- Bergen fengsel et horehus

Kvinnelige innsatte i Bergen fengsel prostituerer seg mot narkotika som betaling. Kriminalomsorgen slår alarm, skriver VG.

For en del år siden kuttet Bergen fengsel ut felles soning for kvinner og menn på grunn av problemene som oppsto ved at menn og kvinner benyttet samme fellesarealer ved anstalten. Nå er ordningen innført på nytt, og Kriminalomsorgen rapporterer igjen om prostitusjon bak murene.

- Storberget gjør fengslet til et horehus ved å la kvinner og menn sone sammen for å redusere soningskøen, sier justispolitisk talskvinne Åse Michaelsen (Frp) til VG.

- Mange av kvinnene sliter med rusproblemer, og siden de mannlige fangene kontrollerer narkotikaflyten i fengselet, selger kvinnene sex for å få tilgang på rusmidler og andre tjenester, sier Michaelsen.

Fungerende fengselsdirektør Kari Øvrebø i Bergen fengsel er kjent med at det kan forekomme prostitusjon blant enkelte innsatte mot tjenester bak murene, men hun kjenner ikke til omfanget av sexsalget.

- Vi forsøker å legge forholdene til rette for at slikt ikke skal skje, sier hun.

Bergen fengsel har tolv plasser til kvinnelige fanger fordelt på to boenheter.

Les også

Siste fra Innenriks

Byggeboom på Haakonsvern

Stortinget vedtar tre store nybygg på Haakonsvern.

o Solen skinner på Rec

Solenergiselskapet Rec ble dagens vinner på Oslo Børs med en oppgang på 13,21 prosent. Hovedindeksen endte 0,85 prosent i pluss, på 478,07 poeng.

Vil ha skattefradrag
mot svart arbeid

Laila Reiertsen (Frp) vil ha skattefradrag på vaskehjelp for å hindre svart arbeid.

o Cruisepassasjer omkom i ulykke på Svalbard

En utenlandsk turist i 60-årene døde etter å ha falt i vannet under ilandstigning fra en gummibåt på Svalbard mandag.

o Kvinne siktet for drapsforsøk på toåring i Moss

En kvinne i 20-årene er mandag framstilt for varetektsfengsling i Moss, siktet for drapsforsøk på et to år gammelt barn fredag. Hun nekter straffskyld.