- Her bodde folk i årevis

Skuteviksboder 13 skal ha fungert som bolig i årevis. Ifølge kommunen var bygget regulert til lager. Se stor versjon av bildefortellingen her

Da brannvesenet kom til storbrannen i Skuteviken, ble de overrasket over at syv personer bodde i huset. bt.no har i dag snakket med en rekke bandmedlemmer som øvde i Skuteviksboder 13. Inntrykket er det samme: At stedet har vært utleid som bolig i årevis.

Håvard Holten øvde i lokalene fra 2004 til 2007.

– I hele perioden vi øvde der bodde det folk i bygget. Det er mulig folk bare var der i kortere perioder, men det bodde alltid folk der. På toalettet var det også en dusj og den var jevnlig i bruk. En kunne også se at komfyren var i bruk, sier Holten.

- Utleie til turister
Pål Folkedal i Professor Pez la også merke til gjennomtrekken av leietakere i perioden bandet øvde i Skuteviksboder 13.

– De bodde der midlertidig. Det virket som det ble drevet utleie av rom til turister, for det var mest utlendinger som bodde der, sier Folkedal.

Han mener det har vært leid ut hybler i Skuteviksboder 13 så langt tilbake som fra slutten av 90-tallet.

Bergen kommune bekrefter i dag at bygget ikke var regulert til boliger.

- Hadde ikke råd til sprinkelanlegg
Eier av Skuteviksboder 13, Jan Harald Helmich Pedersen, sier at de har lagt stor vekt på brannsikkerhet i bygningen.

– Vi investerte i et brannvarslingsanlegg tidligere i år. Det har to klokker i hver etasje. I tillegg er det en separat røykvarsler i hver etasje. Rømningsveiene er bra, med blant annet en stige på baksiden. Det er to brannslukningsapparater og en slange i hver etasje, sier han.

Årsaken til at det ikke er sprinkleranlegg, oppgir han manglende offentlig støtte.

– Huset har i mange år hatt for små inntekter til at jeg kunne finansiere dette alene, sier han.

Les også

Siste fra Lokalt

-Vurderte å trekke Tooji fra finalen

Nrk-team avkledd og forhørt.

Satt i varetekt og mistet jobben
etter falsk anklage om voldtekt

Nå er kvinnen dømt. - Dommen gjør litt opp for det jeg har vært gjennom.

Gasslekkasje på plattform

Mannskap sendt til livbåtene.

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Lederstillinger

Stillinger