Kastet opp i tollen

...virussjekkes på sykehus.

Les også:

– En mann og en kvinne ankom OSL Gardermoen i morges med oppkast og luftveisplager. Disse er nå til undersøkelser på Ahus, sier kommunelege i Ullensaker kommune, Unni Berit Schjervheim, til Romerikes Blad.

Mannen og kvinnen skal ifølge NRK være fra Hordaland.

De to kom med direktefly fra New York, opplyser pressetalskvinne Sofie Bruun ved Oslo Lufthavn Gardermoen.

Kastet opp
- En av dem kastet opp i tollkontrollen. Passasjeren tok kontakt med de ansatte i tollen, og ba om at helsemyndighetene ble kontaktet, sier Bruun til Aftenposten.no.

Flyet landet på Gardermoen klokken 09.35 tirsdag morgen. Like før klokken 11 gikk alarmen hos kommunelegen.

- Jeg kan bekrefte at to personer nå blir undersøkt for svineinfluensa hos oss. Tidligst i morgen kan vi slå fast om de er smittet eller ikke, sier kommunikasjonsdirektør Anne Christel Johnsgaard ved Ahus til Aftenposten.no .

Les også: - Obama aldri i fare

8-10 nordmenn sjekkes
Helsedirektør Bjørn-Inge Larsen sa i dag at de ikke klarer å stoppe utbruddet av svineinfluensa.

Les også: Klarer ikke å stoppe svineinfluensaen Klarer ikke å stoppe svineinfluensaen

- Det er ikke en strategi å forsøke å stoppe utbruddet ved kilden i Mexico, sa han under en pressekonferanse som Helsedirektoratet og Folkehelseinstituttet holder i Oslo tirsdag.

Verdens helseorganisasjon (WHO) har dokumentert at viruset sprer seg relativt lett mellom mennesker ved dråpesmitte. Det er imidlertid uklart hvem som blir syke av svineinfluensaen, og hvilke aldergrupper som er mest utsatt.

Norske helsemyndigheter har 8-10 norske borgere i søkelyset fordi de har svineinfluensaliknende symptomer etter reiser i Mexico og Sør-Amerika.

Les også: Ikke smitte i Tromsø | WHO skjerper alarmnivået |

Les også

Siste fra Innenriks

Varmen stopper Bergensbanen

To persontog står fast ved Hallingskeid.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

Spår bondesmell for de rød-grønne

Valgforsker Frank Aarebrot tror striden med bøndene om årets jordbruksoppgjør vil resultere i en skikkelig baksmell for den rødgrønne regjeringen neste år.

Seks pågrepet i doping-razzia

Seks personer ble pågrepet da politiet natt til lørdag gjennomførte razzia mot to utesteder i Trondheim. Flere hundre gjester ble sperret inne mens aksjonen pågikk.

44.000 kan være i streik over pinse

- Vi regner med at dette vil merkes godt, sier lederen av LO stat, Tone Rønoldtangen.

Gutt (13) døde etter badeulykke på klassetur

Be hentet opp av dykkere fra fire meters dyp.

Verd å vite om svineinfluensa

  • SYKDOMMEN: Svineinfluensa er en luftveisinfeksjon som normalt rammer griser. Det har aldri vært påvist utbrudd blant svin i Norge. Viruset som nå er påvist har verden ikke sett før, verken hos svin eller mennesker.

    Det amerikanske smittevernbyrået Centre for Disease Control (CDC) har konkludert med at viruset er smittsomt og kan spres fra menneske til menneske.

  • SMITTE: Det er foreløpig ikke kjent hvor lett viruset smitter mellom mennesker. Svineinfluensa smitter ikke via mat. Du kan ikke få svineinfluensa ved å spise svinekjøtt.

  • SYMPTOMER: Kroppsverk, feber, frysninger, trøtthet og vond helse. En del av pasientene melder om diaré og oppkast. Fra Mexico meldes det om symptomer som ligner alvorlig lungebetennelse.

  • RISIKO:
    I likhet med normal sesonginfluensa kan svineinfluensa forverre en underliggende kronisk sykdom. Personer med svineinfluensa regnes som smittsomme så lenge de har influensasymptomer, og inntil 7 dager etter at sykdommen startet. Barn, og spesielt små barn, kan være smittsomme lenger.

  • BESKYTTELSE:
    Vask hendene ofte med såpe og vann, begrens nærkontakt med syke personer, og dekk til nese og munn med papirlommetørkle når du hoster eller nyser. Kast lommetørkleet rett etter bruk.

  • VAKSINE:
    Det finnes foreløpig ingen vaksine mot svineinfluensa. Hvis Verdens helseorganisasjon vurderer faren for spredning stor, vil den oppfordre vaksineprodusentene til å lage vaksine. Norge har avtale med det internasjonale farmasikonsernet GlaxoSmithKline (GSK) om leveranser.

    Avtalen går ut på at de skal levere to doser til hver nordmann dersom det bryter ut en livstruende, global epidemi, en såkalt pandemi. Men produksjonen vil ta minst tre-fire måneder fordi det er tidkrevende å dyrke frem så store mengder av viruset.

  • BEHANDLING:
    Medikamenter som virker mot vanlig sesonginfluensa kan også brukes mot svineinfluensa. Viruset er ikke motstandsdyktig mot verken oseltamivir (Tamiflu) eller zanamivir (Relenza).

    Tamiflu er ingen vidunderkur, men vil redusere symptomene og forkorte sykdomsforløpet.

  • RÅD VED SYKDOM:
    Ta snarest kontakt med egen lege eller legevakt. Ved mistanke om smitte bør man unngå å oppholde seg sammen med andre mennesker på venteværelser.

  • TIDLIGERE UTBRUDD:
    Det mest kjente er fra 1976, blant soldater på Fort Dix-basen i New Jersey i USA.

ATLE ANDERSSON
KILDER: Folkehelseinstitutet, NTB, BBC.

Relaterte bilder

FOTO: Håkon Mosvold Larsen

Mest lest

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

Siste saker

SØK I SKATTELISTENE (2009)

På forsiden nå

Lederstillinger

Stillinger