Tror lærebøkene forsvinner

Om ti år fins det ikke lærebøker i skolen, tror professor Wim Veen.

Les også:

- Ungdom klarer ikke lenger å konsentrere seg om å lese bøker, mener professor Wim Veen.

Det er ikke lenge før skoleungdom er pålogget internett i undervisningen fra de kommer om morgenen, til de går om ettermiddagen, tror professor ved Delft universitetet i Nederland, Wim Veen. Slik skisserer han fremtidens skolehverdag:

* Ingen lærebøker

* Ingen klasserom

* Lærere er veiledere og ikke kunnskapsformidlere

* Mye av undervisningen foregår i virtuelle verdener

- De unge klarer ikke lenger å konsentrere seg om å lese bøker. Det er ikke slik de lærer. Når unge leser lekser i dag har de tv og musikk på samtidig som de snakker i telefonen og chatter med venner på msn, sier nederlenderen. Denne uken har han fortalt ansatte i undervisningssektoren om sine spådommer for den fremtidige skolen.

Han mener at hvis det ikke det skjer noe med den tradisjonelle undervisningen litt brennkvikt, vil de unge bli umotiverte og kjede seg på skolen.

Tyskprøve på nett
Det er ingen som har notatblokk og blyant på pulten i tysktimen en tirsdag ettermiddag ved Olsvikåsen videregående skole. Førsteklassingene lærer å bøye modale hjelpeverb gjennom nettstedet Lukas på pc og projektor i timen.

- Torsdag skal vi ha tyskprøve på pc, sier elev Karl Otabor.

Da stenges internett av for å forhindre juks, forteller tysklærer Britt Hellesen.

- Noen ganger bruker vi internett under prøvene også. Da er hele poenget å bruke informasjon som de finner på nettet til å besvare oppgavene, sier Hellesen.

Elev Olav-Inge Nordbotten tror at bøker fortsatt kommer til å være et viktig hjelpemiddel i skolen.

- Det er vanskelig å stole på all informasjon på nettet. Dessuten er det lite oversiktlig, sier han.

Lærere blir veiledere
Lærerens rolle kommer til å endre seg dramatisk i takt med digitaliseringen av undervisningen, tror Wim Veen.

- Det er ikke læreren som sitter på svarene lenger. Deres oppgave vil bli å vise elevene hvor de kan finne svar, sier han.

Alle elevene ved første trinn på Olsvikåsen videregående skole har sin egen bærbare pc som de har med seg på skolen hver dag.

- Vi vil jo gjerne bruke pcen så mye som mulig i timene, men ikke alle lærerne er villige til det, sier Olav-Inge Nordbotten.

De yngste lærerne er flinkest til å ta pc og internett i bruk, forteller han.

- Det er et veldig ulikt kunnskapsnivå blant lærerpersonalet vårt. Noen har holdt på med data i undervisningen siden begynnelsen av 90-tallet, mens for andre så var dette helt nytt i fjor høst, sier rektor Åge Rosnes.

Han synes Wim Veen trekker det litt langt når han hevder at skolebøkene vil forsvinne innen ti år.

- Han er litt ekstrem, men han har mye for seg også. Læringsarenaer må tilpasse seg den digitale utviklingen slik at vi klarer å motivere elevene våre, sier Rosnes.





Les også

Siste fra Na24

Fakta

* Olsvikåsen videregående skole er én av fire skoler i Hordaland som er med i fylkeskommunens SIKT-prosjekt. SIKT står for Skole og IKT.

* SIKT innebærer blant annet at alle førsteklassinger på de fire skolene skal ha hver sin bærbare pc, og at så mye som mulig av skolehverdagen deres er digitalisert.

* De andre skolene i prosjektet er Askøy, Voss og Kvinnherad videregående skole.

Relaterte bilder

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet