-
TIDSTYV: Flere selskaper skal i høst ha innført målesystemer for å loggføre ansattes private gjøremål. Facebook er en velkjent tidstyv.
Frykter overvåking av ansatte
Nå vil Finansforbundet kartlegge hvor vanlig det er at ansatte blir overvåket på jobb.
AV: NTB
Forbundet tror arbeidsgivere rundt om i landet overvåker tidsbruken på alt fra dobesøk til private telefonsamtaler og røykepauser til tusenvis av ansatte, skriver Dagbladet.
- Vi vet at overvåking av ansatte dessverre blir mer og mer utbredt. i Norge. Derfor tar vi nå grep for å kartlegge hvor stort omfanget egentlig er. Men det er grunn til å tro at dette gjelder flere tusen arbeidstakere i Norge, sier advokat Pål Behrens, leder for den juridiske avdelingen i Finansforbundet.
Behrens forteller at flere selskaper innførte målesystemer for å loggføre ansattes private gjøremål i fjor høst. Finansforbundet mener det er greit å måle på gruppenivå, men ikke på individnivå.
- De fleste av disse systemene har nemlig mulighet til å overvåke det meste av det hver enkelt arbeidstaker foretar seg, sier han.
Finanstilsynet frykter at overvåkingen i verste fall fører til konfrontasjoner med ledelsen og oppsigelser.