Blir fetet opp i sykesengen

Med lånt trillevogn fra NSB sørger Tove Mørk for at pasientene småspiser vafler og smoothies mellom måltidene.

- Jeg har gått opp fire kilo på en uke. Det hadde ikke vært mulig før, sier Paul Inge Rødseth.

Han har nettopp fått besøk av kantinedame Tove Mørk og hennes trillevogn på enerommet. I dag står lapper med brunost på formiddagsmenyen, i tillegg til frukt, yoghurt og en bærsmoothie med ekstra næringsstoffer.

- Dagens høydepunkt

- Og så en gulrot, er du snill, sier Rødseth. Han har plukket med seg et assortert utvalg av frukt.
Da hudkreftrammede Rødseth ble innlagt på grunn av blodforgiftning, hadde han gått ned ti kilo i løpet av en uke. Nå, etter halvannen uke på Haukeland Universitetssykehus, er i hvert fall noe av vekten kommet tilbake.

- Vi prøver jo å fete dem litt opp. Vi gjør jo det, sier Mørk.

For mange av pasientene er det dagens høydepunkt når den blide damen med trallen kommer innom rommet.

- Det er alltid like spennende å se hva som er dagens meny. Den er så lekkert tilberedt at jeg forsyner meg hver dag, sier Gunvor Jacobsen, en annen av pasienten på kreftavdelingen der ernæringsprosjektet er prøvd ut.

Ber om påfyll
I tillegg til trillevognen mellom frokost og lunsj, er det buffé til alle måltider - med varmlunsj hver dag. Det øker matlysten, mener pasientene.

- Nå ber jeg til og med om påfyll. Hvem skulle trodd det, sier Rødseth, som sier at han lenge har slitt med dårlig matlyst. Og om dagens lunsj ikke skulle friste, kan han be kokkene lage noe annet, enten det er omelett eller grøt.

Resultatene av matprosjektet har ført til at det som i utgangspunktet var en prøve, nå er blitt fast. Seinere vil også andre avdelinger ved universitetssykehuset få nyte godt av smoothies og frukt servert på trillevogner.

Les også

Siste fra Lokalt

-Vurderte å trekke Tooji fra finalen

Nrk-team avkledd og forhørt.

Satt i varetekt og mistet jobben
etter falsk anklage om voldtekt

Nå er kvinnen dømt. - Dommen gjør litt opp for det jeg har vært gjennom.

Gasslekkasje på plattform

Mannskap sendt til livbåtene.

Relaterte bilder

FOTO: Christiansen, Roar

FOTO: Christiansen, Roar

FOTO: Christiansen, Roar

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Lederstillinger

Stillinger