• FESTNING: Eneboligen kan lukkes totalt om natten med både rulleport og vinduslemmer.

    FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

  • HAGEUTSIKT: Huset ser lukket ut fra gaten, men mot hagen er det store vindusarealer som slipper inn lys.

    FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

  • STORSKJERM: Rulleporten er hvitmalt slik at den også kan brukes som storskjerm i ordets rette forstand.

    FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

  • NATT: Om natten dekker de flyttbare veggene vinduene i 1 etasje langs sidene.

    FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

  • DAG: Når huset er åpent flyttes veggene slik at det dannes en sone mellom porten og huset slik at den eneste veien inn går gjennom hoveddøren.

    FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

  • STORE VEGGER: De store veggene på 15 og 22 meter flyttes med elektriske motorer.

    FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

  • GODT ISOLERT: Vinduslemmene er laget av stålskjelett kledd med gråmalte fiberplater og fylt med stålull. Det gjør at det er lite varmetap fra huset om natten.

    FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

  • BASSENGHUS: I tilknytning til hovedhuset ligger også et hus med svømmebasseng

    FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

  • TAKTERRASSE: Mens det er adkomst til bassenget fra 1.etasje er det en vindelbru som gir adkomst til takterrassen fra 2.etasje.

    FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

  • TYKKE BEGGER: Sammen med de isolerte vinduslemmene og flyttbare veggene gjør de tykke veggene at huset holder en jevn temperatur.

    FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

  • LUFTIG: Hagefasaden har store vindusflater som gir mye natulig lys inn i stuen.

    FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

Eneboligfestning

Er du bekymret for innbruddstyver, kan du kanskje få inpirasjon fra eneboligen oppført som en moderne festning utenfor Warzawa i Polen.

Den kubiske betongklumpen ser nærmest uinntagelig ut, og er et resultat av familiens ønske om å føle seg mest mulig trygg i det nye huset.

I den lille landsbyen utenfor hovedstaden Warzawa er det hovedsaklig små polske hus fra 1960-tallet og gamle trelåver, med et markant unntak.

Ytre skall

Veggene rundt huset er flyttbare, og utgjør et ytre skall rundt huset. Når porten åpner seg, kan man ikke komme videre noe annet sted enn til hoveddøren. De flyttbare veggene er 2,2 meter høye og henholdsvis 15 og 22 meter lange og er tilpasset det permanente gjerdet som omkranser huset.

Vinduene har også enorme lemmer som svinges inn foran vinduene om natten, eller når eierne er bortreist. Selve huset er laget i betong, mens de flyttbare veggene og vinduslemmene er laget i et rammeverk av stål som er kledd med malte fiberplater og isolert med stålull. Alle de flyttbare elementene blir fjernstyrt av elektriske motorer.

Vindelbro

En vindelbro fra hovedkuben gir adgang til takterrasen over svømmebassenget,  som ligger i et eget bygg ved siden av betongkolossen..

Storskjerm på veggen

Mot sør har er nesten hele fasaden i glass, og slipper inn dagslys og gir en følelse av luft og åpenhet mot hagen. Hele glasspartiet stenges av med en rulleport på 6 ganger 14 meter fra en produsent som vanligvis leverer til hangarbygg på flyplasser. Materialet er i hvitmalt aluminium slik at det også kan brukes som storskjerm i ordets rette forstand..

Arkitektselskapet KWK Promes trekker utover det visuelle utrykket frem energisparingsgevinsen bak den gode isolasjonen vinduslemmene og porten gir, og mener at åpningen og lukkingen av adkomstene gir assosiasjoner til syklusen mellom dag og natt hos planter i naturen.

Les også

Siste fra Bolig

Dette skal bli en drømmehage

Fra denne steinrøsa på Søreide skal hagedesigner Darren Saines skape en drømmehage.

Nå kan det bli enklere å eie
hytte i denne kommunen

Livet som hytteeigar i Fitjarøyane kan bli enklare.

Nå kan denne hytten likevel få stå

Husker du den ulovlige hytten som var gjemt i sjøkanten?

- Vanvittig ekkelt

Dette synet møtte ekteparet fra Fana da de kom hjem etter å ha feiret mannens 50-årsdag.

Et klikk på «liker» starter jungeltelegrafen

- Vi tror sosiale medier vil overta denne formen for annonsering.

Raser mot Byrådets
Skjoldnes-innstilling

Omtrent slik blir utsikten fra Troldhaugen dersom Byrådets innstilling blir vedtatt. Troldhaugen-direktøren raser.

Relaterte bilder

VINDELBRU: En vindelbru gir adkomst til takterrassen på bassenghuset. FOTO: ALEKSANDER RUTKOWSKI

NYTTIGE VERKTØY

Lånekalkulator Levert av

Sjekk ditt nabolag Levert av