US Postal (USA):

Lance Armstrong (USA), Viatsjeslav Ekimov (Russland), Roberto Heras (Spania), George Hincapie (USA), Benoit Joachim (Luxembourg), Floyd Landis (USA), Pavel Padrnos (Tsjekkia), Victor Hugo Pena (Colombia), Jose Luis Rubiera (Spania).

Telekom (Tyskland):

Rolf Aldag (Tyskland), Gian Matteo Fagnini (Italia), Giuseppe Guerini (Italia), Danilo Hondo (Tyskland), Bobby Julich (USA), Kevin Livingston (USA), Alexandre Vinokourov (Kasakhstan), Steffen Wesemann (Tyskland), Erik Zabel (Tyskland).

ONCE (Spania):

Joseba Beloki (Spania), Jose Azevedo (Portugal), Alvaro Gonzalez de Galdeano (Spania), Igor Gonzalez de Galdeano (Spania), Jörg Jaksche (Tyskland), Isidro Nozal (Spania), Abraham Olano (Spania), Mikel Pradera (Spania), Marcos Serrano (Spania).

Kelme (Spania):

Oscar Sevilla (Spania), Santiago Botero (Colombia), Francisco Cabello (Spania), Juan Miguel Cuenca (Spania), Jose Javier Gomez (Spania), Jose Enrique Gutierrez (Spania), Santiago Perez (Spania), Antonio Tauler (Spania), Jose Angel Vidal (Spania).

Cofidis (Spania):

David Millar (Storbritannia), Daniel Atienza (Spania), Inigo Cuesta (Spania), Bingen Fernandez (Spania), Andrej Kivilev (Kasakhstan), Massimiliano Lelli (Italia), Nico Mattan (Belgia), David Moncoutie (Frankrike), Cedric Vasseur (Frankrike).

CSC (Danmark):

Laurent Jalabert (Frankrike), Tyler Hamilton (USA), Andrea Peron (Italia), Jakob Piil (Danmark), Arvis Piziks (Latvia), Michael Sandstød (Danmark), Carlos Sastre (Spania), Nicki Sørensen (Danmark), Paul Van Hyfte (Belgia)

Credit Agricole (Frankrike):

Christophe Moreau (Frankrike), Frederic Bessy (Frankrike), Sebastien Hinault (Frankrike), Thor Hushovd (Norge), Anthony Langella (Frankrike), Anthony Morin (Frankrike), Stuart O'Grady (Australia), Jonathan Vaughters (USA), Jens Voigt (Tyskland).

Domo (Belgia):

Richard Virenque (Frankrike), Dave Bruylandts (Belgia), Enrico Cassani (Italia), Servais Knaven (Nederland), Tomas Konecny (Tsjekkia), Axel Merckx (Belgia), Fred Rodriguez (USA), Leon van Bon (Nederland), Piotr Wadecki (Polen).

Fassa Bortolo (Italia):

Fabio Baldato (Italia), Ivan Basso (Italia), Wladimir Belli (Italia), Sergij Gontsjar (Ukraina), Serguej Ivanov (Russland), Nicola Loda (Italia), Oscar Pozzi (Italia), Marco Velo (Italia), Marco Zanotti (Italia).

fdjeux.com (Frankrike):

Sandy Casar (Frankrike), Jimmy Casper (Frankrike), Baden Cooke (Australia), Jacky Durand (Frankrike), Frederic Guesdon (Frankrike), Bradley McGee (Australia), Christophe Mengin (Frankrike), Jean-Cyril Robin (Frankrike), Nicolas Vogondy (Frankrike).

Rabobank (Nederland):

Levi Leipheimer (USA), Michael Boogerd (Nederland), Erik Dekker (Nederland), Bram De Groot (Nederland), Addy Engels (Nederland), Karsten Kroon (Nederland), Grischa Niermann (Tyskland), Marc Wauters (Belgia), Beat Zberg (Sveits).

Bonjour (Frankrike):

Didier Rous (Frankrike), Walter Beneteau (Frankrike), Franck Bouyer (Frankrike), Sylvain Chavanel (Frankrike), Emmanuel Magnien (Frankrike), Damien Nazon (Frankrike), Jerome Pineau (Frankrike), Franck Renier (Frankrike), Francois Simon (Frankrike).

Mapei (Spania):

Oscar Freire (Spania), Laszlo Bodrogi (Ungarn), David Canada (Spania), Pedro Horrillo (Spania), Robert Hunter (Sør-Afrika), Miguel Martinez (Frankrike), Tom Steels (Belgia), Andrea Tafi (Italia), Gerhard Trampsuch (Østerrike).

ibanesto.com (Spania):

Dariusz Baranowski (Polen), Marzio Bruseghin (Italia), Vicente Garcia Acosta (Spania), Jose Ivan Gutierrez (Spania), David Latasa (Spania), Francisco Mancebo (Spania), Denis Mentsjov (Russland), Unai Osa (Spania), Javier Pascual Rodriguez (Spania).

Lotto (Belgia):

Robbie McEwen (Australia), Mario Aerts (Belgia), Serge Baguet (Belgia), Christophe Brandt (Belgia), Hans De Clercq (Belgia), Guennadij Mikhailov (Russland), Rik Verbrugghe (Belgia), Aart Vierhouten (Nederland), Kurt Van de Wouwer (Belgia).

Lampre (Italia):

Raimondas Rumsas (Litauen), Raivis Belohvosciks (Latvia), Rubens Bertogliati (Sveits), Alessandro Cortinovis (Italia), Ludo Dierckxsens (Belgia), Luciano Pagliarini (Brasil), Marco Pinotti (Italia), Marco Serpellini (Italia), Jan Svorada (Tsjekkia).

Euskaltel (Spania):

David Etxebarria (Spania), Gorka Arrizabalaga (Spania), Unai Etxebarria (Venezuela), Igor Flores (Spania), Gorka Gonzalez (Spania), Roberto Laiseka (Spania), Iban Mayo (Spania), Samuel Sanchez (Spania), Haimar Zubeldia (Spania).

Tacconi (Italia):

Dario Frigo (Italia), Massimo Apollonio (Italia), Gianluca Bortolami (Italia), Paolo Bossoni (Italia), Massimo Donati (Italia), Diego Ferrari (Italia), Andrej Hauptman (Slovenia), Peter Luttenberger (Østerrike), Eddy Mazzoleni (Italia).

AG2R (Frankrike):

Jaan Kirsipuu (Estland), Christophe Agnolutto (Frankrike), Stephane Berges (Frankrike), Alexandre Botsjarov (Russland), Inigo Chaurreau (Spania), Andy Flickinger (Frankrike), Christophe Oriol (Frankrike), Laurent Paumier (Frankrike), Ludovic Turpin (Frankrike).

Alessio (Italia):

Andrea Brognara (Italia), Stefano Casagrande (Italia), Laurent Dufaux (Sveits), Ivan Gotti (Italia), Martin Hvastija (Slovenia), Ruslan Ivanov (Moldova), Cristian Moreni (Italia), Dario Pieri (Italia), Alexandr Sjefer (Kasakhstan).

Jean Delatour (Frankrike):

Laurent Brochard (Frankrike), Stephane Auge (Frankrike), Jerome Bernard (Frankrike), Cyril Dessel (Frankrike), Christophe Edaleine (Frankrike), Stephane Goubert (Frankrike), Patrice Halgand (Frankrike), Laurent Lefevre (Frankrike), Eddy Seigneur (Frankrike). (NTB)