Kundesenter
Kundesenter
Lukk vinduet

Hinsides ord

Hvordan skal en fange Haiti-katastrofen i ord, spør Leserombudet.

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

VI HAR vel alle, en eller annen gang i livet, opplevd at ordene har sviktet oss. I enkelte situasjoner kommer språket til kort. Jordskjelvet på Haiti har åpenbart vært en slik situasjon for mange journalister. Hvordan skal en fange denne ufattelige katastrofen i ord? Hvordan skal en kunne klare å gi leseren et inntrykk av den lidelsen som noen sekunders skjelv i jordskorpen har påført millioner av mennesker?

Det er kanskje umulig. I alle fall har jeg ikke lest noe som har hevet seg over det alminnelige i dekningen av Haitis ragnarok. Journalister har produsert ord, og vi har fått informasjon, bevares, men når slike ualminnelige hendelser inntreffer, oppdager en for alvor hvordan hverdagsjournalistikken har forflatet språket og tappet oss for muligheter til å finne dekkende begreper for det som nå skjer i Port-au-Prince.

Når avisene roper mot meg at Haiti er et helvete på jord, sier det meg svært lite. Når de skriker at jordskjelvet er en katastrofe, så er ordet for lengst oppbrukt på dårlige Brann-kamper. Og når journalister maler ut om befolkningens lidelser, går mine tanker til BTs dekning av Stoltzekleiven opp som, ifølge avisen, påførte sine deltakere «ekte lidelse». Hva er det da folket på Haiti opplever?

DET EKSTRAORDINÆRE krever ekstraordinær journalistikk. Det har jeg ikke sett mye av, dessverre. Da Frode Grytten var BT-journalist, viste han hvordan treffsikre observasjoner og suveren billedbruk kunne gi reportasjer en dybde nyhetsspråket aldri makter. Kanskje redaksjonen har medarbeidere med slike evner også i dag, men de har ikke sluppet til. BT har nemlig ikke egne medarbeidere på Haiti. Bidragene derfra er levert av journalister i Aftenposten, Adresseavisen og danske Politiken.

NÅR ORDENE ikke strekker til, blir bildene desto viktigere. I avisverdenen har vi noe som kalles «malstyrt produksjon». Tekst og bilder leveres etter en forhåndstegnet mal for hvordan sidene skal se ut. Rent produksjonsmessig er det en fordel, men det har også sine ulemper. Ofte vil intetsigende bilder få altfor stor plass, men i Haiti-saken er situasjonen motsatt. Fra jordskjelvområdet har det strømmet på med bilder som alle har en eller flere sterke historier å fortelle. Disse bildene har BT plassert inn på sider tegnet i et bestemt mønster, nærmest identisk fra dag til dag. Jeg synes at flere av bildene hadde fortjent større plass og at antallet ord gjerne kunne vært redusert.

Å velge bilder fra hendelser med mange omkomne og skadede, er ikke lett. Bildene skal dokumentere hva som skjer, samtidig skal de ivareta verdigheten til levende og døde som avbildes og ta hensyn til leserne, ikke minst barna blant dem. Både under tsunamien og Gaza-krigen fikk jeg klager fra lesere som reagerte på for sterk billedbruk. Denne gang har jeg bare fått én klage. Den gjaldt et bilde på førstesiden som viste mange døde lagt ut på gaten i Port-au-Prince. Jeg forstår leserreaksjonen. Bildet var en sterk dokumentasjon av den ekstreme situasjonen i katastrofeområdet. Samtidig var det såpass hensynsfullt i forhold til de døde, som slett ikke kunne identifiseres og stort sett lå tildekket, at jeg mener bruken av det var forsvarlig.

NOE AV DET som har forbauset meg mest ved BTs dekning av Haiti-skjelvet, er at avisen ikke en eneste dag har hatt denne nyheten som toppsak på side en. Jeg velger å oppfatte det som en feilvurdering og ikke som et strategisk linjevalg.

Diskuter Leserombudets artikkel her!

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

Siste Kommentarer

Diskuter: Hinsides ord

Jeg synest det er merkelig at BT setter av plass t...Les mer

Diskuter: Hinsides ord

Å det hadde vært godt å slippe å lese slike håpløs...Les mer

Diskuter: Hinsides ord

Hvert år blir det foretatt femten tusen aborter i ...Les mer
Kundesenter

God artikkel fra Terje Angelshaug

hjelpearbeider (uregistrert bruker) 23. jan, 11:38
Godt skrevet.

Jeg har vært fire ganger på Haiti, før jordskjelvet. Tårene trillet nesten hver gang pga den uendelige fattigdommen. Bildene er spikret i hukommelsen. Lyse minner er fra innbyggere som gjorde sitt beste for at jeg skulle ha det bra, hinsides alle forventninger.

Diskuter: Hinsides ord

Kjetil (uregistrert bruker) 23. jan, 12:15
Jeg synest det er merkelig at BT setter av plass til en som kaller seg leserombud og ikke er i stand til å formulere seg skriftelig.
Haiti katastrofen er omtalt i de vide og brede inn og utland.
At leserombudet ikke får det til er greitt nok men han burde holde det for seg selv.
Kanskje han burde si opp stillingen som leserombud vist han i det hele tatt er i stand til å skrive et oppsigelses brev.

