På sparebluss i utlandet

Smalhans for utlands-Ola:

Den norske kronen stuper i verdi, noe som gjør hverdagen tøffere for nordmenn i utlandet.

– Ting tider på at jeg har reist til Japan på tidenes dårligste tidspunkt. Kronen stuper, men det gjør ikke yenen, forteller 25 år gamle Eirik Magnar Høydal fra Brekke i Gulen.

Han er praktikant hos Scandinavian Tourist Board i Tokyo. Han får dekket boligutgifter, men mottar ikke lønn – og lever derfor ene og alene på oppsparte midler fra Norge.

Da han kom til Japan for snart to måneder siden var 100 japanske yen verdt ganske nøyaktig fem norske kroner.

– Praktisk siden jeg er god på femgangen, kommenterer Høydal.

Men siden den gang har regnestykket blitt mer avansert. Prisen for 100 yen er nå oppe i nær 7,50 kroner. Det er altså blitt 50 prosent dyrere å være norsk i Japan.

Sjekk flere valutakurser her.

Kjøpekraften redusert
– Da jeg kom, kostet en øl 50 kroner. Med dagens kurs koster det samme ølet 75 kroner, sier Høydal.

I kveld skal han ut sammen med venner for å ta en øl.

– Og det blir nok bokstavelig talt én øl, sier Høydal.

Han skriver på bloggen sin at han er blitt rammet av en personlig finanskrise.

– Alt går på sparebluss nå. Ikke kan jeg 7,5 gangen heller, sukker Høydal.

Om utviklingen holder frem, blir det muligens 10-gangen når det er tid for julehandel.

Usikkerthet om økonomien
Han er ikke alene. ANSA (Association of Norwegian students abroad), har fått en god del henvendelser fra bekymrede studenter som oppholder seg i utlandet.

– Folk lurer på hva man får kompensert og ikke. De raske svingningene på kort tid gjør at det skapes usikkerhet om økonomien. Studentene opplever det som veldig uforutsigbart, sier president i ANSA, Anders Fjelland Bentsen.

Studenter i utlandet får to typer støtte: en til skolepenger og en til bo- og levekostnader. Den første blir delvis justert når krones svekkes, men endringene blir ikke fanget opp når svingningene skjer raskt. Verst er det for studentene som oppholder seg i land hvor utgiftene til skolepenger er høye, som i USA og Storbritannia.

Rekordsvak euro
Denne uken ramlet kronen ned til 9,288 mot euro. Det er det svakeste nivået noensinne siden eurosamarbeidet ble etablert. Kronen har aldri tidligere vært på 9-tallet mot euro. 24. oktober kostet en euro 8,80 kroner.

Også mot dollar er det ras for kronen. Natt til torsdag var kursen 7,254 kroner. Svakere har ikke kronen stått mot dollar siden 2003. I går kostet dollaren like under syv kroner.

Ikke nok skolepengestøtte
– Det har resultert i at flere ikke får nok skolepengestøtte utbetalt fra Lånekassen til å dekke studieavgiften, og må ta av støtten som skal gå til bo- og levekostnader, sier Anders Fjelland Bentsen i ANSA.

Han kjenner ikke til at noen har avbrutt studiene som følge av den fallende kronekursen.

– Men mange er veldig frustrert over situasjonen. Hvis nivået holder seg som nå vil det ha betydning for mange.

Finansuro og oljepris
Professor i samfunnsøkonomi ved Norges Handelshøyskole, Jan Tore Klovland, sier i en kommentar til NTB at hovedårsaken til at den norske kronen har svekket seg så mye på kort tid, er finansuroen. I tillegg kommer en svekket oljepris.

– Det er internasjonale aktører som har investert i aksjer i Norge eller i bankpapirer som nå selger seg ut i Norge og veksler kroner til dollar. Årsaken til at de gjør dette er at Norge blir sett på som et lite og lite likvid marked slik situasjonen er. De velger å flytte pengene til bredere kapitalmarkeder, sier Klovland.

Valuta Kurs 24.10 Kurs 24.09 Endring (%)
US dollar 6,9863 5,6222 -24,26
Euro 8,8 8,259 -6,55
Sveitsiske franc 604,15 517,77 -16,68
Danske kroner 118,02 110,71 -6,60
Britiske pund 10,917 10,423 -4,74
Islandske kroner 2,89 5,9 51,02
Svenske kroner 88,16 85,64 -2,94
Canadiske dollar 5,5021 5,4318 -1,29
Japanske yen 7,4957 5,3089 -41,19




Hvordan påvirker kronekursen deg? Bruk kommentarfeltet.

Les også

Siste fra Na24

Relaterte bilder

FOTO: BERGENS TIDENDE

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet