Kundesenter
Kundesenter
Lukk vinduet

Ånden som går (med bombe i turbanen)

Tegningen av Muhammed med bombe i turbanen er i ferd med å bli et ikon. Et fantom-ikon, så å si. Nå har også en nettvert grepet inn for å hindre visning av Kurt Westergaards tegning.

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

Ingen tema har formørket mitt sinn mer enn karikaturstriden, og dens etterspill. Tragikomisk er ordet. Til nå har dets første ledd hatt et klart overtak, men i går kunne jeg omsider le. Komedien slo gjennom, og det er da noe:

Nettverten Imbera grep inn mot en av sine kunder, innvandringskritiske Human Rights Service (HRS) i Oslo, og fjernet tre artikler. To var illustrert av den danske tegneren Kurt Westergaards karikatur av profeten Muhammed med en bombe i turbanen, den tredje av svenske Lars Vilks tegning av samme profet som hund i en rundkjøring. Imbera oppga overfor HRS at selskapet så på tegningene som krenkende, og fryktet sabotasje mot sine servere om de ble stående.

Retten til å overstyre
Fabelaktig nok har Imbera sitt på det tørre juridisk. Professor i rettsinformatikk ved Universitetet i Oslo, Jon Bing, forklarte i går overfor NRK at tjenesteleverandørene plikter å fjerne bilder og annet innhold som er straffbart. I tillegg har leverandøren rett til å fjerne innhold hvis det gis en saklig grunn. Bing mener Imbera i dette tilfelle kan sies å ha god nok grunn.

Jon Bing imøtegås delvis av generalsekretær Per Morten Hoff i bransjeforeningen IKT-Norge. Han viser til at E-handelslovens ansvarsfrihetsbestemmelse innebærer at leverandører ikke behøver å påta seg ansvar for kunders nettsider, bortsett fra for å fjerne ulovligheter, og at leverandørene heller ikke bør gjøre det.

«Vi oppfordrer HRW til å finne seg en internettleverandør som ikke overprøver ytringsfriheten», skriver Hoff.

Mystisk
Kjernen er likevel klar: Internettleverandører kan opptre som overredaktører. Dette innebærer at nettsidene til blant andre VG, Dagbladet, A-presseavisene og TV 2 risikerer å bli fikset på av eksterne teknikere. Alle de nevnte mediene har nemlig eksterne leverandører av internettløsninger. NRK, Aftenposten og Bergens Tidende eier sine egne servere.

I akkurat denne saken er konflikten ikke så åpenbar. Norske redaktører vil nemlig heller ikke trykke Kurt Westergaards bombe-profet. De mangler, sier de, en «journalistisk grunn» til å publisere tegningen som har fått tegneren drapstruet og jaget under jorden.

Nå er «journalistisk» blant språkets mer mystiske adjektiv, det skal ikke underslås, men det kan vel tenkes tilfeller der norske redaktørers journalistiske og presseetiske avveininger ikke sammenfaller med it-konsulenters forståelse av kundepleie og trusselbilder.

Dramatisk eller absurd?
Generalsekretær Per Edgar Kokkvold i Norsk Presseforbund mente i går at Imberas eksempel «kan få ufattelige konsekvenser». Senere rykket generalsekretær Nils E. Øy i Norsk Redaktørforening ut og avdramatiserte: Problemet er lite i praksis.

Dramatisk eller (bare) absurd? Uansett passer Imbera/HRS-historien fint inn i sakens bredere format:

Fortsatt finnes det sikkert mennesker som med milde smil vil forklare at intet har skjedd med ytringsfriheten etter drapet på Theo van Gogh, karikaturstriden, og de senere drapstruslene mot Lars Vilks og Kurt Westergaard. Eller; de vil nok si at vold og trusler om vold er en uting, men at dette mest av alt handler om å vise respekt for menneskers religiøse følelser. Det er derfor – eventuelt av (manglende) journalistisk grunn – Westergaards tegning ikke bør/kan vises.

T-skjorte, takk
At religiøse følelser har større krav på vern mot harselas enn politiske, samt at Muhammed er mer verneverdig enn Jesus, må dessuten fortsatt være like krystallklart.

