Kundesenter
Kundesenter
Lukk vinduet

Et marked for krenkelser

Det er individer som trenger vern, ikke kulturer.

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

MED AVSLØRINGENE av terrorplaner mot Jyllands-Posten og tegneren Kurt Westergaard, rykker Muhammedkarikaturstriden igjen opp på dagsordenen. Det gir oss en mulighet til å presisere Bergens Tidendes standpunkt i saken.

Da striden brøt løs på nyåret i 2006, førte dette til interne diskusjoner i Bergens Tidende. Daværende sjefredaktør Einar Hålien skrev i en kommentar at ytringsfriheten ikke er absolutt og at den må begrunnes. Han viste til ønsket om å hindre krig, vold og despotisme. Han uttrykte også tvil om hvorvidt alle religioner skal behandles likt. «Skal vi behandle alle religioner likt når det gjelder ytringers innhold og form, velger vi å se bort fra de kulturer religionene eksisterer innenfor», skrev han i en kommentar i februar, 2006.

DETTE ER IKKE LENGER Bergens Tidendes holdning i karikaturstriden. Med den nye vendingen saken nå har fått, vil vi benytte anledningen til å forklare hvorfor.

Einar Hålien, og stort sett hele det norske redaktørlandskapet, gjorde karikaturstriden til en kulturkonflikt. Argumentet har utspring i ideen om at en kultur skal ha krav på særlige rettigheter og vern – også når den krenker individets rettigheter. Vi mener dette er en farlig og uklok holdning. Det var dette synet som også lå under lovforslaget fra i vår som skulle vekke blasfemiparagrafen. Regjeringen, med Senterpartiet i spissen, foreslo straff for «hatefulle ytringer fremført på en slik måte at de representerer kvalifiserte angrep på religion eller livssyn».

Med en slik paragraf på plass, kunne man lett ha kommet til at det var straffbart etter norsk lov å trykke satiretegninger.

Heldigvis gjorde regjeringen kuvending i siste øyeblikk. At den i det hele tatt var nær ved å vedta en slik lov, viser hvor stor plass den fornærmede har fått i offentligheten.

YTRINGSFRIHETEN HAR alt sine grenser. Selvsagt er den ikke absolutt. Folk har krav på vern mot trakassering. Det skal være ulovlig å oppfordre til voldshandlinger. Enkeltmennesker har krav på utstrakt, om ikke absolutt vern, også mot ytringer. Men man kommer til et punkt der det er på tide å stille spørsmålet om det er individer eller kulturer som skal respekteres. Både/og er i lengden umulig.

SELVE KJERNEN i ytringsfriheten er å begrense den makten som ligger i å avgjøre hvilke ytringer som er akseptable, og hvilke som ikke er det. Men ytringsfriheten er ikke bare til for den som snakker. Ytringsfrihet setter den som lytter i stand til å vurdere det som blir sagt, teste egne argumenter og selv trekke konklusjoner. Den retten kan ikke være forbeholdt de få.

I denne saken står vi derfor skulder ved skulder med Jyllands-Posten.

Har du kommentarer til BTs holdningsendring? Bruk kommentarfeltet.

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

Siste Kommentarer

Vær ryddig

Å planlegge eller å true nokon med våpen er krimin...Les mer

Diskuter: Et marked for krenkelser

Helgis seier:--"Det som denne saka gjeld er om det...Les mer

Diskuter: Et marked for krenkelser

Veldig bra Trine Eilertsen. Du kommer sent, men go...Les mer
Kundesenter

BT viste jo faktisk karikaturtegningene!

Alonso (uregistrert bruker) 29. okt, 08:15
BT (sammen med TV2 med flere) skal ha kreditt for at de faktisk trykte / viste faksimiler av karikaturtegningene, et faktum som utenriksminister Støre valgte å overse i sin pinlige beklagelse overfor muslimene. Oppblussingen av saken er for BT en god anledning til å vise karikaturtegningene for andre gang.

Diskuter: Et marked for krenkelser

Vegard (uregistrert bruker) 29. okt, 11:35
Wow, sterk og klar tale fra BT. Vel talt.

Ingen skam å snu

Kristian Kahrs (uregistrert bruker) 29. okt, 17:52
Men ledelsen burde også beklage den feige holdningen de hadde etter at de først hadde publisert karikaturene før Magazinet. Bra at vi har fått en ny redaktør som har bein i nesa.