Diskuter: Hinsides ord

Ove (uregistrert bruker) 24. jan, 07:45
Å det hadde vært godt å slippe å lese slike håpløse innlegg som Kjetil står for, bare en liten stund. Du har jo ikke skjønt noen verdens ting, og likevel er du påståelig og hisser deg opp :-). Til leserombudet; du har så inderlig rett selvfølgelig.

Diskuter: Hinsides ord

Anonym (uregistrert bruker) 25. jan, 19:59
Hvert år blir det foretatt femten tusen aborter i Norge. Femten tusen ufødte barn blir drept i mors mage, år etter år. Og ingen bryr seg, bortsett fra et par prester. Flere ufødte barn er drept i Norge siden abortloven trådte i kraft i 1978 enn de som er drept i jordskjelvet i Haiti. Hvor er kjendisene? Hvor er avisene og de frivillige organisasjonene? Hvor er sangene for de som aldri fikk bli født?

De er hinsides ord.

Abort i media

Leserombud (uregistrert bruker) 27. jan, 13:09
Du har helt rett i at mediene i liten grad behandler aborttallene som etisk problem for samfunnet. Saken er privatisert og satt i sammenheng med kvinners kamp for likestilling. Mediene er tilbakeholdne for ikke å såre de mange som har valgt abort. Motstanderne har til tider brukt virkemidler som har gjort en saklig diskusjon vanskelig. Resultatet er noe bortimot en rugende taushet - en ubehagelig sak er feid under teppet.

Hinsides ord

Anonym (uregistrert bruker) 28. jan, 20:39
Takk for svar. Ord blir fattige i naturkatastrofer som den på Haiti, de sterke ordene er allerede brukt opp av sporten. Det som mangler er sansen for det hellige, tror jeg. At livet skulle være hellig. Livet er blitt hverdagslig og ødelagt. Abortloven er drapet på det hellige.

Jeg skulle ønske det fantes diktere i vår tid som kunne fange det som er hinsides ord.

Din kommentar



Uregistrert Uregistrerte innlegg modereres

Søk i skattelistene Topplister

Eks: Ola Nordmann

3 mest leste artikler »

Siste lokalt

Søk i skattelistene

Eks: Ola Nordmann
  • Sexy! Eller?

    Immaturus imponerer i sin oppsetning av den enormt frekke forestillingen The Rocky Horror Show.

  • Her kan du gå på ski

    Fortsatt ikke fått nok av snøen? Her er skiløypene i Bergensområdet. Den interaktive oversikten krever at du har Flash installert på datamaskinen.

  • Vann til folket

    Hele byen snakker om vannkrisen, men hva skjer egentlig med vannet før det når kranen din?

Kommentar

  • Skepsisens lyse side

    Klimadebatten har snublet i sine egne føtter. Fredsprisvinner Al Gore prøver å løfte den på beina igjen.

Leder

  • Skjermet stat

    Statlige ledere har hatt lønnsfest gjennom finanskrisen. Da må de i større grad måles på resultater.

Leder

Kommentar

Olav Kobbeltveit

NRK1

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Aktuelt
  • 10:35 Ut i nærturen
  • 10:50 Schrödingers katt
  • 11:20 Førkveld
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Herskapelige gjensyn
  • 12:40 Urix
  • 13:00 Mesternes mester (2)
  • 14:00 Paralympics i Vancouver
  • 15:40 V-cup langrenn
  • 17:30 Glimt av Norge: Aldri sur ...
  • 17:40 Oddasat
  • 17:55 Nyheter på tegnspråk
  • 18:00 Førkveld
  • 18:40 Distriktsnyheter
  • 19:00 Dagsrevyen
  • 19:45 FBI
  • 20:15 Finnmarksløpet
  • 20:45 Vikinglotto
  • 20:55 Distriktsnyheter
  • 21:00 Dagsrevyen 21
  • 21:40 House (6)
  • 22:25 Migrapolis
  • 23:00 Kveldsnytt
  • 23:15 Lydverket (5)
  • 23:45 Mesternes mester (2)
  • 00:45 Topp ti - Melodi Grand Prix (2)
  • 01:15 Viggo på lørdag
  • 01:45 Svisj gull

NRK2

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Muntlig spørretime
  • 11:00 NRK nyheter
  • 11:05 Distriktsnyheter
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Distriktsnyheter
  • 12:45 Oddasat
  • 13:00 NRK nyheter
  • 13:05 Distriktsnyheter
  • 14:00 NRK nyheter
  • 14:05 Jon Stewart
  • 14:30 Aktuelt
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Minner og bilder
  • 16:00 NRK nyheter
  • 16:30 NRK nyheter
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Urix
  • 17:30 Jon Stewart
  • 18:00 NRK nyheter
  • 18:03 Dagsnytt 18
  • 19:00 Paralympics i Vancouver
  • 20:00 Trav
  • 20:15 Aktuelt
  • 20:45 Spekter
  • 21:30 Paralympics i Vancouver
  • 21:55 Keno
  • 22:00 NRK nyheter
  • 22:10 Urix
  • 22:30 Kaldt kappløp (2)
  • 23:25 Kibbutzen i Falun
  • 00:20 FBI
  • 00:50 Oddasat
  • 01:05 Distriktsnyheter
Lukk vinduet