Prissjokk på toget

Lørdag tok Børge Iversen sykkelen med seg på toget, og fikk sjokk da konduktøren forlangte 55 kroner ekstra for billetten.

— Jeg ble svært overrasket over av at det i det hele tatt kostet penger. Jeg burde jo hatt rabatt for å være miljøbevisst, sier Børge Iversen fra Indre Arna.



- Altfor dyrt
Iversen jobber i Bergen sentrum, og er vant med å ta toget. Men på grunn av en kneskade klarer han ikke lenger å gå så langt, og tenkte da å sykle til og fra stasjonen for å spare knærne. Sykkelen tok han med seg på toget.

— Konduktøren skyldte på plassproblemer hvis alle skulle ta med seg sykkelen gratis. Men jeg mener at NSB som miljøbedrift må kunne tilrettelegge for at folk skal kunne bruke sykkel, sier han.

Iversen jobber seks dager i uken, og ønsker å benytte seg av toget. Men etter en kjapp hoderegning innser han at det vil koste ham 660 kroner ekstra hver eneste uke å ta sykkelen med seg på jobb. I tillegg kommer personbillett eller månedskort.

— Det sier seg selv at det blir altfor dyrt.



Feil signal
Iversen er kraftig provosert over NSB sitt prissystem. Nå tar han til orde for at noe må gjøres.

— Jeg er griseirritert! Dette er altfor dårlig av NSB. Det er så slett at jeg kan ikke få sagt det. De priser høyt for å unngå sykler, og hvor er miljøtanken oppi det? Dette sender ut helt feile signal til folk som ønsker å tenke miljø, mener Iversen.

Hans første tanke da konduktøren skulle ha 55 kroner for sykkelen var: — Dét var siste gang jeg tok toget. Alternativet for meg blir å kjøre bil til sentrum, sier han.



- Feil av konduktøren
NSB innrømmer å ha tatt for mye betalt for sykkel.

— En sykkel koster i utgangpunktet det samme som vanlig voksenbillett, så her er det nok vedkommende konduktør som har gjort en feil, sier strekningsansvarlig for Bergensbanen, Henning Lirhus.



- En utfordring
Han forklarer at en billett for sykkel skal koste 55 kroner kun på de lengre strekningene, som eksempelvis Bergen-Voss. Han forstår derfor godt at Børge Iversen syntes prisen var i drøyeste laget.

— Ja, det kan vi for så vidt være enig i, sier han.

— Burde ikke NSB som miljøbedrift legge bedre til rette for de som ønsker å ta med seg sykkel?

— Det er en utfordring for oss, dette med sykkel. Det er rimelig fullt på de fleste avgangene, og da må vi prioritere å få plass til alle passasjerene.

— Skjønner du at folk reagerer på at det koster så mye?

— At de reagerer på 55 kroner kan jeg skjønne, men en vanlig voksenbillett, 31 kroner, det er det det koster, sier Lirhus.

— Så prisen for sykkel er ikke noe å gjøre med?

— Prisen vil nok bli som den er.

Bør det være gratis å ta sykkelen med på toget? Si din mening i kommentarfeltet under!

Les også

Siste fra Arna og Osterøy

Relaterte bilder

ALDRI MER: Børge Iversen er kraftig irritert på NSB, og vurderer nå å kjøre bil til sentrum seks dager i uken, framfor å betale 55 kroner ekstra for å få sykkelen med seg på toget. FOTO: Frode Fjellstad