- Jespersen må i fengsel
Otto Jespersen ble i dag anmeldt for den mye omtalte bibelbrenningen i Ålesund. - Han har overtrådt grensene, og må i fengsel for det han har gjort, sier bibelvenn Grethe Tangen Olsen.
AV: jon tufto
Les også:
Anmeldelsen ble signert av seks bibelvenner i Israelhuset i Kong Oscars gate 22 i Bergen klokken 11.00. En halvtime senere leverte de anmeldelsen til Bergen politikammer. De fleste av landets større medier var til stede.
Bibelvennene håper å få TV 2-humoristen dømt etter straffelovens paragraf 135a, som setter forbud mot diskriminering av ulike grupper. Strafferammen er tre års fengsel.
Tror på dom
- Hvordan ser dere på muligheten til å få Jespersen fengslet i flere år?
- Det er store muligheter, hvis påtalemakten har vilje til å se alvoret i saken og krenkelsene vi er blitt utsatt for. Bibelbrenningen er et veldig klart lovbrudd, sier Tangen Olsen til bt.no.
Også andre lovparagrafer kan brukes til å felle tv-kjendisen, mener hun, deriblant den sovende blasfemiparagrafen. Bibelvennene er ute etter å statuere et eksempel, ikke for å «ta» Jespersen.
- Synd på ham
- Vi synes så synd på den mannen at vi gråter over ham. Vi har medynk med ham, for han er på ville veier, sier Tangen Olsen.
Ytringsfrihet må ikke brukes til å såre andre mennesker på grunnlag av deres religiøse tro, mener hun.
Jespersen kastet deler av Bibelen på bålet under opptak til «Rikets Røst» i Ålesund sentrum fredag i forrige uke og beklager slett ikke det han gjorde.
- Generelt synes jeg det ikke er grunn til å lage rabalder av at noen brenner noen Mosebøker i ny og ne, sa han til VG tirsdag.
TV 2 har ennå ikke avgjort om de vil sende opptakene av det omstridte stuntet.
Til helvete?
Bibelvennene regner Otto Jespersen som en villfaren sjel.
- I Galaterbrevet 6.7 står det at det som et menneske sår, skal han også høste, sier Ole Fredrik Steen, en av mennene bak anmeldelsen.
Nå risikerer Jespersen å komme til helvete, mener bibelvennen.
- Alle som ikke omvender seg, kommer dit, sier Steen, og får støtte av gruppen.
Les også
Siste fra Lokalt
Fakta
Grunnlaget for anmeldelsen
Straffelovens § 135a
Den som forsettlig eller grovt uaktsomt offentlig setter frem en diskriminerende eller hatefull ytring, straffes med bøter eller fengsel inntil 3 år. Likt med en offentlig fremsatt ytring, jf. § 7 nr. 2, regnes en ytring når den er satt frem slik at den er egnet til å nå et større antall personer. Som ytring regnes også bruk av symboler. Medvirkning straffes på samme måte.
Med diskriminerende eller hatefull ytring menes det å true eller forhåne noen, eller fremme hat, forfølgelse eller ringeakt overfor noen på grunn av deres
a) hudfarge eller nasjonale eller etniske opprinnelse,
b) religion eller livssyn, eller
c) homofile legning, leveform eller orientering.
Straffelovens § 142
Den som i ord eller handling offentlig forhåner eller på en krenkende eller sårende måte viser ringeakt for nogen trosbekjennelse hvis utøvelse her i riket er tillatt eller noget lovlig her bestående religionssamfunds troslærdommer eller gudsdyrkelse, eller som medvirker hertil, straffes med bøter eller med hefte eller fengsel inntil 6 måneder. Påtale finner bare sted når allmenne hensyn krever det.
Relaterte bilder
FOTO: Jon Tufto (MMS)
FOTO: Jon Tufto (MMS)
FOTO: Arkiv