• SEIER: Karbonfangst har vært et omstridt tema i årevis i klimaforhandlingene. Nå jubler Frederic Hauge og Bellona over seier.

    FOTO: ATLE ANDERSSON

Jubler over karbonfangst-gjennombrudd

Frederic Hauge og Bellona jubler i Durban over seier i årelang kamp for karbonfangst og lagring som klimatiltak.

Det ble onsdag kveld bekreftet overfor Bellona at det er oppnådd enighet om forhandlingsteksten rundt CO2-fangst og lagring i Kyoto-protokollens såkalte grønne utviklingsmekanisme (CDM).

Det betyr i praksis at denne type prosjekter i utviklingsland i fremtiden får selge klimakvoter, noe som vil gjøre det lettere å finansiere denne type tiltak i land som Kina.

- Stein i byggverket

- Dette er en av de hyggelige tingene som har skjedd her i Durban. Nå er enda en stein i byggverket på plass. Enigheten i dag er et viktig bidrag for å finansiere CO2-fangst- og lagrings-prosjekter i utviklingsland, sier Frederic Hauge.

Les også

Norge raser på global klima-ranking

Detter fra 6. til 15. plass på grunn av økte klimagassutslipp.- Pinlig, sier generalsekretær.

 

Karbonfangst- og lagring vil i følge Det internasjonale energibyrået måtte stå for rundt 20 prosent av utslippsreduksjonene i verden hvis vi skal nå klimamålsettingene i midten av dette århundret, sier Bellona-leder Frederic Hauge.

Lekkasjefaren

Karbonfangst har vært et omstridt tema i årevis i klimaforhandlingene. Brasil har vært et av landene som blokkert for en løsning, mens Norge har vært en av pådriverne for å innlemme CO2-håndtering i et nytt avtaleverk.

Den vanskeligste juridiske nøtten rundt teknologien, har vært knyttet til ansvarsforhold rundt eventuelle lekkasjer fra CO2-en som blir lagret i geologiske formasjoner.

Les også

- USA har ingenting å gi her

Durba (bt.no):/b) Kina får ros, mens India får pepper for å bevege seg i gal retning på klimatoppmøtet.

 

- Avtalen, som skal endelig vedtas av alle partene i FNs klimaforhandlinger, går ut på at vertslandet for lagring av CO2 kan velge om det selv vil ta ansvaret for eventuelle CO2-lekkasjer eller om det er kjøperne av kvoter som skal ta ansvaret, sier Frederic Hauge og Paal Frisvold i Bellona.

 Harde forhandlinger

Hauge mener faren for at CO2 skal legge ut av reservoarene er overdrevet, og viser til at ”lekkasjen til atmosfæren  er 100 prosent uten karbonfangs- og lagring”.

- Svært mange utviklingsland har en infrastruktur der de brenner kull til kraftproduksjon, og der få andre alternativer eksisterer for å sikre landene økonomisk vekst, sier Frederic Hauge.

Timothy Dixon som har vært med å fremforhandle enigheten på vegne av EU, mener utfallet i Durban er en milepæl i klimaarbeidet.

- Det har vært harde forhandlinger, men denne avgjørelsen gir god beskyttelse for miljøet og skaper lysere utsikter for industrien, sier Dixon.

Ifølge Det internasjonale energibyrået må 75 prosent av karbonfangstprosjektene innen 2050 må komme i utviklingsland.

Avgjørelsen i Durban har ingen økonomisk betydning for den såkalte månelandingen på Mongstad, ettersom det bare er U-land som omfattes av CDM-ordningen.

Les også

Siste fra Klima

Mindre utslipp

Klimagassutslippene i Norge sank i fjor.

Inn i granskogen mye trær

Senterpartiets klimakur krever plass til over en milliard grantrær. Miljøorganisasjon frykter vi ikke kommer til å se kysten for bare trær.

Slik skal de kutte
klimagassutslippene

Solid avgiftsøkning er et av flere tiltak i Regjeringens klimamelding.

Hvor går klimakronene?

De den første komplette presentasjonen av hvor de norske klimakronene tar veien.

Klimamelding uten
ferdig kuttoppskrift

Målet om at to tredjedeler av utslippskuttene skal tas her i landet, ligger fast i den kommende klimameldingen. Men dokumentet vil mangle konkrete tiltak for å nå det.

Nå må BKK svare for seg

Byrådet ber BKK redegjøre for kontroversielt kraftprosjekt

Lederstillinger

Stillinger