• Med sorg på vent

    Foreldrene Eva og Kolbein Fridtun mistet datteren Hanne Kristine Fridtun (19) under terroraksjonen i fjor. Her forteller de for første gang til pressen hvordan det siste året har vært.

    VIDEO: Roar Christiansen JOURNALIST: Bjørn Asle Nord REDIGERING: Ronald E. Hole

Med sorg på vent

I morgon er det eitt år sidan dottera til Eva og Kolbein Fridtun blei drepen på Utøya.

Korleis vil de skildre året etter 22. juli? Eva Fridtun gret. Det held med eitt ord: Jævlig, seier mannen Kolbein. Dei håpar å få starte sorga i september.

I morgon er det eitt år sidan dottera til Eva og Kolbein Fridtun blei drepen på Utøya. Livet har vore parkert etter den svartaste dagen i norsk etterkrigshistorie.

- Vi har eigentleg ikkje kome skikkeleg i gang med sorgprosessen, seier Eva. Det skuldast alt som har skjedd etter 22. juli, alle rapportane, rettssaka og mediedekninga, tilføyar ho og mannen.

Samstundes tenkjer dei framleis på at Hanne kunne vore redda om politiet hadde rykt ut raskare.

Sjå video øverst i saka og les meir i BTMagasinet laurdag.

Les også

«Når eg blir gammal, har eg ikkje berre lyst til å leve, men eg har lyst til å leve godt.»

Kort tid etter landsmøtet blir Hanne Kristine Fridtun (19) drept på Utøya.

 

Les også

Siste fra Nyheter

Skamslått med
vodkaflaske

Han satt i baksetet med vinduet rullet ned. Det neste Krister Myrdal (19) husker, er en mann som knuser en flaske rett mot ansiktet hans.

«Vi levde i en konstant spenning
i mørket. Jo flere kamerater vi
mistet, desto mer sto vi på»

Vestlendingen: Derfor ble tragedien så stor for Shetlandsgjengen.

Konen til Jacob våknet av at han sloss med tyskerne i søvne

Vestlendingen: Møt krigsseileren Jabob Strandheim (93)

Vil gi folkevalgte skattefordel

Stortingets presidentskap mener stortingsrepresentantene har en så spesiell jobb at de bør trekkes mindre i skatt enn andre arbeidstakere.

Politihuset tilbake til start

I januar lovet justisministeren «raskt svar» om nytt politihus i Bergen. Nå skal saken utredes på nytt.

Lisbeth Iversen går av

Sosialbyråd Lisbeth Iversen (KrF) går ut av byrådet. Det kom frem på pressekonferansen i dag.

Relaterte bilder

SORGA PARKERT: Eva og Kolbein slit med å kome i gang med sorgprosessen etter at dottera blei drepen på Utøya. Alle rapportane, rettssaka og mediedekninga har gjort det vanskeleg. Samstundes tenkjer dei framleis på at Hanne kunne vore redda om politiet hadde rykt ut raskare.

SORGA PARKERT: Eva og Kolbein slit med å kome i gang med sorgprosessen etter at dottera blei drepen på Utøya. Alle rapportane, rettssaka og mediedekninga har gjort det vanskeleg. Samstundes tenkjer dei framleis på at Hanne kunne vore redda om politiet hadde rykt ut raskare. FOTO: ROAR CHRISTIANSEN

Mest lest

Dette deler våre lesere på Facebook:


Siste saker

På forsiden nå