• - ULOVLIG: Denne hjemmesnekrede baren mener Fylkesmannen er ulovlig. Arne Kråkenes, her på plass i baren, er oppgitt over hva de bruker tid og ressurser på.

    FOTO: PRIVAT

Bygget bar i naust - må rive

Nabo likte dårlig at familien innredet bar i naustet sitt. Nå krever fylkesmannen i Sogn og Fjordane at bardisken rives.

Naust-eierne i Vågsøy i Sogn og Fjordane må fjerne flere vegger og en bardisk fylkesmannen mener er ulovlig innredet. Rommene sto ikke i de opprinnelige byggetegningene fra 2005, og er ikke godkjent.

Tomten ligger på sted som er avsatt til friområde, men Vågsøy kommune brydde seg ikke nevneverdig da en nabo klaget. Naboen ga seg ikke og prøvde seg hos fylkesmannen, som først ga sin velsignelse, men som reagerte på nye klager i 2010.

- Svært urimelig

Eieren av naustet i Vågsøy sier til sitt forsvar at han aldri har hatt til hensikt å lage en boenhet i bygningen, og mente at pålegg om tilbakeføring var svært urimelig.

- Huset er bygd på 1950-tallet. I over femti år har det vært regulert som strandeiendom, og det er det også kjøpt som, sier Arne Kråkenes, som er far og svigerfar til de nåværende eierne. Han uttaler seg på vegne av eierne.

Innreiing med bardisk er eit framandelement i sjøboda
Fylkesmannen

Han oppga at han ikke hadde «meir alvorlege planar» enn ønsket om sitteplasser hvis de skulle ha krabbefest, samt at han trengte lagerplass. Kråkenes skjønner ikke hva som er problemet med noen gamle møbler.

- Noen gamle møbler

- Vi har satt inn en bardisk og noen utrangerte møbler til å sitte i. Dette er noe vi har arvet fra slekt og venner. Her har vi i familien tenkt å kose oss i fine sommerkvelder. Det er verken lagt inn elektrisitet eller røropplegg, sier Arne Kråkenes.

Eierne har tre uker klagefrist. Etter det er vedtaket bindende. Hvis ikke endringene er utført senest 1. juni, vanker det tvangsmulkt på 25.000 kroner, pluss 500 kroner ekstra per dag.

Han har nå søkt kommunen om fasadeendring, men assisterende fylkesmann Gunnar Ove Hæreid sier at det ikke endrer noe i deres sak fordi det innvendige er stridens kjerne.

- Som gammel Venstre-politiker forstår jeg behovet for å ta vare på strandsonen, men nå er jeg overgitt. Fylkesmannen burde ha andre ting å styre med. Først ville han vi skulle ta ut møblene, men nå får de stå. Nå er det bardisken han mener vi skal ta ut.  Dette er bare tøv! Vi skriver nå på en klage, sier Arne Kråkenes til bt.no.

Reagerte på bardisken

Under en kontroll i mai fjor fant fylkesmannen den innredede stuen med kjøkkenkrok og bardisk i et såkalt «maritimt fellesrom m/lokal historie».

«Innreiing med bardisk er eit framandelement i sjøboda», konstaterer saksbehandleren. Les pressemeldingen her.

Les også

Blåst over bukten.

Sjøbod på Selje flyttet over 30 meter.

 

Les også

OMBRUK: 150 år gammal kledning frå det gamle naustet er panel inne i det nye. Gamle vinduage er plasserte inn i nye vegger. Foto: Pasi Aalto

Naust i ny ham

Når det gamle naustet ikkje duger lenger, er det tid for å tenkja nytt.

Les også

Dette er ulovlig

Hytteeier må rive kai og brygge.

Naustloftet var delt inn i flere rom, med oppgave, WC, stue og to mindre oppholdsrom. Inspektørene fant også møbler, TV og stereoanlegg.

Fylkesmannen mener rominndelingen utvider brukspotensialet for bygningen vesentlig, også til bruk som ikke inngår i naust.

«Tradisjonelle naust og sjøbodervert rekna som uthus. Generelt kan allmenta derfor i utgangspunktet ferdast heilt inntil naustveggen. Til fritidsbustader høyrer det derimot ei privat sone eller «hustomt», som vert rekna som innmark utan rett til allmenn ferdsel», heter det i avgjørelsen.

- Jeg kjenner ingen liknende saker hos oss, i hvert fall ikke den siste tiden, sier assisterende fylkesmann Gunnar Ove Hæreid til bt.no.

Syv meter fra huset

Familien ønsker å få frem at naustet ligger i hagen deres, syv meter fra bolighuset.

Dette har vært en privat strandtomt som har vært regulert til boligområde i 50 år.

I 2002 ble det omregulert til friområde. Det er ikke adgang for allmenn ferdsel uten å gå inn i familiens hage.

Ulovlige naust i Sund

Han viser likevel at det har vært tilsvarende saker andre steder i landet, blant annet i Sund. Bt.no skrev i september at flere naust ble erklært ulovlig etter en langvarig strid.

- Det er et utbredt problem i Hordaland at folk gjør om naustene sine til hytter. Dette fører til en privatisering av strandsonen. Men strandsonen skal være tilgjengelig for alle, sa avdelingsdirektør Else-Kristin Foss Vikenes hos Fylkesmannen i Hordaland den gang.

Les også: Dette glasset er ulovlig

Hun mener folk vil grue seg for å gå tett inn til et bygg som ligner en fritidsbolig.

- Du har lov til å oppholde deg ved et naust, men ikke i hagen til en hytte. Derfor bør et naust også se ut som et naust, ikke ha store vinduer eller være for stort, sa Foss Vikenes.

Tips om liknende saker? Send MMS/SMS til 2211, eller skriv e-post

Hva synes du om reglene for innredning av naust? Si din mening i kommentarfeltet!

Les også

KOMMENTARER Våre regler

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Siste fra Bolig

Dette skal bli en drømmehage

Fra denne steinrøsa på Søreide skal hagedesigner Darren Saines skape en drømmehage.

Nå kan det bli enklere å eie
hytte i denne kommunen

Livet som hytteeigar i Fitjarøyane kan bli enklare.

Nå kan denne hytten likevel få stå

Husker du den ulovlige hytten som var gjemt i sjøkanten?

- Vanvittig ekkelt

Dette synet møtte ekteparet fra Fana da de kom hjem etter å ha feiret mannens 50-årsdag.

Et klikk på «liker» starter jungeltelegrafen

- Vi tror sosiale medier vil overta denne formen for annonsering.

Raser mot Byrådets
Skjoldnes-innstilling

Omtrent slik blir utsikten fra Troldhaugen dersom Byrådets innstilling blir vedtatt. Troldhaugen-direktøren raser.

Relaterte bilder

STRIDENS KJERNE: Fylkesmannen mener at naustet i Vågsøy er tilrettelagt for andre formål enn det som ble byggemeldt og godkjent i 2005. FOTO: FYLKESMANNEN

INNVENDIG: Eieren har nå søkt kommunen om fasadeendring, og viser den denne arealplanen for overetasjen. Fylkesmannen skriver i sin avgjørelse at «rominndelinga er gjennomført på ein måte som gjev bygningen eit preg av fritidsformål. Vi meiner også at overetasjen reint faktisk kan bli tatt i bruk som anneks/gjesteleilegheit eller liknande formål.»

Kart

NYTTIGE VERKTØY

Lånekalkulator Levert av

Sjekk ditt nabolag Levert av