Dårlig nytt for biodiesel

Regjeringen gir forvirrende signaler i klimapolitikken. Den burde ha ventet med å oppheve avgiftsfritaket for biodiesel.

Les også:

I JUNI I ÅR åpnet miljøvernminister Erik Solheim Uniols nye biodieselfabrikk i Fredrikstad til 350 millioner kroner. Bare fem måneder senere bekrefter finansminister Sigbjørn Johnsen at regjeringen ønsker å fjerne avgiftsfritaket på biodiesel. Det er trolig svært ydmykende for Erik Solheim og regjeringspartnerne i «miljøpartiet» SV. Like provoserende må det være for eierne av Uniol, som har sendt permitteringsvarsel til 20 av sine ansatte.

Johnsen begrunner beslutningen med at det ikke lenger er nødvendig med avgiftsfritak som insentiv for å fase inn biodrivstoff. Han mener altså vi er blitt flinke nok. I dag bruker nordmenn mer biodiesel enn det som trengs for å oppfylle det såkalte omsetningspåbudet, som sier at to prosent av drivstofforbruket i transportsektoren skal være biodiesel.

Bak argumentet til regjeringen ligger også ønsket om å likestille bruk av biodiesel med bruk av vanlig diesel. Biodieselbiler forårsaker også ulykker, og de sliter også på veinettet, noe som fører til behov for kostbart vedlikehold. I tillegg er statens inntekter fra dieselavgiften blitt redusert de siste årene. Det er forståelige, om enn noe firkantede argumenter.

UNIOLS TRUSLER om å permittere ansatte er trolig et forsøk på å tvinge regjeringen til å snu i denne saken. Produsentene og miljøbevegelsen viser til at avgiften vil utgjøre to kroner literen, noe som vil gjøre biodiesel dyrere enn vanlig diesel. Produsentene tror at i verste fall vil alt salg av biodiesel som faller utenfor omsetningspåbudet opphøre. Dette er et tilbakeslag for klimavennlige alternativer.

Selv om de maler med svart, har de unektelig et poeng. Klimaforliket i Stortinget forpliktet Norge til å redusere utslipp med 15–17 millioner tonn CO2 innen 2020. Avgiftsfri biodiesel var ett av virkemidlene.

SOM SIGNAL til en velgermasse som stadig er mer opptatt av klimaendringer er biodieselavgiften en dårlig valgt sak. Finansministerens begrunnelse berører ikke klimautfordringene, og forslaget vil derfor ikke møte særlig forståelse.

Forslaget kan også tyde på at regjeringen ønsker å stramme inn avgiftspolitikken, og ser at transportsektoren er et område der det er lett å hente inn ekstra midler. I så fall kan det være et signal om at det kommer flere lignende forslag etter hvert.

Det er usikkert hvor mye ekstra inntekter staten vil få ved å legge avgift på biodiesel. Men det vil gå ut over biodieselbruk og – produksjon i Norge. Forslaget er dårlig timet, og burde i det minste vært utsatt til andre og like effektive klimatiltak for transportsektoren er på plass.

Bør regjeringen snu i denne saken? Bruk kommentarfeltet.

Les også

KOMMENTARER Våre regler

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Leder

Oppblåste verdier

Norske politikere har bidratt til å blåse opp boligverdiene; nå bør de bidra med å slippe luft ut av boblen.

Spekulantenes seier

Respekten for politiske vedtak minker med mulighetene til spekulasjonsgevinster. Slik undergraves demokratiske verdier.

Verdien av garantien

Statistikk er ingen trøst for dem sitter med en alvorlig kreftdiagnose.

La høyblokken stå

Det mener BT på lederplass.

Lite offensiv trafikkplan

Sentrum i ferd med å kveles av biler. Les søndagens lederartikkel.