Avviklar lokalsjukehusa i Sogn og Fjordane

Helse Førde vil gjere lokalsjukehusa i Lærdal og Eid om til distriktsmedisinske senter.

Dette kom fram då leiinga i helseføre-taket for Sogn og Fjordane presenterte framlegget til ny strategiplan.

Med helseminister Anne–Grete Strøm–Erichsen på tilhøyrarbenken, varsla styreleiar Clara Øberg store endringar i helsetilbodet.

Føretaket har vurdert tre ulike modellar. Konklusjonen er at ei ordning med sentralsjukehus i Førde og lokale medisinske senter i Indre Sogn og Nordfjord vil vere det beste. Sjukehusa i Lærdal og på Nordfjordeid blir dermed avvikla i si noverande for. Endringane skal vere gjennomførte innan 2015.

Gravide kvinner frå sørsida av Sognefjorden skal føde i området til Helse Bergen. I praksis betyr det at fødande i Årdal, Lærdal, Aurland og Vik skal til Voss.

Frå Høyanger sørside og Gulen blir det Haukeland. Fødande frå nordsida av Nordfjorden skal til Volda.

Les også

Siste fra Lokalt

Omkom i møteulykke

To personer satt fastklemt.

Vikaropprøret i Ap sprer seg

Ledelsen i Ap blir mer og mer isolert i spørsmålet om EUs vikarbyrådirektiv. Til helgen kan også Bergen Ap si nei til direktivet.

Kabler falt ned i Sandviken

Politiet dirigerer trafikken mens BKK ordner opp.

Vann, is og slaps på veiene

Onsdag morgen må du passe deg, kuldegrader kan gi klink is.

Foreslår skole her

Pappa og arkitekt Svein Krohnhaug foreslår å flytte elevene ved Møhlenpris skole til området bak Johanneskirken.

Svelget 600 gr heroin, lovet 15.000

Ville du ha svelget heroin for å tjene 15.000 kroner? Kureren ble fristet med penger, men ble tatt med 600 gram heroin i magen.

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Lederstillinger

Stillinger