Ironi til side: Hvor lenge dette narrespillet skal pågå, er ikke godt å si. VGs Anders Giæver skriver det som også for meg er helt opplagt: «På mange måter er disse truslene og drapene mer effektivt skremmende enn bombene i Madrid og London. Det er en privatisering av internasjonal krigføring. En direkte beskjed til utvalgte personer og grupper som tidligere har følt seg trygge til å gjøre hva de vil: Vi ser dere. Vi følger med på hva dere foretar dere. Følg våre regler, eller ta konsekvensene. Slik er vi alle blitt gisler for den mest ytterliggående islamske fundamentalismen».

Kan noen skaffe meg en T-skjorte med Kurt Westergaards bombe-Muhammed?

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

Siste Kommentarer

Hva er riktig - og hva er klokt?

Da karikaturtegningene ble lagt ut første gang,rea...Les mer

Journalistisk interesse?

Jeg har med interesse notert meg at en del aviser ...Les mer

Du finner alle Muhammed tegningene på PC,en.

Skriv "Muhammed" og trykk på "Bilde...Les mer
Kundesenter

Verb?

LeoC 22. feb, 07:31
Nå er ikke jeg noen Finn Erik Vinje, men "journalistisk" i denne sammenhengen er vel et adjektiv. Hvis det derimot er et verb så har Frank Rossavik journalistet denne artikkelen helt riktig.

En ny prøvelse på om Islam er fredens religion ..

maxium 22. feb, 11:41
Den danske avisen Politiken og en rekke andre danske aviser trykket karikaturtegningen av profeten Muhammed som avistegneren Kurt Westergaard lagde.

Trykkingen er et svar på drapsplanene mot tegneren.
Politikens sjefredaktør Tøger Seidenfaden sier at han reagerer med bestyrtelse på PETs avsløring av drapsplaner mot Westergaard.

- ” I et fritt samfunn kan vi diskutere hvordan debatten skal føres, men ikke om den skal føres, sier Seidenfaden”
--
.. Er dette starten på et oppgjør med Islams intoleranse i Danmark, og en prøvelse på om Islam er fredens religion for de muslimer som er bosatt i vesten.
--

Det bør ikke være så lett å avvise den flytende moderniteten i vesten som skaper konflikten mellom vestlig kultur og islamsk ideologi. Tusenvis av flyktninger får opphold i vestlige land fordi verdigrunnlaget i de islamistiske stater og styresett ikke fungerer, på grunn av mangel på demokrati, økonomisk og sosial utvikling. De velger å bosette seg i Vesten, men forsvarer og støtter radikale miljøer i islamske stater.


Om integrering skal lykkes bør innvandrere ikke ta avstand fra ytringsfrihet eller vestlig kultur og religion, men delta aktiv i samfunnslivet som er en del av integreringsprosessen.


Så lenge Islam er en styreform og ikke bare en religion må det frem at det er håp og muligheter for endringer. Det blir ikke noe fremdrift i en åpen diskusjon om muslimer overser alle problemstillinger og kritikk av Islam der Koranen forsatt brukes som en lovbok på den måten som vi hadde Bibelen som lovbok for 500 år siden. Det har eller ingen nytteverdi for alle de muslimer som blir utsatt for overgrep i Allahs navn og som ønsker en forandring.


Det viser det seg at det er bare demokrati og ytringsfrihet som kan holde et samfunn i balanse. Om vi skal unngå undertrykking må vi tillate og ta opp alle problemstillinger i samfunnet på en åpen og demokratisk måte, og moderate muslimer som er bosatt i Vesten bør godta Muhammed tegninger uten å true ytringsfriheten eller med angrep på det vestlige demokratiet.

--

Redigert: 22. feb. 2008, 11:47

Mohammed T-shirt

Christian 22. feb, 09:22
Det hadde vert kjekt med T-shirts med mohammed karikarturene på, så kan alle og enhvær benytte seg av og berike norge med de friheter som en fremdeles kan påberope seg.

T-skjorte!

guLars 22. feb, 10:40
Det hadde vært skikkelig kult med tegningen på en T-skjorte!!!:)

T-skjorte

Svukk Vuculus 22. feb, 11:12
Det er bare å søke på nettet etter "make your own t-shirt", og sende inn bildet, så får du den i posten.

