Gamle ugler og jublende sankthansbål

Mens nasjonen blir hjernevasket av Harald Eia, hjelper vi i pressen til så godt vi kan.

HVEM ER DEN GAMLE UGLEN? Det får du vite om litt. I mellomtiden får du en liten test: Er uglen mann eller en kvinne? Og avhengig av svaret, hvilke egenskaper har vedkommende?

Det jublende sankthansbålet kommer vi snart til. Og for å gi deg et hint. Denne artikkelen handler om hvordan media fremstiller kvinnelige ledere.

8. MARS ER OVER for denne gang. Vi har skrevet og snakket om likelønn, tvangsekteskap, æresdrap, styrerepresentasjon, pappapermisjon, og behov for mannedag (Hanne Nabintu Herland).

Men lite om eventuelt behov for kvinnelige ledere.

For å sitere statsviter Frank Aarebrot fra 2007: «Maset med å få flere kvinner inn i lederstillinger - hvor de kan gå på do i sjefestasen, pynte seg med titler og kjøre fine biler - er et luksusproblem i kvinnesaken».

DET ER MULIG han har forlest seg på Dagens Næringsliv. Visste du for eksempel at PST er ledet av et luksusdyr fra Moss? Var du klar over at leder ved Oslo-politiets volds- og sedelighetsseksjon har glinsende lipgloss, som glinser like mye som smykkene? Samt striper i håret, som hun stadig stryker tilbake? Eller at fiskeriministeren har Gucci-briller?

Og altså: Det jublende sankthansbålet, også beskrevet som «verdens fiskedronning», er konserndirektør i lakseoppdrettsfirmaet, Marin Harvest Group. Ikke bare jubler hun. Hun er «som et overtent Sankthansbål av jubel og lovsang». Og det bare seksti sekunder ute i et intervju.

ALT DETTE HAR jeg funnet ut ved å lese portretter i Dagens Næringsliv fra det siste året, avisen som forteller hvordan ledere ter seg. Jeg har foretatt en tilfeldig og usystematisk studie av lørdagsportrettene i kvalitetsavisen for å sjekke tesen fra en masteroppgave i psykologi ved NTNU fra 2008 om media, kjønn og ledelse. Her påstår Tone Bråten Pedersen at kvinnelige ledere fremdeles fremstilles av media som kvinner først, leder siden.

Ifølge ordnett.no er nemlig ledelse helst noe en mann bedriver:

ledelse -n, -r

1 det å lede 2: han har overtatt ledelsen av firmaet / orkesteret spiller under ledelse av N.N.; (om personene) ledelsen ble tvunget til å gå av

2 det å lede 3; tetposisjon: ta ledelsen i et løp; -forsprang: han har to poengs, 50 meters ledelse til annenmann


BLANT SYNONYMENE for leder er befalingsmann, hovedmann, tillitsmann (men ikke kvinne), pater familias (men ikke mater), herre (men ikke frue). Som det heter i eksempelet: «Churchill var en stor leder».

Det nærmeste nettordboken kommer et synonym på leder som peker i retning hunkjønn er bjelleku, som samme nettsted definerer som «den kua i en bøling som bærer bjelle og er leder».

BJELLEKYR FINNES det i så fall flere av. Ifølge statistikkene kan lederen stadig oftere være en kvinne. Tyve prosent av ledere i det private er kvinner. I det offentlige er tallet dobbelt så høyt. Det skulle også bare mangle siden to tredeler av alle offentlig ansatte er kvinner. En fagforeningsleder, særlig i LO-forbundene, er imidlertid oftest en mann, ifølge Klassekampen. Fire av fem professorer er fremdeles menn, selv om kvinnene kryper innpå. Eller som det heter i en artikkel på forskning.no: Kvinnene «flørter med vitenskap».

Artikkelen viser til en rapport fra Storbritannia som har sett på hvordan vitenskapskvinner er blitt fremstilt før og nå. En vesentlig endring har vi sett. Det er ikke så mye kakebakst i spaltene lenger. Nobelpris-vinner i fysikk i 1963 ble for eksempel beskrevet som «en liten, sjenert, rørende og hengiven hustru og mor ... som sørger for at alle hygger seg i hjemmet hennes». Hun var fotografert foran komfyren.

NÅ FOR TIDEN er tonen en ganske annen: «Hvit labfrakk, beskyttelsesbriller - og drepende høye hæler. Kathy Brewis møter fysikkens femme fatale og undersøker hvordan hun gjør tenåringer opphisset over vitenskap», som det het i et portrett av en fysiker ved navn Laura Grant i The Sunday Times i 2008.

For å sitere en e-post fra en næringslivsrådgiver: «Kvinnelige ledere fremstilles gjennomgående i hore-madonna-perspektivet. De er a) enten fantastiske mødre, ledere, multitaskere, varme, sterke, omsorgsfulle og kommunikative ledere, eller b) kyniske, streberske og kvoterte (selvsagt!) ledere. Jeg sier bare snork».

KONSERNDIREKTØR I MARIN Harvest Group, Åse Aulie Michelet, er i så fall foreløpig i den første gruppen. Denne mektige lederen av et konsern som er godt for 20 milliarder kroner, er «nesten som å høre Anne-Cath. Vestly på sitt aller muntreste», ifølge DN. Stemmen «øser ut vidunderlige eventyr» når hun forteller om Gyrodatctylus salaris», skriver journalisten, som lar artikkelen avslutte med jublende crescendo: «Dette næringslivets solstorm sier at føret i marka var fantastisk i dag».

OG DEN GAMLE UGLEN? Det var Georg Apenes, portrettert i DN i fjor sommer: «Skarpt nebb forbundet med visdom og kunnskap, men et dårlig varsel å få øye på».

Ukebrevet MandagMorgen presenterte på selveste kvinnedagen en undersøkelse som viser at bare 12 prosent ønsker seg kvinne som leder. Det er kanskje ikke så underlig.

Har du reagert på hvordan ledere fremstilles ulikt, avhengig av kjønn?

Les også

KOMMENTARER Våre regler

Siste fra Hilde Sandvik

I lilla buss gjennom Skoddeheimen

Eg hadde tenkt å skrive noko lett og artig om TVNorge-serien «Gøy på landet». Så såg eg filmatiseringa av boka « Få meg på, for faen».

Vi som slår sprekker

Etter vantru, sjokk og sorg, treng ein tid til å summe seg. Men ein bør ikkje summe seg for lenge.

Når blir ord til handling?

Det spørs om ikkje tida no er inne for å ta et skikkelig oppgjer med anonyme nettdebattar.

Lensmannen hadde dessverre rett

Eg hugsar framleis kor sint eg blei første gongen eg såg den tidlegare Laksevåg-lensmannen Harald Andersen uttale seg om jenter og valdtekt.

Kulturengen

Koengen har etablert seg som kulturarena. Nå kan hele området bli rustet opp som byens nye kulturkraftsentrum.

Nav vere med deg

Etter fem år framstår mastodonten Nav framleis som vag og ullen. Eit gratistips er å byrje å svare for seg.

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet