VM-sølv til Hille Arnesen
Heidi Hille Arnesen (36) fra Austevoll tok VM-sølv i styrkeløft i Stavanger. Og like gledelig: Hun ble verdensmester i markløft.
AV: roar lyngøy
82,5-kiloklassen ble vunnet av Liane Blyn fra USA. Hun oppnådde 560 kilo totalt.
Hille Arnesen fikk totalt 532,5 kilo. Det var 2,5 kilo bedre enn hennes gamle rekord.
Verdensener Tarja Koski-Sipila fra Finland måtte ta til takke med bronsen sammenlagt, også hun med 532,5 kilo. Hun gikk bak Hille Arnesen fordi Austevoll-jenten veide mindre.
- Jeg er kjempefornøyd og har grått helt til nå. Dette er utrolig stort. Nå blir det feiring med champagne og god mat i kveld, sa 36-åringen i går ettermiddag.
Hille Arnesen tok overraskende gull i markløft med 205 kilo, 7,5 kilo bedre enn hennes gamle bestenotering.
- Det var ganske overraskende, men utrolig gøy. 7,5 kilo forbedring er ganske mye, sier Heidi, som har ektemannen Marius Arnesen og de to sønnene med seg i Stavanger.
I favorittøvelsen knebøy ble det «bare» bronse med 207,5 kilo - 10 kilo bak rekorden hennes. Det ble 4. plass med 120 kilo i benk.
- Det var litt skuffende i knebøy. Jeg prøvde med noen tyngre løft, men det ble ikke godkjent, sier Heidi.
Uansett var hun strålende fornøyd etter sin første VM-medalje noensinne. Og planer om å gi seg med styrkeløft har hun aldeles ikke.
- Nå går jeg for gull i EM i mai neste år i Polen, sier Heidi Hille Arnesen.