei inn til endestasjonen i Starvhusgaten, mens den andre bybanevognen var på vei ut av stasjonen og på vei mot Nesttun, fortalte Knutsen.

- Ved sporvekselen i Kaigaten drar vognen på vei til Nesttun over i feil kjøreretning og kolliderer med den andre, fortsetter han.

Knutsen, som har jobbet i over 40 år i NSB, mener det er åpenbart at det må ha skjedd en feil under sporvekslingen.

- Det smalt skikkelig. Til alt hell ble ingen skadet, sa han.

Politiet etterforsker hendelsen.

- Vi har ikke grunnlag for å si om det har skjedd noe straffbart, men vi må få klarlagt hendelsesforløpet og finne ut hva som førte til kollisjonen, sier politiets innsatsleder Kjetil Øyri til bt.no.

Saken fortsetter under videospilleren.

- Beklager
Dan Hildebrand, administrerende direktør i Fjord 1 Partner og ansvarlig for drift av Bybanen, mener det er for tidlig å si noe om det er menneskelig eller teknisk svikt som forklarer sporvekslingstabben.

- Det ser ut som skadene på vognene er overflatiske og ikke veldig dyre å utbedre, sier han.

Christies gate ble sperret av, og uhellet førte til enorme køer.

- Jeg beklager hendelsen overfor alle som er blitt rammet, sier Hildebrand.

Bybanen er bygget med automatisk signalsystem som skal gi førerne prioritet.

- Vi skal utrede hva som har skjedd her. Det kan være en teknisk feil, en menneskelig feil eller en kombinasjon, sier Hildebrand.

- Særdeles ubehagelig
Fungerende brannsjef Leif Linde ledet arbeidet med å heve vognen tilbake på skinnene med hydraulisk utstyr.

Samferdselssjef Ove Foldnes i Bergen kommune har hatt mye med oppbyggingen av banen å gjøre. Han var på ulykkesstedet.

- Det er særdeles ubehagelig. Vi må gå gjennom denne hendelsen så det ikke skjer igjen.

- Det er vel ikke god PR?

- Klart ikke, sier Foldnes.

- Dette er akkurat situasjonen som brannvesenet har trent på. Jeg håper de raskt får vognene på skinnene, så de hindrer trafikken minst mulig, sier Foldnes.

  • Unngå køer! Få SMS-varsel når det oppstår køer eller veier må stenges i bergensområdet. Send BT TRAFIKK til 2077. Tjenesten koster to kroner pr. melding.

Er du bekymret for sikkerheten på Bybanen? Si din mening!

Les også

Siste fra Lokalt

Hund døde i trehusbrann

To katter ble reddet ut i live.

Overfalt og ranet på Høyden

To personer pågrepet.

Cim (15) fra Bergen
brukte fem minutter
på å knekke Apple

Nå vekker 15-åringen internasjonal oppsikt.

- Gamle, men bedre tog

Inviterer ordføreren på togtur for å overbevise.

Voldsanmeldt elev: - Var et uhell

Videregående-eleven er anmeldt for vold mot læreren, men nekter for å ha skallet til ham. Nå er eleven tilbudt skolebytte.

Relaterte bilder

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Lederstillinger

Stillinger