Persienner fikk
ruten til å sprekke

FANA: Kort tid etter at Karin Severinsen hadde fått hengt opp persienner, sprakk ruten i stuevinduet. Årsak: Persiennene var for mørke.

Les også:

- Det hørtes ut som et skudd, sier Karin Severinsen.

Hun skjønte ikke hva som skjedde da det plutselig smalt bak henne i stuen. Det var totalt uventet at ruten i stuevinduet skulle sprekke. Ruten ble skiftet i august i fjor, og Severinsen hadde ventet at den skulle vare i mange år.

- Burde blitt informert
Da hun kontaktet glassmesteren fikk hun vite at ruten trolig har sprukket på grunn av at hun har hengt mørke persienner tett inntil ruten, og at dette ikke var noen reklamasjonsgrunn.

- Det var ingen som informerte om dette verken da vi bestilte ruten eller da de var her og monterte den. Vi føler oss rimelig lurt, sier Severinsens datter Lisbeth Bødtker.

Severinsens stuevindu er over fire kvadratmeter, og ruten kostet 15.500 kroner. Forsikringsselskapet dekker ny rute, men Severinsen må betale en egenandel på 3000 kroner. Dette vil ikke barna hennes la henne betale.

- Ruten skal skiftes, og det skal ikke koste oss noe. Min mor har ikke helse til å ta opp kampen, men min bror er om nødvendig villig til å gå til retten med saken. I første omgang venter vi litt og håper at glassmesteren velger å skifte ruten kostnadsfritt, sier Lisbeth Bødtker.

- Informerer godt nok
Ingeniør Tore Tronrud i Pilkington, som er produsent for ruten som sprakk, bekrefter at glass kan sprekke på grunn av solavskjerming.

- Så lenge glasset ikke er spesielt herdet kan dette skje, sier han.

Driftsleder Asle Nordbø i Larsen Glass, som har overtatt Pilkingtons montasjeavdeling, mener at de har oppfylt sin informasjonsplikt. De pleier blant annet å henvise til retningslinjer for bruk av glass i ordrebekreftelsen. Retningslinjene kan kunden finne på internett.

- Men dette blir vel som med de små punktene i forsikringsavtalen. De færreste leser alt, sier han.

Direktør Sverre Tangen i Glassbransjeforbundet mener at det er unødvendig å informere nærmere om faren for overoppheting av glasset.

- Det er umulig å informere om alle farene muntlig. Dette har vi avklart med Forbrukerrådet. sier han.

Lisbeth Bødtker mener at faren for glassbrudd ved bruk av persienner er så viktig at det burde vært informert om muntlig.

- Jeg kan ikke se at det står henvist til noen retningslinjer på ordrebekreftelsen. Uansett er det helt soleklart at de burde kunne fortelle dette når vi bestiller glasset, sier hun.

Les også

Siste fra Fana

Råd ved anvendelse av solskjerming:

* Persienner, rullegardiner og tette gardiner bør være lyse.

* Lukk aldri persiennene helt tett, så de virker som en skjerm.

* Det skal være minst 5 cm mellom ruten og persiennene/rullegardinene/gardinene.

* Sørg for at ruten ikke blir oppvarmet uregelmessig ved at det blir slagskygger over en del av ruten.

* Glasset er mest utsatt på sørvendt fasade, pga nedkjøling om natten og rask varmepåvirkning om morgenen. Ved slagskygger og med folie er syd og vest mest utsatt.

(Kilde: www.glassportal.no, Glassmesterlauget i Danmark)

Relaterte bilder

UVENTET: Lisbeth Bødtker reagerer på at hennes mor ikke fikk informasjon om at hun ikke måtte henge mørke persienner tett inntil vinduet. FOTO: Laila Borge

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet