Kundesenter
Kundesenter
Lukk vinduet

Helsehistorisk dragkamp

USAs helsereform skal til votering i Senatet før jul, men først ligger det an til formidabel hestehandel.

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

LØRDAG VEDTOK Senatet i USA å gå videre til votering om den gigantiske helsereformen. Med det er demokratene og president Barack Obama et viktig skritt videre med planen om å skaffe alle amerikanere helseforsikring.

Men foreløpig jubler ingen overstadig. Avstemningen gikk markert etter partigrensene (60-39), og det viktigste de bestemte seg for var å slippe ørkesløse uthalingsrunder fra republikansk side.

Nå starter forhandlingene om endringer av innholdet i lovforslaget. To av de demokratiske senatorene har allerede slått fast at de ikke vil støtte helsereformpakken dersom den inneholder et offentlig alternativ til privat forsikring, noe som er en grunnstein i forslaget. Derfor vil det demokratiske flertallet møte sin største utfordring noensinne når det nærmer seg endelig avstemning.

ETT AV DE MINDRE omtalte målene ved USAs helsereform er å redusere de nasjonale utgiftene. USA har en statsgjeld på over 12 trillioner dollar, noe som tilsvarer hele 26 norske oljefond. Kongressens budsjettkontor har regnet ut at det å betale renter og avdrag på dette vil overstige 700 milliarder dollar i året fra 2019.

Beløpet tilsvarer mer enn de samlede føderale budsjettene for utdanning, innenlands sikkerhet og krigene i Irak og Afghanistan til sammen. Helsereformen skal koste 848 milliader dollar og gi forsikring til 31 millioner amerikanere. I følge forslagsstillerne skal reformen på sikt redusere underskuddet på statsbudsjettet med 130 milliarder dollar.

MENINGSMÅLINGER viser at den statlig finansierte helseforsikringen er populær hos velgerne, og demokratene ser kanskje enden på en prosess som startet allerede med Teddy Roosevelt i 1912, Men Kongressens undersøkelser viser at lovforslagene både fra Representantenes hus og Senatet gjør de statlige ordningene dyrere enn de private.

Det vil trolig vil gi dem færre kunder enn forventet. Derfor er det stor usikkerhet om hvor attraktiv den nye helseplanen vil være, og hvor mange som blir berørt av den. Det vil kreves ekstreme statsmannsegenskaper for å få loset helsereformen i havn, slik at den også har optimal økonomisk effekt.

Det kan hjelpe at senatorene har lagt tidspress på seg selv. De ønsker å få unna avstemningen før jul, og så sluttføre forhandlingene med Representantenes hus i slutten av januar. På den måten kan de konsentrere seg om andre saker; som finanskrisen, jobbskaping, og ikke minst sitt eget gjenvalg neste høst. Det ligger an til formidabel hestehandel, og det må være lov til å håpe på klokskap og folkeskikk i prosessen.

31 millioner amerikanere fortjener det.

Diskuter lederen her!

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

Siste Kommentarer

Trillioner?

Det må da være tull og tøys at USA har en gjeld på...Les mer
Kundesenter

Trillioner?

Jack Schjelderup (uregistrert bruker) 24. nov, 12:44
Det må da være tull og tøys at USA har en gjeld på 12 trillioner dollar! Hvis en regner at det er ca. 6 milliarder mennesker på jorden, tilsvarer det 2 MILLIARDER DOLLAR pr. levende menneske! Dette tror jeg ikke på. En mer sannsynlig forklaring er feil oversettelse fra engelsk."Trillion" på engelsk betyr nemlig "Billion" på norsk, akkurat som "Billion" på engelsk betyr "Milliard" på norsk. Som abonnent forventer jeg et høyere presisjonsnivå på lederplass! Jeg vil anbefale redaktøren å friske opp engelskkunnskapene sine.

Din kommentar



Uregistrert Uregistrerte innlegg modereres

På grunn av tekniske problemer er påloggingsmuligheten tatt bort inntil videre.

Vi beklager dette.

Abonner på vårt nyhetsbrev

Søk i skattelistene Topplister

Eks: Ola Nordmann

3 mest leste artikler »

Siste lokalt

Søk i skattelistene

Eks: Ola Nordmann

Spesial

  • E' du tidig?

    Det er en latterlig nyhet, men sant. Nå får du stand-up på bt.no.

Spesial

Spesial

Kommentar

  • Snerr, glefs, aargh, idiot!

    Tonen i nettdebattene fornyer myten om den norske folkesjelen. Vi er sære, sure, arrogante og store i kjeften.

Leder

  • Hjelpen til Island

    Vi håper islendingene sier ja til Icesave-avtalen. Men hjelpen fra Norden kommer i alle fall.

Leder

  • Ei tid for alt

    KrF slepp ikkje unna debatten om partiets sjel dersom dei framleis vil vere eit politisk parti.

Kommentar

  • Oljejobbene som forsvinner

    Rundt 30.000 norske oljejobber vil forsvinne til utlandet de kommende årene, sier innkjøpsekspert Hans Kristian Skjold.

NRK1

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Aktuelt
  • 10:50 Puls
  • 11:20 Førkveld
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Herskapelige gjensyn
  • 12:40 Viten om (5)
  • 13:10 Urix
  • 13:30 Filmavisen 1959
  • 13:40 Med hjartet på rette staden (19)
  • 14:30 Norsk for nybegynnere (3)
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Dynastiet (18)
  • 16:00 Derrick (8)
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Herskapelige gjensyn
  • 17:40 Oddasat - nyheter på samisk
  • 17:55 Nyheter på tegnspråk
  • 18:00 Førkveld
  • 18:40 Distriktsnyheter
  • 19:00 Dagsrevyen
  • 19:45 Ut i naturen
  • 20:15 Bygdeliv (6)
  • 20:45 Extra-trekning
  • 20:55 Distriktsnyheter
  • 21:00 Dagsrevyen 21
  • 21:30 Det nye landet (5)
  • 22:25 Bokprogrammet
  • 23:00 Kveldsnytt
  • 23:15 Tootsie
  • 01:05 Klasse 10 B (6)
  • 01:45 Svisj gull

NRK2

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Distriktsnyheter
  • 11:00 NRK nyheter
  • 11:05 Distriktsnyheter
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Distriktsnyheter
  • 13:00 NRK nyheter
  • 13:05 Distriktsnyheter
  • 13:30 Lunsjtrav
  • 14:00 NRK nyheter
  • 14:05 Lunsjtrav forts
  • 14:30 Doktor Åsa (6)
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Aktuelt
  • 16:00 NRK nyheter
  • 16:30 NRK nyheter
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Urix
  • 17:30 Kystlandskap i fugleperspektiv
  • 17:35 Jon Stewart
  • 18:00 NRK nyheter
  • 18:03 Dagsnytt 18
  • 19:00 Testen: Det usikre Internett
  • 19:35 Jon Stewart
  • 20:00 Aktuelt
  • 20:45 Året med den danske kongefamilien
  • 21:45 Glimt av Norge: Sherpafolket i Sogn
  • 21:55 Keno
  • 22:00 NRK nyheter
  • 22:10 Urix
  • 22:30 En verden av våpen
  • 23:30 Da pengane erobra verda (6)
  • 00:20 Ut i naturen
  • 00:50 Oddasat - nyheter på samisk
  • 01:05 Distriktsnyheter
Lukk vinduet