Obamas tøffe år

Slutten av 2009 ble vanskelig for Obama, 2010 kan bli mye verre. Vi håper han vil lykkes.

ÅRET 2009 ebbet ut med en hendelse Barack Obama svært gjerne skulle vært foruten - attentatforsøket mot Northwestern Airlines fly til Detroit. Da presidenten kom på banen, lovlig sent, måtte han vedgå at «systemfeil» i det nasjonale sikkerhetsapparatet forhindret amerikanske myndigheter fra å stoppe attentatmannen, et tegn på at vanlige amerikanere fortsatt har grunn til å frykte terrorhandlinger på amerikansk jord. Den frykten vil Obama fortsatt måtte tilpasse politikken sin etter, om han enn gjør det på litt andre måter enn forgjengeren George W. Bush.

Obamas streben etter fornyet popularitet bare forsterker bildet av en president på defensiven, etter de svært høye og kanskje urettferdige forventningene mange hadde til ham i starten.

Mer grunnleggende vitner attentatforsøket om at den verden som åpenbarte seg den 11. september 2001 ikke forsvant med det tiåret som nå er slutt, døpt til «Tiåret fra helvete» av tidsskriftet Time. Ved inngangen til det nye året er det fortsatt krig, politisk uro og fare for terrorisme i den muslimske verden som dominerer USAs kompliserte utenrikspolitiske agenda: I Iran, Afghanistan, Irak, Pakistan, Jemen, Palestina.

OGSÅ PÅ HJEMMEBANE er Obamas situasjon krevende. Finanskrisen har rammet USA hardt, med en arbeidsledighet på rundt ti prosent, store statlige underskudd og omstridte redningspakker. Det merkes på meningsmålingene, hvor populariteten til Barack Obama har falt betydelig.

I november tapte Demokratene guvernørvalgene i de viktige statene Virginia og New Jersey, som var avgjørende da Obama ble valgt til president året i forveien. Til neste år er det mellomvalg til Kongressen, hvor partiet til den sittende presidenten nesten alltid går på et nederlag. Dersom Demokratene taper flertallet i Kongressen, vil Obama tape mye av det politiske handlingsrommet og initiativet han har hatt til nå.

MOT DENNE bakgrunnen er det forståelig at presidenten de siste par ukene har solgt alt han har kunnet selge som politiske seire: Håpet om en historisk helsereform, fredsprisen og til og med det tvilsomme forhandlingsresultatet fra Klimatoppmøtet i København. Obamas streben etter fornyet popularitet bare forsterker bildet av en president på defensiven, etter de svært høye og kanskje urettferdige forventningene mange hadde til ham i starten.

Selv i Europa har den verste euforien rundt Barack Obama begynt å legge seg. Det tror vi er sunt. Likevel håper vi at Obama lykkes i Kongressvalget og i de viktigste politiske sakene på hjemmebane i 2010, som arbeidet med å få en ny amerikansk klimalov igjennom Kongressen.

OBAMA er ikke feilfri, og vi mener fortsatt at det var forhastet å gi ham fredsprisen på gode intensjoner alene. Men det står fast at han viser en oppriktig vilje til å orientere USA mer mot samarbeid og diplomati, og ikke minst en helt ny evne til å ta tak i vår tids største utfordring - klimaendringene.

Grunnlaget for suksess i internasjonal politikk legges på hjemmebane. En sterk Barack Obama evner fortsatt å gi verden håp.

Les også

KOMMENTARER Våre regler

Siste fra Leder

Verdien av garantien

Statistikk er ingen trøst for dem sitter med en alvorlig kreftdiagnose.

La høyblokken stå

Det mener BT på lederplass.

Lite offensiv trafikkplan

Sentrum i ferd med å kveles av biler. Les søndagens lederartikkel.

BT ber byrådet holde fingrene fra fatet

Byrådet vil forsyne seg av husleien som folk betaler i kommunale leiligheter. Les dagens leder her.

Frykt og fakta i innvandringsdebatten

Innvandringskritiske stemmer møtes ikke best med avvisning, men med argumenter, fakta – og politikk.