Sjanseløse på cupgull
Uslåelige Koll var nettopp det. BSI kom til kort.
AV: eivind a. pettersen
Sandanger og BSI-jentene sto foran en formidabel oppgave i ettermidag. På andre siden av nettet: Koll fra Oslo, som inntil i dag hadde vunnet norgescupen ti år på rad.
Gjestene gikk respektløst til verket og ledet 10-1 i første sett. Så overtok gradvis BSI, og gikk for første gang opp i ledelsen da eliteseriens toppscorer Hilde Elvebakk (12 poeng i går) hamret inn 19-18. På 21-19 til BSI ante de drøyt 300 på tribunen en cupbombe. Men den gang ei.
Mager trøst
Koll tok seks strake poeng og settet 25-19. Siden var det knapt spennende i Stemmemyren Idrettshall.
- Koll hadde høyt servepress, og vi fikk ikke til servemottaket som normalt er vår styrke. Vi hadde sjansen i førte sett, men Koll hadde den ekstra rutinen og vant fortjent. Får vi beholde de eldste spillerne våre håper jeg vi får en ny sjanse neste år, sier BSI-kaptein Elise Sandanger til bt.no.
Den 21-årige NHH-studenten ble kåret til BSIs beste spiller, en fattig trøst.
Dette var fjerde gang på syv år at Bergensstudentenes Allianseidrettslag (BSI) spilte finale, og fjerde gang de kom til kort for Koll. BSI har ikke vunnet kongepokalen siden 1991. Fyllingens cupgull i 1995 er den siste tittelen til et kvinnelag i Bergen.
Esset
BSI hadde et ess i ermet: Susanne Glesnes (35), den eneste aktive elitespilleren i landet som har slått Koll i en cupfinale. Det var for 15 år siden. Men eks-sandvolleyproffen klarte ikke å snu kampen da hun kom inn som innbytter på slutten av første og andre sett.
- Vi spiller med veldig høye skuldrer hele veien, og fikk aldri presset dem nok. For å slå Koll må vi være tøffe og spille på topp hele kampen.
Les også
Siste fra Sport
BSI – KOLL 0-3
(21-25, 18-25, 17-25)
NM-finale kvinner, Stemmemyrshallen
TILSKUERE: 305
DOMMERE: Ellen M. Burheim og Sverre Johannessen
BSI: Hilde Elvebakk, Ingri Malene E. Erdal, Elise Sandanger, Randi Marie Berntsen, Kjersti Kvetangen, Aina Rørstad, Susanne Kalstad, Susanne Glesnes, Marianne Bore, Ina M. Østensjø, Irmelin Sannarnes, Ingrid Moen.