Thorbjørn Jagland trekker seg som leder i Arbeiderpartiet etter partiets landsmøte i november.

Jagland sier til NRK at han har bestemt seg for ikke å være kandidat til å lede Arbeiderpartiet etter partiets landsmøte. Han sier at han som partiets leder må ta ansvar for å få partiet ut av en ødeleggende personstrid, slik at kreftene kan bli brukt på å gjenvinne den tilliten Arbeiderpartiet tapte ved valget i fjor.

— Jeg har ingen kommentarer utover det Jagland selv sier, og han vil ikke gi flere intervjuer for øyeblikket, sier Larsen til NTB.

Til TV2.no sier Jagland at de siste ukers hendelser har fått ham til å tenke mer på sin egen helse enn på partiet. Han tok avgjørelsen om å trekke seg som leder tidligere denne uken.

Fakta om Thorbjørn Jagland

*Thorbjørn Jagland har vært leder i Arbeiderpartiet siden 1992. * Statsminister fra 25. oktober 1996 til 17. oktober 1997. * Har ledet Utenrikskomiteen siden 19.oktober 2001. * Var utenriksminister fra 17. mars 2000 til 19.oktober 2001. * Han var konstituert partisekretær i Arbeiderpartiet i perioden 1986-87 og valgt partisekretær fra 28. mars 1987 til 8. november 1992. * Jagland var stortingsrepresentant for Buskerud i periodene 1993-97 og 97-2001. Han var parlamentarisk leder for Arbeiderpartiet fra 1993 til 1996 og fra 1997 til 2000. *Leder i AUF fra 1977-81. * Thorbjørn Jagland ble født 5. november 1950 i Drammen. Han er gift og har to barn.