HRS vs HRW

Svukk Vuculus 22. feb, 12:47
En feil i sitatet fra Hoff forresten, evt han som blander HRS, dvs:

"HRS er en partipolitisk uavhengig tenketank som arbeider med tema knyttet til det nye fleretniske og flerreligiøse Norge og Europa."

...med HRW, som er:

"Human Rights Watch is an independent, nongovernmental organization, supported by contributions from private individuals and foundations worldwide."

Ordklasse og "Agderposten"

Anfinn Otterå 22. feb, 18:42
"Journalistisk" er absolutt eit adjektiv (kan og vera eit adverb, men aldri eit verb!) Elles har, så vidt eg veit, Agderposten offentleggjort den omstridde Muhammed-teikninga samstundes med dei store danske avisene.

Psykiatrisk sjekk

Stevan 22. feb, 19:49
Det er lurt a ta en sjekk om Kurt Vesstergaards psykiatrisk tilstand. I alderen av 72 år , kledd som klovn, tegne proffeten for å iritere 1,5 milliard meneske kan ikke være i orden. Det ser ut at han trives veldig godt, uansett at det er brutale konskvenser etter hans "ytringsfrihets" unikt verk. Lusifers barn!

Hva er riktig - og hva er klokt?

Etterpåklok 23. feb, 11:57
Da karikaturtegningene ble lagt ut første gang,reagerte jeg på at redaktørene ikke sto samlet og lot dette være et ytringsmessig felleskap. Istedet ble det i Norge den lille avisen Magazinet som naivt våget å trykke faksimiler av tegningene. Redaktøren skjønte etterpå at dette var livsfarlig og viste vilje til å be om unnskyldning og forbrødring med det muslimske presteskapet. Et tankesprang: Hva ville ha skjedd hvis samtlige redaktører i de vestlige land hadde valgt å vise tegningene med henvisning til ytringsfriheten? Jeg tror at det ville ha blitt noe helt annet og langt mer uangriplig en ved den å la de få - nærmest dumme - redaktørene gå på skafottet. Jeg opplevde dette som ekstremt usolidarisk og jeg husker jeg reagerte på BT - som har et nært redaksjonelt samarbeid med Jyllandposten - valge å skygge unna. Men- hvordan ville den muslimske verden ha reagert hvis tegningene hadde ligget på føstesiden over hele det veslige Europa? Ville det ha blitt religonskrig? Ville det ha blitt en tosifret terroristoppblomstring? Eller - ville den muslimske verden ha skjønt poenget; sett kontrasten og skjønt at for fremtiden så har ikke islam noen krav på særbehandling i vestlig presse? Det ligger nærliggende å svare "nei" på det siste for Muhammed 1 viste vesten en stor villighet til å gå langt - og over lik - hvis vi i vesten tråkket på deres religionsskapers verdighet.
Når så skjer - at en tegner blir truet på livet - så våkner en begrenset til Danmark solidaritet. Også nå vekkes aggresjon i den muslimske verden, men tilsynelatende vesentlig mildere enn første gang. Imidlertid er solidariteten begrenset til Danmark og det er dette landet alene som gir adresse for ny aggresjon. Et nytt tankekors: Hva nå - hvis samtlige redaktører i Vesten - trykket ihvertfall den ene tegningen? Ville Vesten ha et bedre argument fordi en tegner blir truet på livet og i solidaritet til dennes ytringsfrihet, så trykker samlige tegningen? Jeg vet ikke - noe i meg sier at det trolig er en klokere måte å gjøre seg kjent med islam på. Jeg tror at de i Vesten som tror på islam er de som kan formidle noe om tilbake til sine hjemland om hva vi mener og tenker - og jeg vil hevde at vi må vise respekt for en religion enten det er islam eller kristendommen.
T-skjorte vil i tillegg til at det er direkte farlig å gå med den åpenlyst (med mindre den sendes i postkassen til samtlige innbyggere med krav fra myndighetene om at den skal benyttes av alle tre ganger i uken) være respektløst og dumt.

Journalistisk interesse?