Diskuter: Et marked for krenkelser

I landet Ur (uregistrert bruker) 29. okt, 21:44
Fint bilde av Trine, DagenMagazinet.no. Helt på sin plass.

Diskuter: Et marked for krenkelser

TK (uregistrert bruker) 30. okt, 10:36
Flott!!!!

Vi var mange som var bekymret for hvilken vei det skulle bære, men det er mye kloke mennesker i dette landet, bare man får tid til å summe seg litt. Og det er vel ikke noe flaut egentlig, tenke seg før man bestemmer seg!

Diskuter: Et marked for krenkelser

K (uregistrert bruker) 30. okt, 12:34
Bra!

Feigheten fra den norske pressen frem til nå har vært kvalmende og flau.
Godt å se at BT nå stiller seg ved siden av de som kjemper for friheten, alle ære til dere for det!

Hvordan kan en "ansvarlig" redaktør si noe slikt som: "Skal vi behandle alle religioner likt når det gjelder ytringers innhold og form, velger vi å se bort fra de kulturer religionene eksisterer innenfor" ? Grøss.

Godt man har fått en ansvarlig! redaktør med bein i nesen og som våger å stå opp og kjempe for det viktigste vi har.

Diskuter: Et marked for krenkelser

John (uregistrert bruker) 30. okt, 16:11
Endelig en avis med bein i nesen. All honnør til BT for å støtte Jyllandsposten og ikke minst ytringsfriheten!

Diskuter: Et marked for krenkelser

Arne Børcke (uregistrert bruker) 30. okt, 16:26
Endelig igjen en rakrygget, prinsippfast og modig presseprofil - Trine Eilertsen. Du gjør meg stolt av å være pressemann, Trine. Du fortjener en pris.
Arne Børcke

Diskuter: Et marked for krenkelser

halsev (uregistrert bruker) 30. okt, 19:50
Flott, men for å virkelig stå skulder ved skulder med danskene må dere vel strengt tatt trykke tegningene.

EN saklig og god besluttning

Månebedotten (uregistrert bruker) 30. okt, 20:42
Man må få berømme og applaudere denne saklige, fornuftige og riktige presisering fra BT. Vel talt.

Som en sidekommentar må man henlede oppmerksomheten på klassekampen.no (Braanen) sin leder som kommenterer BT's leder her: [klassekampen.no]

Jeg er skamfull over at deler av norsk presse kan være så hyklersk og bakstreversk som dette, men fra den kanten er det vel intet annet å forvente.

Diskuter: Et marked for krenkelser

Tryggve Raaen Nilsne (uregistrert bruker) 31. okt, 01:23
Min honnør til BT´s kvinne i redaktørstolen. Dette var en både riktig og modig korrigering av et håpløst synspunkt som den forrige redaktøren forfektet. Måtte hun også våge ta et oppgjør med de feige syngspunkter som landets to øverste ledere, Jens Stoltenberg og Jonas Gahr Støre sto for da de gjorde en liten norsk avisredaktør nærmest likestilt med voldelige terrorister. For meg var det en skremmende opplevelse. Like ille var det å oppleve hvor likegyldige folk flest var til å forsvare retten til ytringer. Den dagen vi ikke tør ta åpen kamp mot religiøse terrorister eller andre som ønsker monopol på sannheten har vi tapt vår frihet. Jeg presiserer at dette ikke gjelder noen bestemt religion, men alle. Det er en selvfølge at de som ønsker å bosette seg i vårt land akseptere alle norske borgeres lovlige rett til å ytre seg, selv om disse ytringer kan være sårende for andre. Svaret på ytringer vi ikke liker er ikke forbud, trusler eller vold, men fredelige motsvar.
Tryggve Raaen Nilsen

RE: Diskuter: Et marked for krenkelser

Einar Kr. Steffenak (uregistrert bruker) 05. nov, 13:23
Et veldig godt innlegg! Du nevnte statsminister og utenriksminister som feige, jeg er helt enig. Men som du vet, det var langt flere. Den som gikk lengst blant folk i posisjoner, var daværende statssekretær Raymond Johansen, nå generalsekretær i AP, også tidligere sportslig leder i Vålerenga - klubben som forby kristiske ytringer av spillere etter at de har sluttet (helt utrolig i Norge i 2009, skulle man tro, eller er det ikke??) - han lå foran i løypen og han har jo vært KIna-diktaturets lydige fellow traveller deretter (som han (bare) i sin ungdom var Castros). Vi er i feighetsnivå¨helt på høyde med svenske sosialdemokratiske regjeringer under krigen, under den kalde krigen og nå i tegningesaken. Danmark har en helt annen kraft i sin kamp for ytrigsfriheten, det kom/kommer bare så lite frem i SVRK (som Jens A Riisnæs - globetrotteren - har kalt det).

