Bergen bystyre avgjør BKK-satsing

Det er nå opp til bystyret i Bergen å bestemme om BKK skal få satse på bredbånd.

Det ble klart etter at styret i selskapet i går utsatte avgjørelsen.

Det hjalp ikke at de ansatte stilte med store plakater da styret ankom BKK på Kokstad i går. Etter en svært lang diskusjon gikk styret inn for å vente med avgjørelsen til neste møte i mai.

– Vi er veldig tilfreds med vedtaket, sier Henning Warloe, som er finansbyråd i Bergen.

Kanskje ikke så rart, siden styret fulgte hans oppfordring om å ta en «time out» for å diskutere bredbåndssatsingen mer med eierne.

Les også: Kjemper for BKK-jobbene

I respekt for kommunen
Konsernsjef Atle Neteland hadde innstilt på at selskapet skulle investere 300 millioner kroner på fiber frem til privathus og borettslag.

Byrådet i Bergen har imidlertid gitt klar beskjed om at de ønsker at BKK avvikler sitt engasjement innen bredbånd, mobil og alarmtjenester, og vil legge frem en sak for bystyret i april.

Styreleder Martin Smith-Sivertsen sier at utsettelsen blant annet ble gjort i respekt for Bergen kommunes ønske.

– Den største eieren, Statkraft, er også mot at BKK skal satse mer på bredbånd mot privatmarkedet. Betyr det at det går mot avvikling på styremøtet i mai?

– Det får vi komme tilbake til. Nå får vi først avvente at Bergen kommune behandler saken, sier Smith-Sivertsen.

Bystyret bestemmer
Statkraft og Bergen kommune eier til sammen 87,65 prosent av aksjene i BKK, og har flertall i styret. Statkraft sier som kjent nei til satsingen.

Dermed er det nå bystyret i Bergen som avgjør om selskapet skal få fortsette satsingen på bredbånd.

– Byrådet har flertall i bystyret, og vi mener vi skal kunne klare å argumentere godt for vårt syn. Men det er bystyret som bestemmer, bystyret står alltid fritt, sier Warloe.

De ansatte i BKK er klart for at selskapet skal investere mer i fiber. Svein Davidsen, ansattrepresentant i styret sier en utsettelse var det beste resultatet de kunne få slik diskusjonen ble.

Davidsen sier de nå vil benytte tiden til å ta opp saken med lokale og sentrale politikere.

– Vi har allerede fått god respons. Politikere fra nesten alle hold sier at det er bra at BKK bygger ut denne typen infrastruktur. Nå får vi litt mer tid på oss, sier han.

Fortsetter med salget
BKK har i mange år bygget ut bredbånd mot bedriftsmarkedet. Ifølge styreleder Martin Smith-Sivertsen er det meget lønnsomt.

– Driftsresultatet av denne virksomheten var 74 millioner kroner i fjor, sier han.

I 2008 ble støtet for alvor satt inn mot husholdningsmarkedet. Da ble det vedtatt å investere 190 millioner mot privatmarkedet, og de er i disse dager brukt opp.

Forslaget om å bruke nye 300 millioner i året som kommer, ble altså utsatt. Men styret ga grønt lys for å fortsette salget og investeringer frem til mai.

Vil nå 45.000 privatkunder
Konsernsjef Atle Neteland la i går også frem en plan for videre utbygging de neste fire årene. Målet er at BKK innen 2014 skal være leverandør av bredbånd til 45.000 husstander.

Netelands plan innebærer også investeringer på rundt en kvart million kroner hvert av de neste fire årene. Totalt vil fiberutbyggingen mot privatmarkedet i 2014 ha krevd investeringer på 1,5 milliarder kroner.

Beløpet er omtrent det samme som de to største eierne – Statkraft og Bergen kommune – er enige om å ta ut av selskapet de neste tre årene. Uttaket krever vedtak på generalforsamlingen senere i år

Uttaket kommer på toppen av ordinært utbytte til eierne, som i år blir på 927 millioner.

– Gitt oss noe å tenke på
Konserndirektør Stein Dale i Statkraft, som sitter i BKK-styret, vil ikke si noe om diskusjonen i styret i går.

– Det er styrelederen som uttaler seg, så du bør ringe ham, sier Dale.

– Snakk med Martin Smith-Sivertsen, sier Anne-Gine Hestetun, som er representant for Bergen kommune.

Fylkesordfører Torill Selsvold Nyborg sitter også i styret. Hun sier den sterke viljen som de ansatte har vist de siste dagene har gitt styret noe å tenke på.

– Vi kom frem til en veldig fin konklusjon. En utsettelse gjør at eierne nå får tenkt seg om, sier hun.

Les også

Siste fra Na24

fakta/BKK

  • Hovedaktivitetene er produksjon, omsetning og transport av elektrisk kraft. Selskapet leverer også fjernvarme, bredbånd, kabel-tv, ip-telefoni, varmepumpe og boligalarm.
  • Det statlige Statkraft er største eier (49,9 prosent), fulgt av Bergen kommune (37,75 prosent). De to har stort nok flertall til å tvinge gjennom strategiske endringer i BKK.
  • De øvrige eierne er kommunene Askøy, Lindås, Fjell, Sund, Kvam, Meland, Radøy, Voss, Øygarden, Austrheim, Vaksdal, Gulen og Høyanger.

Relaterte bilder

FRYKTER FOR JOBBEN: Hans Lokøy (til v.) legger fiberkabler for BKK. Sammen med rundt 150 kolleger gjorde han det i går klart for styret i selskapet hva de ansatte mener om at eierne ikke vil være med på bredbåndssatsingen i selskapet. FOTO: Bjørn Erik Larsen