Skyss under lupen
Klagene på det nye rutetilbudet må bli møtt med raske, virksomme tiltak.
VI LESER om fulle busser og sinte passasjerer. Bussene kommer ikke når de skal, og ikke alle passasjerer har fått med seg hvor og når de må skifte buss for å komme til bestemmelsesstedet. Mye er nytt. Altfor ofte har sjåføren bare ståplasser å by på. Mange passasjerer sliter med å forstå hvordan det nye billettsystemet fungerer, et system som ennå ikke er ferdig utbygget.
Det er forståelig at en så stor omlegging av rutetilbudet, kombinert med økt trafikk etter ferien, byr på innkjøringsproblemer. Samtidig må det være lov å spørre om forberedelsene til de store omleggingene har vært gode nok. De ansvarlige har visst hva som skulle komme.
KOLLEKTIVTRAFIKKEN i hele Hordaland blir nå administrert av det fylkeskommunale Skyss. Det er Skyss som lager spesifikasjonene som busselskapene skal kjøre etter, og det er Skyss - foruten om de sakesløse sjåførene - som blir skyteskiven når ting går galt.
I forrige uke hadde Skyss 7955 telefoner, de fleste fra misfornøyde kunder. Rett nok kommer det også telefoner fra kunder som mener at omleggingen har gitt dem et bedre tilbud, såbildet er ikke helsvart. Men de mange klagene må tas alvorlig.
BYBANEN er blitt offer for sin egen suksess. Reisende strømmer til det nye tilbudet fra sør, og på tross av flere vogner og stor kapasitet, er det stappfullt i rushtiden. Det er kanskje slitsomt for dem som må stå - og stå rimelig tett - men det var jo dette mange håpet på. Fra mandag blir flere vogner satt i drift. Det er bra.
Skyss hadde lagt til grunn at den nye ringvei Vest skulle være åpnet til den store ruteomleggingen. Grunnet tekniske problemer er denne forløsende traseen ennå ikke trafikklar. Det kan ikke Skyss lastes for. Men dette er overgangsproblemer, som vil få sin løsning i løpet av høsten. Da vil det trolig bli vesentlig bedre i Bergen Vest, både for busser og privatbiler.
DET ER en kompleks utfordring å skulle lage et helt nytt kollektivopplegg for et stort og mangslungent fylke som Hordaland, med særlig vekt på Bergen og tilliggende herligheter.
Derfor er det litt tidlig å felle den endelige dommen over det Skyss har presentert. Men det er grunn til å stille seg undrende til at problemene med billettsystemene er så store, gitt at dette har vært planlagt over lengre tid. Skyss burde ha lært av billettskandalen i Oslo.
Det er også underlig å høre Tide-sjefen si på radio at han ikke føler noe ansvar overfor passasjerene, for de er Skyss' ansvar. Formelt sett er dette kanskje riktig - men hva sier det om holdningene til kunden?
Mye tyder på at både Tide og Skyss har noe å lære om kundebehandling fra andre store servicevirksomheter. Bergenserne får håpe de lærer fort.
Hva synes du om byens kollektivtrafikk akkurat nå? Bruk kommentarfeltet.
KOMMENTARER Våre regler