Diskuter: Et marked for krenkelser

Norn (uregistrert bruker) 31. okt, 09:52
Sterk og klar tale noe sent... det bare viser at ting styres av hvem som får uttale seg.

Diskuter: Et marked for krenkelser

Harry Jess (uregistrert bruker) 31. okt, 11:17
Flott av Trine Eilertsen, eg skulle ønska at mi avis,Stavanger Aftenblad, kunne vera like modig. Eg minnest også under hijabsaka at Eilertsen hadde ein kjempeflott leiarartikkel med tittelen "Muslimsk utpressing." Så kan ein også lura på om ikkje alle aviser i solidaritet med Westergaard burde publisera muhammedkarikaturen. Dess fleire som gjer det, dess verre blir det for islamistane å gjera noko med det, og dermed vil Westegaard få den avlastinga han sårt fortener.

Vær ryddig

Helgis (uregistrert bruker) 31. okt, 13:13
Å planlegge eller å true nokon med våpen er kriminelle handlinger. Det som denne saka gjeld er om det er riktig om det er trusler frå kriminelle som skal bestemme om noko SKAL trykkast eller IKKJE trykkast.

Vi er alle i denne debatten etter sigende enig med det prinsippet at det ikkje er trusler fra kriminelle som skal bestemme kva som skal stå i avisa - men tvertimot godt skjønn frå mediearbeidarane.

Dersom man lar trusler frå kriminelle påvirke ein til å publisere noko - då åpner man i realiteten for å la kriminelle handlingar bestemme over avisens innhold.

For å få trykke noko negativt om sin fiende så er det bare å kle seg ut som fienden sin og så true avisene, så blir bodskapen trykket - i ytringsfrihetens navn.

At det 20 år seinare kjem fram at det egentlig var ein planlagt provokasjon - kan være for seint. Då kan skaden allerede vore skjedd. Det er ein realitet at krigar har vore starta ved hjelp av provokasjoner med tilhørande avisoverskrifter. Dette er ein svært skummel journalistisk praksis.

Å etterleve et prinsipp er ikkje alltid like enkelt og like populært i alle situasjoner.

Diskuter: Et marked for krenkelser

Harry jess (uregistrert bruker) 31. okt, 19:40
Helgis seier:--"Det som denne saka gjeld er om det er riktig om det er trusler frå kriminelle som skal bestemme om noko SKAL trykkast eller IKKJE trykkast."--

Men det er kanskje nettopp det som skjer. Isioma Daniel, som sjølv måtte flykta frå Nigeria med rasande islamistar i hælane, seier det slik i ein glimrande artikkel om muhammedkarikaturane i Stavanger Aftenblad, 09.02.06: --"Men når en britisk avis trykker bilder av Jesus som blotter seg mot solen mens han samtidig balanserer på et surfebrett, men ikke kan trykke karikaturene av Mohammed, da vet vi at det ikke er respekt som er utgangspunktet for deres journalist-etikk, men frykt og selvsensur."--

Diskuter: Et marked for krenkelser

Einar Kr. Steffenak (uregistrert bruker) 04. nov, 11:42
Veldig bra Trine Eilertsen. Du kommer sent, men godt for å frasomskrive litt, du er den første kvinnelige redaktøren jeg har sett her til land som har inntatt dette utmerkede prinsipielle standpunkt for ytringsfriheten. Det er neppe noen tilfeldighet at du taler det talemår du taler! I Norge er det jo bare Vebjørn Selbekk, Per Edgar Kokksvold og Frank Rossavik blant redaktører som har vist at de har baller. Ingen var feigere blant redaktører under striden i 2006 enn Dagbladets og Morgenbladet - og legg til institusjoner som Fritt Ord. Din forgjenger var heller ikke noe utsøkt fytårn, men i Valdres fisker man jo.... Men selv om det var mye feighet blant redaktører og journalister, er det enda et godt stykke til den norske lærerstanden. Hvorfor det? Kanskje fordi den har gått fra å være fylt med liberale Venstrelærere - de gode gamle privatprkatiserende - til kollektiviserte SV-tanter. I kampen for ytringsfrihet og demokrati er denne innstitusjonen knapt noe å regne med lenger. Bra BT-redaktør - du burde blitt Utdanningsminister (har noen hørt noe så Orwellsk som det latterlige Kunnskapsminister . - Minister of Knowledge (Minister of Truth!)

