Kundesenter
Kundesenter
Lukk vinduet

Mye godt på menyen

Terningkast 5 Mezzo

Smith og Smule ante ikke hvor mange det var på kjøkkenet, men servitøren kjørte et prikkfritt enmannsshow.

Bilder

  • HYGGELIG STED: Mezzo byr på god mat, hyggelige lokaler og prikkfri servering. FOTO: TOR HØVIK
Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

DET VAR IKKE STAPPFULLT hus denne regntunge lørdagskvelden, men det var nok gjester til å holde servitøren på tå hev, og vel så det. Noe som ikke så ut til å stresse ham nevneverdig.

- Og du som alltid sier at multitasking er en paradegrein for kvinner?

Smith var i godlune, og følte seg litt konge på haugen der i Finnegårdens annen etasje. Ute tordnet og lynte det, inne var det lunt og behagelig, og alle ønsker ble effektuert elegant og prompte.

MYE GODT PÅ MENYEN, det var de enige om, så fordelingen av godene gikk relativt smertefritt unna.

Smule øremerket risotto og kylling, mens Smith var i lune for lam og carpaccio. Det forenklet valg av vin, og servitøren introduserte dem for husets utvalg av røde. Spesielt mye skryt fikk Montepulciano d'Abruzzoen «San Clemente» fra Zaccagnini. Dette skulle være den gjeveste vinen av de beste druene, fra produsenten av velkjente Cantina Zaccagnini. Vellykket valg, den var rik og spennende. Ingen ublu pris, heller.

- Dette var interessant, smattet Smule overrasket. Appelsinglace til risotto med sjøkreps var en god match mellom søtt og salt. Svært mektig, så den var passende som en liten forrett.

Smiths carpaccio fikk også superlativene på glid. Den var garnert med grønn pesto, noe som lett kunne trukket retten ned i veikrosjiktet om den hadde vært fra glass. Men den var helt frisk, parmesanen var nyrevet, oljen var tykk og pepperen nykvernet. Utmerket.

FRA DEN ENE KJØTTRETTEN til den andre; hovedretten besto av lammefilet med ratatouille og potetsalat. Helt ok, selv om potetsalaten var litt kjedelig. Smith hadde forventet noe annet enn varme poteter i fancy biter, etter beskrivelsen «varm italiensk potetsalat». Da var Smules kylling i en høyere liga.

- Jeg sier som Jan Thomas: «Oh my god, altså!». Dette var en vidunderlig rett. Signaturrett, får jeg nesten håpe.

For dette ville Smule gjerne spise igjen. Saftig, fylt kyllingkjøtt mot myk hvitløkspotetpuré og himmelsk sitron-beurre blanc. Asparges grillet med serranoskinke som kraftig sidekick. Denne retten hadde snert, og et smaksbilde helt annerledes enn forventet.

Snert hadde også jordbærene, enkelt servert i lime- og vaniljemarinerte biter, med knust marengs. Og en god tiramisu kunne heller ikke spises for ofte, det var de skjønt enige om.

Enig med våre anmeldere Smith og Smule? Si din mening her.

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder
Kundesenter

Vi tester...

Mezzo
Finnegårdsgaten 2A
Middag

EVALUERING
Mat: Alle retter laget fra grunnen av, med gode råvarer Meny: Italiensk inspirert à la carte Miljø: Pent og ordentlig Servering: Prikkfritt Best: Kyllingen Rom for forbedring: Det måtte bli den kjedelige potetsalaten Konklusjon: Hyggelig, lett tilgjengelig sted, med god mat som sikkert er lett å like for de aller fleste

Mat:
FORRETTER:
Carpaccio (120,-)
Sjøkrepsrisotto (105,-)

HOVEDRETTER:
Fylt kyllingbryst, med spinat og feta, serranoskinke og asparges, sitron beurre blanc (235,-)

Lammefilet med ratatouille og varm italiensk potetsalat (265,-)

DESSERT:
Tiramisu (105,-)
Jordbær, med lime, vanilje og marengs (90,-)

Vin:
San Clemente 2004, Montepulciano d'Abruzzo (455,-)

Søk i skattelistene

Eks: Ola Nordmann
Magiske Mikael Mikael Ringstad Hedne(21) er Bergens svar på Copperfield. Denne uken er han aktuell med eget show i Logen teater.
  • Her kan du gå på ski

    Fortsatt ikke fått nok av snøen? Her er skiløypene i Bergensområdet. Den interaktive oversikten krever at du har Flash installert på datamaskinen.

  • Vann til folket

    Hele byen snakker om vannkrisen, men hva skjer egentlig med vannet før det når kranen din?

Leder

Kommentar

  • James Bulgers spøkelse

    Barnedrapet som ble symbolet på Storbritannias moralske forfall, ryster igjen De britiske øyer.

Leder

  • Israel tøyer tålmodigheten

    Israels demonstrative benspark på sin beste medspiller tyder på at det trengs mer diplomati i Midtøsten enn noen gang før.

Leserombudet

Leserombudet
  • En gyllen sjanse

    BT bør prioritere grundig journalistikk om trafikk og byutvikling, mener Leserombudet.

NRK1

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Aktuelt
  • 10:35 Ut i nærturen
  • 10:50 Bedre puls (3)
  • 11:20 Førkveld
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Herskapelige gjensyn
  • 12:40 Drivhusdrømmer (1)
  • 13:10 Urix
  • 13:30 Filmavisen 1959
  • 13:40 Mat med Anne
  • 14:10 Ingen grenser (2)
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Dynastiet (8)
  • 16:00 Derrick (8)
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Herskapelige gjensyn
  • 17:40 Oddasat
  • 17:55 Nyheter på tegnspråk
  • 18:00 Førkveld
  • 18:40 Distriktsnyheter
  • 19:00 Dagsrevyen
  • 19:45 Ut i naturen
  • 20:45 Extra-trekning
  • 20:55 Distriktsnyheter
  • 21:00 Dagsrevyen 21
  • 21:30 Brennpunkt
  • 22:30 Bokprogrammet: Et møte med Siri Hustvedt
  • 23:00 Kveldsnytt
  • 23:15 Finnmarksløpet
  • 23:45 Veiviseren
  • 01:10 Nytt på nytt
  • 01:40 Svisj gull

NRK2

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Distriktsnyheter
  • 11:00 NRK nyheter
  • 11:05 Distriktsnyheter
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Distriktsnyheter
  • 12:45 Oddasat
  • 13:00 NRK nyheter
  • 13:05 Distriktsnyheter
  • 13:30 Lunsjtrav
  • 14:00 NRK nyheter
  • 14:05 Lunsjtrav
  • 14:30 Aktuelt
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Oppdrag Antarktis (3)
  • 16:00 NRK nyheter
  • 16:30 NRK nyheter
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Urix
  • 17:30 Skilt! (4)
  • 18:00 NRK nyheter
  • 18:03 Dagsnytt 18
  • 19:00 Jon Stewart
  • 19:20 Jon Stewart
  • 19:45 Niklas' mat (3)
  • 20:15 Aktuelt
  • 20:45 Jentene på Toten (3)
  • 21:30 Eventyrlig polarliv (3)
  • 21:55 Keno
  • 22:00 NRK nyheter
  • 22:10 Urix
  • 22:30 Å skape en seriemorder
  • 23:30 Hjernevask (3)
  • 00:10 Den ville laksen
  • 01:00 Oddasat
  • 01:15 Distriktsnyheter
Lukk vinduet