— Gratulerer med dagen! Nå gjenstår det å fylle kirken med liv hver eneste dag uken gjennom, sa Halvor Nordhaug.

Dette er tredje gang en biskop har vigslet Bønes kirke.

5. juni 1995 ble grunnsteinen lagt ned. 7. desember 1997 var første byggetrinn ferdig. I dag ble andre byggetrinn med menighetssal, amfi- og ungdomssal, kontorer, kjøkken og garderobe tatt i bruk.

Menigheten finansierte selv første byggetrinn og reiste kirken på dugnad. Hadde de ventet i køen, ville første byggetrinn tidligst stått klar i 2010. — Dere har ikke vist den saktmodighet som forventes av kirkens folk. Med det pågangsmotet og den innsats dere har vist, imponerer og inspirerer dere. Kirken er det offentliges ansvar. Det er godt å være i kirken. Jeg er glad på en dag som denne, sa varaordfører Trude Drevland i sin tale.

Kirken er tegnet av arkitekt Helge Hjertholm. Han bor selv i menigheten. Dette er det femte kirkebygget han har skapt.

Profesjonelle musikere og Bønes Tensing skapte sammen med organist Karsten Dyngeland en verdig ramme rundt vigslingen. Kultursjef Bjørn Holmvik hadde selv solonummeret da han for første gang sammen med organist Karsten Dyngeland fremførte «Legende» av Paul Okkenhaug tilrettelagt for kontrabass og orgel.

Helge Sunde
Helge Sunde