• FOTO: BERGENS TIDENDE

Privatskoler på topp

Private skoler danker ut de offentlige i engelskkunnskaper.

Utdanningsdirektoratet offentliggjorde tirsdag den enkelte skoles snittresultat på vårens nasjonale prøve i engelsk lesing. Tendensen på åttende trinn er klar: de private skolene gjør det bedre enn de offentlige.

På landsbasis er 15 av de 20 beste engelskskolene private. Birralee International School i Trondheim er nummer én i landet med et snitt på 4,9 av 5 mulige. Her kan du se de 20 beste engelsskolene i landet.

I Bergen er tre av fem av skolene med høyest snitt private. Øverst troner St. Paul skole og Rudolf Steinerskole med et snitt på 3,8. Hop og Nattland skole er de eneste av de kommunale skolene som kjemper i toppen.

Artikkelen fortsetter under tabellen.

Fylke

Skoleeier

Kommune

Skole

Snitt

Hordaland

Private skoler - Hordaland

Bergen

St Paul skole

3,8

Hordaland

Private skoler - Hordaland

Bergen

Rudolf Steinerskolen i Bergen

3,8

Hordaland

Bergen kommune

Bergen

Hop skole

3,6

Hordaland

Bergen kommune

Bergen

Nattland skole

3,5

Hordaland

Private skoler - Hordaland

Bergen

Danielsen ungdomsskole Bergen

3,5

Toppskole mot offentliggjøring
Ronny Michelsen er rektor på St. Paul skole, som kom best ut i undersøkelsen.

- De siste årene har vi hatt veldig gode resultater på engelsken og det er et prioritert område. Vi ser dette som en bekreftelse på at vi er på vei rett vei, sier Michelsen.

Men helst skulle han ønske seg at resultatene aldri ble offentliggjort.

- De nasjonale prøvene er et ok redskap for å finne ut litt om kompetansenivået til intern bruk, men vi er lite glad i den offentlige rangeringen. Her på skolen er lærerne forvilt på vegne av medskoler hvor det ikke har gått så bra.

Han tror det ligger mange tilfeldigheter bak resultatene, og vil ikke si at de private skolene generelt er bedre enn de offentlige.

- Klassen som gjorde det godt i engelsk hos oss består av mange minioritetselever som er halvt engelsktalende. Dermed er de gode.

- Motiverte lærere er nøkkelen
Ragnar Johansen, leder i Norske Fag- og Friskolers Landsforbund (NFFL), mener engasjerte lærere kan forklare de private skolenes suksess.

- Jeg tror mange motiverte og ambisiøse lærere jobber i den private skolen. De er opptatt av å presentere gode resultat for å vise at en kan få frem like gode resultat som i det offentlige, mens holdningen i det offentlige er mer at «resultatet blir som det blir», sier Johansen.

Johansen har selv jobbet 13 år i den offentlige skolen før han gikk over i det private. Han gleder seg over privatskolenes gode resultat, men ser ingen grunn til å hovere.

- Vi er opptatt av at alle barn, uansett om de går i offentlig eller privat skole, skal ha gode resultat. Det er viktig å heve det generelle nivået, sier han.

- Sier lite om skolen
Peder Haug, professor pedagogikk ved Høgskulen i Volda, sier det er for tidlig for de private skolene å innkassere seieren.

- Det er litt tidlig å slå seg på brystet å si at man har den beste skolen. Man har de beste elevene, men hvorfor er det vanskelig å vite.

Han utdyper:

- De nasjonale prøvene viser elevresultat, ikke hvilke skoler som gjør den beste jobben. En faktor som påvirker elevresultatet mer enn skolen, er foreldrebakgrunn. Så lenge man ikke justerer for hvem elevene er, så sier det lite om skolen er god eller ikke.

Dersom man justerer for bakgrunn, blir resultatene helt annerledes, ifølge Haug.

- Det store spørsmålet er om privatskolene er bedre fordi de er bedre, eller fordi elevene har en annen bakgrunn enn på de andre skolene. Det er en tendens til at foreldre som søker privatskoler for sine barn har andre interesser i utdanning enn dem som ikke søker.

Hva skiller private fra offentlige skoler? Si din mening.

Les også

Siste fra Nyheter

Kapteinen ødela Drillos England-statistikk

Brede Hangeland gjorde en sjelden feil da han lot seg lure av Ashley Young. Dermed røyk Egil Olsens fine statistikk mot England.

Julija er smart fire år.
Mamma har ikke tenkt
å slutte med ammingen.

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? <b>Møt mammaene som ammer i årevis!</b>

Nå er det trangt om plassen

Bergens parker, grøntområder og badeplasser er fylt til randen av soleglade badegjester.

I dag er solen sterk og farlig

I dag kan du nyte siste dagen med varmegrader over 25, men pass deg for sterke UV stråler.

Politiet jakter på veskenapper

En kvinne skal ha blitt frastjålet vesken sin i Nygårdsparken. Politiet er i området med hundepatrulje.

Tråsyklist krasjet i autovern

Kvinne (57) braste rett inn i autovernet på sykkel på Osterøy i nærheten av Lonevåg.

Mest lest

Dette deler våre lesere på Facebook:

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Forsiden nå

På forsiden nå

Lederstillinger

Stillinger