Kundesenter
Kundesenter
Lukk vinduet

Google zoomer inn Bergen

Superdetaljerte flyfoto av Bergen skal legges ut på Google Earth. Bergen danker dermed ut New York på dataglobusen.

Bilder

  • SÅ BRA BLIR DET: I USA betaler en rekke firmaer for å annonsere på Google Earth. Her har vi søkt etter skobutikker på Broadway i New York. – Google regner med at de om et par år vil få størsteparten av inntektene sine fra Google Earth, sier sjef for Google Norway Jan Grønbech.
Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

- Avtalen med Google er signert, og bildene er sendt til USA. Nå venter vi bare på at de blir lagt ut på nettet, sier Endre Leivestad.

Leivestad er GIS (geografisk informasjonssystem)-koordinator i Bergen kommune. Han ønsket å gjøre kommunens kart tilgjengelig for så mange som mulig, og fikk ideen om å legge ut flyfoto av Bergen på Google Earth.

- Bildene som nå skal legges ut er av topp kvalitet, med en bakkeoppløsning på 20 cm. Dersom ikke Google av en eller grunn skulle redusere kvaliteten på bildene, så blir de bedre enn de fra New York, sier karteksperten.

Gratis bilder
Google Earth brukes av millioner av mennesker over hele verden. Fra pc-en hjemme kan de se på frihetsgudinnen det ene sekundet, så sette kursen mot sentrum av Bagdad, for deretter å suse av gårde til for eksempel Oslo.

- Bildene fra Oslo er ganske gode, men de fra Bergen vil nok ha en langt bedre oppløsning. Meg bekjent er det ingen steder i Norge hvor oppløsningen er så god som det den vil bli på bildene fra Bergen, sier Leivestad.

Google får bildene gratis av Bergen kommune.

- Google får bruke dem så lenge tjenesten deres fortsetter å være gratis, sier Leivestad.

Store penger i USA
Reiselivsdirektør Ole Warberg er fornøyd når BT presenterer planene for ham:

- Å velge reisemål er en visuell ting. Bergen er en fin by, og det er glimrende at vi nå får vist det til hele verden, sier han.

I USA har Google Earth utviklet seg til å bli en svært attraktiv annonseplass. Alt fra vaskebyråer til restauranter kan betale for å være synlige på kartet. Men formann Elisabeth Anfinsen Seim i Salgs- og reklameforeningen i Bergen frykter ikke konkurranse fra tungvekteren Google:

- Jeg tror ikke at en liten bergensbedrift vil tjene mye på å ligge ute på Google, sier hun.

Seim hadde ikke hørt om planene før BT fortalte henne om dem i går.

- Jeg synes dette høres veldig spennende ut. Sånn umiddelbart kan jeg ikke svare på hva dette betyr av nye muligheter, men det skal vi diskutere på neste møte, sier hun.

Storebror ser deg ikke
Bildene som skal legges ut ble tatt 25 juni 2005.

- Vil folk kunne se seg selv på kartene?

- Man vil kunne se folk i gatene, men ikke identifisere dem. Men man kan tydelig se antall boder på fisketorget, svarer Leivestad.

Han beroliger alle som frykter Orwellske tilstander i Bergen.

- Bildene vil bli oppdatert med et par års mellomrom. Det altså ikke snakk om noen overvåking på direkten, forsikrer Leivestad.

Det har ikke lyktes BT å komme i kontakt med Google i USA for å få vite når bildene av Bergen blir lagt ut. Flyfoto av Bergen er også tilgjengelig på www.bergenskart.no.

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder
Abonner på vårt nyhetsbrev

Søk i skattelistene Topplister

Eks: Ola Nordmann

Bilder

  • SÅ BRA BLIR DET: I USA betaler en rekke firmaer for å annonsere på Google Earth. Her har vi søkt etter skobutikker på Broadway i New York. – Google regner med at de om et par år vil få størsteparten av inntektene sine fra Google Earth, sier sjef for Google Norway Jan Grønbech.
  • BERGEN PÅ GOOGLE I DAG: Bildene som nå skal legges ut har 25 ganger så god oppløsning som dette. Man vil da kunne se menneskene som står ved bodene på fisketorget.

3 mest leste artikler »

Søk i skattelistene

Eks: Ola Nordmann

Spesial

  • E' du tidig?

    Det er en latterlig nyhet, men sant. Nå får du stand-up på bt.no.

Spesial

Spesial

Kommentar

  • Snerr, glefs, aargh, idiot!

    Tonen i nettdebattene fornyer myten om den norske folkesjelen. Vi er sære, sure, arrogante og store i kjeften.

Leder

  • Hjelpen til Island

    Vi håper islendingene sier ja til Icesave-avtalen. Men hjelpen fra Norden kommer i alle fall.

Leder

  • Ei tid for alt

    KrF slepp ikkje unna debatten om partiets sjel dersom dei framleis vil vere eit politisk parti.

Kommentar

  • Oljejobbene som forsvinner

    Rundt 30.000 norske oljejobber vil forsvinne til utlandet de kommende årene, sier innkjøpsekspert Hans Kristian Skjold.

NRK1

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Aktuelt
  • 10:50 Puls
  • 11:20 Førkveld
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Herskapelige gjensyn
  • 12:40 Viten om (5)
  • 13:10 Urix
  • 13:30 Filmavisen 1959
  • 13:40 Med hjartet på rette staden (19)
  • 14:30 Norsk for nybegynnere (3)
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Dynastiet (18)
  • 16:00 Derrick (8)
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Herskapelige gjensyn
  • 17:40 Oddasat - nyheter på samisk
  • 17:55 Nyheter på tegnspråk
  • 18:00 Førkveld
  • 18:40 Distriktsnyheter
  • 19:00 Dagsrevyen
  • 19:45 Ut i naturen
  • 20:15 Bygdeliv (6)
  • 20:45 Extra-trekning
  • 20:55 Distriktsnyheter
  • 21:00 Dagsrevyen 21
  • 21:30 Det nye landet (5)
  • 22:25 Bokprogrammet
  • 23:00 Kveldsnytt
  • 23:15 Tootsie
  • 01:05 Klasse 10 B (6)
  • 01:45 Svisj gull

NRK2

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Distriktsnyheter
  • 11:00 NRK nyheter
  • 11:05 Distriktsnyheter
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Distriktsnyheter
  • 13:00 NRK nyheter
  • 13:05 Distriktsnyheter
  • 13:30 Lunsjtrav
  • 14:00 NRK nyheter
  • 14:05 Lunsjtrav forts
  • 14:30 Doktor Åsa (6)
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Aktuelt
  • 16:00 NRK nyheter
  • 16:30 NRK nyheter
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Urix
  • 17:30 Kystlandskap i fugleperspektiv
  • 17:35 Jon Stewart
  • 18:00 NRK nyheter
  • 18:03 Dagsnytt 18
  • 19:00 Testen: Det usikre Internett
  • 19:35 Jon Stewart
  • 20:00 Aktuelt
  • 20:45 Året med den danske kongefamilien
  • 21:45 Glimt av Norge: Sherpafolket i Sogn
  • 21:55 Keno
  • 22:00 NRK nyheter
  • 22:10 Urix
  • 22:30 En verden av våpen
  • 23:30 Da pengane erobra verda (6)
  • 00:20 Ut i naturen
  • 00:50 Oddasat - nyheter på samisk
  • 01:05 Distriktsnyheter
Lukk vinduet