Junior 25. feb, 11:01
Jeg har med interesse notert meg at en del aviser sier de ikke vil trykke tegningene fordi det ikke er journalistisk interessant. I de fleste andre sammenhenger på beroper de samme redaktører seg sin plikt til å informere meg om dritt og sladder som jeg overhodet ikke har interesse av. Da kan de snakke stort om ytringsfriheten osv. feige pyser. Jeg skal love dere at vi er mange som etterhvert er meget nysjerrige på hvordan disse karikaturene ser ut. Hvorfor skal vi ikke få anledning til å se dem, og selv gjøre oss opp en mening om vi synes de går over grensen? Når BT identifiserte lommemannen, var det ingen hensyn gjeldende til noe som helst annet en vår rett til å vite. Hva var det journalistisk viktige ved å identifisere lommemannen slik BT gjorde? (Og ikke prøv den der om at dere ikke skrev navnet rett ut - dere bekjentgjorde for all verden hvem han var, og å prøve å si noe annet er hyklerisk dobbeltmoral.)

Du finner alle Muhammed tegningene på PC,en.

K 25. feb, 11:12
Skriv "Muhammed" og trykk på "Bilder" så kommer alle tegnigene frem - riktignok litt innimellom Muhammed Ali og annet, men du skjønner fort ved å gå inn på sidene med bildene hva som er hva.

Din kommentar



Uregistrert Uregistrerte innlegg modereres

På grunn av tekniske problemer er påloggingsmuligheten tatt bort inntil videre.

Vi beklager dette.

Søk i skattelistene Topplister

Eks: Ola Nordmann

Bilder

  • JOURNALISTISK?: Dette er et fotografi av den drapstruede danske tegneren Kurt Westergaard. Det foreligger derimot ingen journalistisk grunn til å trykke tegningen drapstruslene er begrunnet med. Preben Hupfeld (Foto)

Siste lokalt

Søk i skattelistene

Eks: Ola Nordmann
  • Her kan du gå på ski

    Fortsatt ikke fått nok av snøen? Her er skiløypene i Bergensområdet. Den interaktive oversikten krever at du har Flash installert på datamaskinen.

  • Vann til folket

    Hele byen snakker om vannkrisen, men hva skjer egentlig med vannet før det når kranen din?

Leserombudet

Leserombudet
  • En gyllen sjanse

    BT bør prioritere grundig journalistikk om trafikk og byutvikling, mener Leserombudet.

Leder

  • Lysbakkens tur

    Barnevernet sliter fortsatt tungt, og som alltid er det barna som er taperne. Statsråden kan ikke sitte stille og vente på at problemene skal gå over.

Leder

Kommentar

  • Ukens kaktus går til...

    Se og Hørs suksess kan tyde på at nordmenn er et folkeferd i god kontakt med sine laveste instinkter.

NRK1

  • 07:00 Handy Manny
  • 07:25 Norge rundt
  • 07:50 Filmavisen 1959
  • 08:00 Paralympics i Vancouver: Rullestolcurling Norge - Storbritannia
  • 09:55 V-cup kombinert: Hopp
  • 10:25 V-cup skiskyting: Jaktstart, kvinner
  • 11:15 Sport i dag
  • 11:50 V-cup kombinert: Langrenn
  • 12:40 V-cup hopp
  • 12:55 V-cup skiskyting: Jaktstart, menn
  • 13:40 V-cup hopp
  • 15:30 V-cup langrenn: Sprint, kvinner og menn
  • 17:15 Sport i dag
  • 17:30 Åpen himmel (2)
  • 18:00 Barne-TV
  • 18:30 Newton
  • 19:00 Søndagsrevyen
  • 19:45 Sportsrevyen
  • 20:10 Himmelblå (2)
  • 20:55 Ingen grenser (2)
  • 21:45 Lille Dorrit (2)
  • 22:35 Finnmarksløpet
  • 23:05 Kveldsnytt
  • 23:25 Kaldt kappløp (1)
  • 00:20 Lyngbø og Hærlands Big Bang (2)
  • 01:10 Nurse Jackie (2)
  • 01:40 Blues jukeboks

NRK2

  • 08:55 Viggo på lørdag
  • 09:25 Bokprogrammet: Beretninger fra bygdenorge
  • 09:55 Folk (77)
  • 10:25 V-cup kombinert
  • 11:00 Jentene på Toten (2)
  • 11:45 Spekter
  • 12:30 V-cup skøyter
  • 18:00 Paralympics i Vancouver
  • 20:55 Keno
  • 21:00 NRK nyheter
  • 21:10 Hovedscenen
  • 22:10 Apokalypse nå! - Redux
Lukk vinduet