-
«AAAA-TSJO!»: Influensaen er i ubønnhørlig anmarsj. Toppen av epidemien kommer om noen uker, tidligst i midten av februar, anslår Folkehelseinstituttet.FOTO: SCANPIX
Influensautbruddet et faktum
Flere og flere smittes av influensa, og grensen for utbrudd er nå nådd for landet som helhet.
AV: NTB
Vestlandet og Sørlandet er verst rammet, mens Østlandet foreløpig har sluppet lettere unna.
1,4 prosent av alle som gikk til legen forrige uke, fikk diagnosen influensalignende sykdom. Dette er på nivå med grensen for et utbrudd, opplyser Folkehelseinstituttet.
Les også
Det er influensavirus A (H3N2) som dominerer. Folkehelseinstituttet venter en fortsatt økning i ukene framover.
Siden midten av desember har tilfeller av laboratoriebekreftet influensa økt markant. Virus er påvist i hele landet, men forekomsten var forrige uke høyest noen steder på Sør- og Vestlandet.
- Det haster nå med å la seg vaksinere mot sesonginfluensa. Kommunene tilbyr vaksine for personer som tilhører risikogruppene, opplyser Folkehelseinstituttet.