Eksklusjonen skjedde på baptistenes landsmøte på Raufoss onsdag, skriver Aften.

Den nå ekskluderte menigheten har vært omstridt i kirkesamfunnet helt siden menigheten ble tatt opp i Det Norske Baptistsamfunn i 1998. I 2004 ble lesbiske Ingrid B. Waller valgt inn i menighetens ledelse.

– Denne menigheten er den eneste som har valgt homofilt samboende inn i lederskapet, og som har utviklet en teologi som sier at homofilt samliv i stabile relasjoner ikke er synd. Landsmøtet har nå gjort det tydelig at baptistene skal stå for en konservativ kristendom og bibeltolkning, sier generalsekretær Magnar Mæland i Det Norske Baptistsamfunn til avisen.

Nestleder Ingrid B. Waller i Oslo 3. baptistmenighet synes avgjørelsen er «utrolig trist».

– Denne debatten dreier seg om menighetens rett til å gjøre sine egne valg. De som er igjen tror kanskje at de er ferdige med diskusjonen nå, men det er de ikke. Den har bare så vidt begynt, sier Waller.