Forbruksfest på kreditt
For første gang siden jappetiden bruker nordmenn mer penger enn de tjener.
AV: øyulf hjertenes
Les også:
SAMLET SETT svidde vi bort 10,8 milliarder kroner mer enn vi tjente i fjor. Vi gikk rett og slett i minus.
Spareraten viser hvor mye av husholdningenes inntekter som ikke går til forbruk. I 2005 sparte vi så mye som 10 prosent av inntekten, etter en jevn økning siden 1990-tallet.
I fjor hadde sparingen derimot stupt til minus 1,2 prosent, ifølge Statistisk sentralbyrå. Overforbruket har fortsatt inn i 2008.
FORRIGE GANG sparingen var negativ var i årene 1985 til 1988, jappetidens glansdager.
Den gang endte kraftig vekst i både forbruk og kreditt med en bølge av konkurser, kraftig fall i boligprisene, store gjeldsproblemer og massiv arbeidsledighet etter dagens standarder.
Uvettige lånekunder og overivrige banker måtte ta sin del av skylden.
Kredittilsynet mener tilstanden i dag er god, men har samtidig advart mot bakrusen som lurer bak en stadig villere fest:
n Nordmenn hadde 3000 milliarder kroner i gjeld i mars i år. Det er dobbelt så mye som i 2001. Bare det siste året har gjelden økt med 13,9 prosent.
n Vel 6000 boligkjøpere lånte over pipen i fjor. Blant unge boligkjøpere var 28 prosent av utlånene større enn boligens verdi.
n Hvert femte lån i fjor var gitt med avdragsfrihet. Det betyr at kundene kun betaler rentene på lånet.
n Samlet hadde vi 37 milliarder kroner i forbrukslån i fjor, noe som var 62 prosent mer enn i 2004.
LIKE FØR KRAKKET i USA 1929 var to av tre forbruksvarer kjøpt på avbetaling. Det kunne selvsagt ikke vare.
Men som mange har erfart: Kjennskap til bakrus hindrer ikke nødvendigvis en ny fest.