Magisk sjøeventyr
Eventyrfilm der alt går an.
Bilder
- Publisert: 27.aug.2009 13:28
- Oppdatert: 27.aug.2009 13:28
HAYAO MIYAZAKI har gitt oss filmer som Oscar-vinneren «Chihiro og heksene» og «Nausicaä – Prinsessen fra vindens dal». Nå er den japanske magikeren tilbake med en ny perle – «Ponyo på klippen ved havet».
Historien bygger løselig på H.C. Andersens eventyr «Den lille havfrue», men Miyazaki har flyttet handlingen til et fiskersamfunn i dagens Japan og havfruen er byttet ut med gullfisken Ponyo. Hun forelsker seg i femåringen Sondre. Ponyo har magisk kraft og forvandler seg til en liten jente. Men hennes ønske om å bryte ut fra livet i havet og bli et menneske, forrykker jordens balanse. Havet stiger og hele planetens eksistens er truet.
SOM I MANGE ANDRE av Miyazakis filmer er miljøengasjementet til stede i bakgrunnen. Regissøren tar opp kompliserte problemstillinger som klimaendringer og biologisk mangfold. «Havet kan romme så mange forskjellige slags liv», sier en av personene i filmen. Det er store spørsmål som blir reist, og av og til kan ordene bli vanskelige.
Miyazaki er animasjonsfilmens trollmann, men «Ponyo» har han valgt å tegne for hånd. Handlingen foregår i Japan, men både figurer og landskap er så universelt fremstilt at det kunne vært hvor som helst. Det er likevel nok referanser til det japanske samfunnet, til at det blir både morsomt og eksotisk, uten at det blir fremmed. Scenen der Ponyo får servert nudler for første gang i sitt liv er en liten godbit i seg selv.
MIYAZAKI BOLTRER SEG i storslåtte undervannslandskaper, lekende og skumle fisker, rullende bølger og en skikkelig storm. I denne eventyrverdenen er alt mulig. Her svømmer forhistoriske havdyr sammen med hvaler og delfiner. Og som i alle skikkelige eventyr er det helten med det rene hjertet som seirer til slutt.
Filmen er dubbet til norsk og «Ponyo» har fått syv års aldersgrense og betegnelsen «familiefilm». Det er greit. Mange av scenene er så skumle at de kan virke skremmende på de minste barna. Et voksent publikum kan finne mange små tilleggsgleder. Det mest kuriøse er Sondres fiskerpappa som snakker moldedialekt.
KARI FAUSKANGER
Enig med vår anmelder? Si din mening her.
Animasjon/Familiefilm
«Ponyo på klippen ved havet»
Regi: Hayao Miyazaki
Japan, 7 år
1 time 41 minutter
Siste kultur
-
Kjempebot til TV 2 etter Julies ulykke
Sportsanker brakk ryggen. Nå må TV 2 punge ut.
-
Muse til Koengen
Det britiske rockebandet kommer til Bergen i sommer.
-
En dannelseshistorie
Intenst og sofistikert fengselsdrama































































Kommentarer
Din kommentar