Stress tar livet av menn

Menn som lever med stress har langt høyere risiko for å dø for tidlig av hjertesykdom, luftveislidelser, ulykker og selvmord.

Det viser en ny undersøkelse.

Særlig er sammenhengen tydelig for yngre og middelaldrende menn som lever sunt ellers. Ifølge undersøkelsen fra det danske Statens Institut for Folkesundhed har nemlig menn under 55 år to ganger forhøyet risiko for å dø av hjertesykdom.

Stressede menn har også forhøyet risiko for å dø tidlig av alle årsaker, ifølge undersøkelsen. Samlet sett har de 30 prosent høyere risiko for å dø tidlig sammenlignet med andre menn.

– Det er en sammenheng mellom psykologiske forhold og kroppslig sykdom. Funnene er interessante og bekrefter funn fra andre undersøkelser fra flere land, sier forskningssjef Stein Knardahl ved Statens arbeidsmiljøinstitutt til Dagbladet.

Ifølge undersøkelser finnes det ingen sammenheng mellom stress og død for kvinner. Stressede kvinner ser ut til å ha noe lavere risiko for å dø av kreft, ellers er det ingen sammenheng.

– Vi vet ikke hva kjønnsforskjellen skyldes. En faktor i denne studien kan være at menn røykte mer enn kvinner på 1980- og 90-tallet og slik ble mer utsatt. Kvinner og menn har også ulik fysiologi og dermed også forskjell i helse. Kvinnelige kjønnshormoner påvirkes av stress og det spiller inn på risikoen for kreft og hjertekarsykdom, sier Knardahl.

I undersøkelsen er stress definert som negative opplevelser, ikke bare det å ha en travel hverdag eller jobb.

Stresser du mye? Legg inn dine kommentarer under!

Les også

Siste fra Innenriks

Breivik nekter for trusselsamtale

Anders Behring Breivik har i nye politiavhør sagt at det ikke var han som ringte inn trusselsamtalen til departementenes servicesenter i mars.

Vestlandet hardt rammet

Folkehelseinstituttet tror vi når toppen av epidimien i midten av februar.

Rommet var vaska
før politiet slapp til

To krimteknikarar frå Haugesund har finkjemma eit hotellrom i tredje etasje på Ryfylke Fjordhotell på Sand på jakt etter spor i samband med valdtektsiktinga av Helge Solum Larsen.

- Falt trolig fra 35 meters høyde

Tre personer er alvorlig skadd etter å ha falt ned fra en lift ved Kværner Verdal i Nord-Trøndelag.

Bistandsadvokat: - Hun har det tøft

17-åringens bistandsadvokat Berit Johannessen opplyser at klienten har det vanskelig.

Tilbakekaller Norturas finnbiff

Selskapet frykter at en sylskarp 2 centimeter lang knivbit, tynn som en skalpell, har funnet veien til en av pakkene.

Relaterte bilder

FOTO: BRENDAN MCDERMID

Mest lest

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

Siste saker

SØK I SKATTELISTENE (2009)

På forsiden nå

Lederstillinger

Stillinger