Din kommentar



Uregistrert Uregistrerte innlegg modereres

På grunn av tekniske problemer er påloggingsmuligheten tatt bort inntil videre.

Vi beklager dette.

Abonner på vårt nyhetsbrev

Søk i skattelistene Topplister

Eks: Ola Nordmann

3 mest leste artikler »

Siste lokalt

Søk i skattelistene

Eks: Ola Nordmann

Spesial

  • E' du tidig?

    Det er en latterlig nyhet, men sant. Nå får du stand-up på bt.no.

Spesial

Spesial

Kommentar

  • Snerr, glefs, aargh, idiot!

    Tonen i nettdebattene fornyer myten om den norske folkesjelen. Vi er sære, sure, arrogante og store i kjeften.

Leder

  • Hjelpen til Island

    Vi håper islendingene sier ja til Icesave-avtalen. Men hjelpen fra Norden kommer i alle fall.

Leder

  • Ei tid for alt

    KrF slepp ikkje unna debatten om partiets sjel dersom dei framleis vil vere eit politisk parti.

Kommentar

  • Oljejobbene som forsvinner

    Rundt 30.000 norske oljejobber vil forsvinne til utlandet de kommende årene, sier innkjøpsekspert Hans Kristian Skjold.

NRK1

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Aktuelt
  • 10:50 Puls
  • 11:20 Førkveld
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Herskapelige gjensyn
  • 12:40 Viten om (5)
  • 13:10 Urix
  • 13:30 Filmavisen 1959
  • 13:40 Med hjartet på rette staden (19)
  • 14:30 Norsk for nybegynnere (3)
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Dynastiet (18)
  • 16:00 Derrick (8)
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Herskapelige gjensyn
  • 17:40 Oddasat - nyheter på samisk
  • 17:55 Nyheter på tegnspråk
  • 18:00 Førkveld
  • 18:40 Distriktsnyheter
  • 19:00 Dagsrevyen
  • 19:45 Ut i naturen
  • 20:15 Bygdeliv (6)
  • 20:45 Extra-trekning
  • 20:55 Distriktsnyheter
  • 21:00 Dagsrevyen 21
  • 21:30 Det nye landet (5)
  • 22:25 Bokprogrammet
  • 23:00 Kveldsnytt
  • 23:15 Tootsie
  • 01:05 Klasse 10 B (6)
  • 01:45 Svisj gull

NRK2

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Distriktsnyheter
  • 11:00 NRK nyheter
  • 11:05 Distriktsnyheter
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Distriktsnyheter
  • 13:00 NRK nyheter
  • 13:05 Distriktsnyheter
  • 13:30 Lunsjtrav
  • 14:00 NRK nyheter
  • 14:05 Lunsjtrav forts
  • 14:30 Doktor Åsa (6)
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Aktuelt
  • 16:00 NRK nyheter
  • 16:30 NRK nyheter
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Urix
  • 17:30 Kystlandskap i fugleperspektiv
  • 17:35 Jon Stewart
  • 18:00 NRK nyheter
  • 18:03 Dagsnytt 18
  • 19:00 Testen: Det usikre Internett
  • 19:35 Jon Stewart
  • 20:00 Aktuelt
  • 20:45 Året med den danske kongefamilien
  • 21:45 Glimt av Norge: Sherpafolket i Sogn
  • 21:55 Keno
  • 22:00 NRK nyheter
  • 22:10 Urix
  • 22:30 En verden av våpen
  • 23:30 Da pengane erobra verda (6)
  • 00:20 Ut i naturen
  • 00:50 Oddasat - nyheter på samisk
  • 01:05 Distriktsnyheter
Lukk vinduet