— Vi får en del henvendelser fra folk som har vært medlemmer i blant annet Jehovas Vitner, og som har store problemer fordi de har blitt utstøtt. Disse menighetene driver i praksis med tortur, fordi de frarøver folk hele deres sosiale nettverk. Noen eks-medlemmer er på randen av selvmord, sier styreleder Terje Ivory Hartvedt Lerøy i Aurora Bergen.

Han ble selv utstøtt av Jehovas Vitner etter å ha vært medlem i ti år.

Sex utenfor ekteskapet

Pressetalsmann for Jehovas Vitner på Vestlandet, Håkon Salomonsen, avviser at menigheten støter ut noen på grunn av seksuell legning.

— Vi ville heller aldri sammenliknet homofile og griser. Alle har et menneskeverd. Men Bibelen gir i visse situasjoner rom for utstøting av mennesker, og sier at det ikke er riktig å ha sosial omgang med dem. Det blir det samme som når et parti ekskluderer folk som ikke vil holde seg til partiprogrammet, eller når en idrettsutøver blir tatt for doping og ikke får delta på stevner, sier Salomonsen.

Han sier at sex utenfor ekteskapet er en av de vanligste årsakene til utstøting fra Jehovas Vitner.