- Klimakvote er hvilepute

– Det er total idioti når politikere ber folk om å ta klimaansvar. Å kjøpe klimakvote er å gi Jens Stoltenberg en hvilepute han ikke trenger.

Les også:

Det sier samfunnsviter Svenn Arne Lie, som er tilknyttet Norsk institutt for landbruksøkonomisk forskning (NILF).

Lie mener det blir meningsløst å kildesortere, ta tog i stedet for fly og skru ned varmekablene når regjeringen samtidig intensiverer oljeutvinningen.

– Den demokratiske ansvarligheten blir borte når Stoltenberg og andre bruker sin makt til å pålegge oss alle om å gjøre noe for klimaet. Vi har jo valgt våre ledere for at de skal ta miljøansvar, sier Lie.

Han mener politikere viser total mangel på ansvar og handlekraft når de skyver ansvaret over på forbrukerne.

– De gjør det selvsagt fordi det er enklere og mindre kostbart enn å presse petroleumsindustrien til å redusere sin virksomhet. Hvis Norge virkelig ønsker å være en miljønasjon, må vi slutte å utvinne olje. Ved å gjøre det til din og min oppgave å redde miljøet, slipper Stoltenberg å ta det nødvendige og ubehagelige oppgjøret med de store oljeselskapene, mener Lie.

I en kronikk i Aftenposten nylig, beskrev han den såkalte forbrukermakten i miljøsaken som å «drikke grønn te mot kreft».

– «Alle monner drar»-tankegangen gir et falskt bilde av at vi gjør noe med problemet. Samtidig fratar det politikerne miljøansvaret de har ved å være folkevalgte, mener Lie.

Les også

Siste fra Klima

35 millioner fikk høre om
luftproblemene i Bergen

- Det skapes et inntrykk av at Bergen er en giftpøl. Det er bare tøv.

- Helse må gå foran
retten til å kjøre bil

Opposisjonen mener tiltakene er «for puslete».

Blåst over bukten.

Sjøbod på Selje flyttet over 30 meter.

De største forretningstabbene i 2011

Flere virksomheter måtte unnskylde seg i året som gikk.

Blir ikke klimaforbilde

Sollien barnehage er skrotet som klimabarnehage fordi det ble for dyrt å bygge etter passivhus-standard. Ny barnehage må bygges enda billigere siden millioner er brukt på planlegging.

- I overkant av hva vi
trodde vi kunne få til

<b>Durban (bt.no): </b>Kyoto-avtalen blir forlenget og en ny internasjonal klimaavtale skal forhandles frem innen 2015.

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet

Lederstillinger

Stillinger