– Ligg unna Oslo
Globetrotter Jens A. Riisnæs fraråder turister å reise til Oslo, og mener Bergen er Norges egentlige hovedstad.
AV: frode buanes
– Oslo er den eneste byen i OECD-landene der store deler av byen ser ut som Øst-Europa før jernteppets fall, sier Jens A. Riisnæs til Dagsavisen.
Riisnæs har skrevet flere reisebøker, er reiseprogramleder, og går for å være Norges mest bereiste mann. Globetrotteren er ikke nådig mot Oslo som turistmål. Han mener turister som lokkes til hovedstaden blir ført bak lyset.
– Ja, selvfølgelig blir de lurt, og vi lurer oss selv. Oslo tilhører den lille minoriteten hovedsteder som ikke er noen severdighet i seg selv, som de andre nordiske byene, sier Riisnæs.
Takk til Hansa
Til Dagsavisen sier Riisnæs også at han synes Bergen er den egentlige hovedstaden i Norge.
Riisnæs har tidligere vært ute og promotert byen mellom de syv fjell:
– Bergen er den eneste norske byen som er verdt en overnatting for utenlandske turister. Bergen fremstår som vakker og helhetlig, i motsetning til Oslo. Hansa-systemet gjorde Bergen til noe helt spesielt i Norge, sa globetrotteren til Aftenposten for to år siden.
Les også
Siste fra Na24
Relaterte bilder
KRITISK: Reiseguru Jens A. Riisnæs vil legge ned Visit Oslo og heller spytte penger inn i et distrikts- og reiselivsdepartement. FOTO: Knut S. Vindfallet