-
SLIPPER HAGEARBEID: Ekteparet Bjørn og Gunvor Østevold gjorde som mange pensjonistpar og flyttet fra stor enebolig til mindre leilighet. – Sentralt, kort vei til ulike tjenester og ikke noe hagearbeid, sier de to.FOTO: Sævig Rune
- Leilighet, så klart!
Bergensregionen har behov for 2600 nye boliger hvert år fremover. Men eneboliger har vi nok av.
AV: eirin eikefjord
Nå må utbyggerne heller satse på luksusleiligheter for eldre, viser tall fra boligstudien som Prognosesenteret la frem på Tomtekonferansen 2010 i går.
- Syv av ti husholdninger består av en eller to personer. Samtidig er over halvparten av boligene på markedet romslige eneboliger. Som dere forstår, passer jo det som fot i hanske, sier partner i Prognosesenteret, Kåre Elnan.
Les også: 1000 nye parkeringsplasser i Åsane
Block Watnes representanter klør seg i hodet. Betyr dette slutten for Lykkebo og Sommerro?
Prisvekst
- Minst 60 prosent av nybyggene bør være leiligheter, lyder oppfordringen fra Elnan.
For dem som vil kjøpe seg inn og opp i et stadig trangere marked, er utsiktene nedslående:
* Stigende boligpriser på grunn av høy etterspørsel og høy kjøpekraft.
* Etterspørselsøkning på ca. 2600 nye boliger pr. år. 1900 av disse i Bergen.
Lurer du på hva naboleiligheten din koster? Sjekk vårt eiendomssøk!
Vi danner par og får barn. Vi flytter. De eldre blir flere. Vi får nye landsmenn. Vi skiller oss. Dette er noen av de basale driverne i boligmarkedet.
Det aller største merbehovet for boliger i bergensregionen skyldes befolkningsøkning. Prognosesenteret anslår en økning på 5100 personer i året frem mot 2015.
- Det betyr at dere er forpliktet til å bygge tusen boliger mer pr. år enn i 2009, sier Elnan, og ser strengt på de fremmøtte fra komiteer for byutvikling og eiendomsselskaper og næringsråd.
Bygg for eldre
Det er en demografisk kjensgjerning at eldrestanden eser mest ut. Ifølge Prognosesenteret kommer 30 prosent av befolkningsøkningen i bergensregionen i aldersgruppen 65 pluss. To tredeler av disse sitter allerede på en enebolig, men nesten alle ønsker seg en leilighet neste gang de skal skifte rede.
Nettopp dette var tilfellet for ekteparet Bjørn og Gunvor Østevold. For ni år siden flyttet de fra 283 kvadratmeter i Hordvik til en leilighet på Måseskjæret med halvparten så mye plass.
- Tre sønner flyttet ut og katten var død. Vi fant ut at vi vil bruke tiden vår på annet enn hus og hage, sier ekteparet.
Sett i lys av denne tendensen har Elnan i Prognosesenteret suksessoppskriften klar:
- Det viktigste for å skape likevekt er å bygge leiligheter tilpasset godt voksne og ressurssterke kjøpergrupper. Det frigjør brukte eneboliger i etablerte boområder som er tilpasset yngre boligkjøpere med barn.
Lys og lagerplass
Kåre Elnan har flere råd til utbyggerstanden. Undersøkelsene viser at alle andre enn familier i etableringsfasen vil ha færre soverom og mindre bolig. De fleste vil flytte til Fana, med Bergen og Åsane på delt annenplass. Og leilighetene bør bygges nær sentre eller sentrumsområder.
- Sørg for godt lys, utsikt og mye oppbevaringsplass, sier Elnan.
Men det er også andre ting å tenke på.
Marius Jensen, strategisk marketingrådgiver i analysebyrået Vizeum, mener folk er mer kresne enn før.
- Det holder ikke lenger å tilby folk jobb og bolig med to soverom. Å leve i informasjonssamfunnet betyr krav om tilleggsverdier, mangfold, kultur. Et suksesskriterium er å tenke på næringsmiks og tiltrekke seg den kreative klassen, sier han.
Les også
Siste fra Bolig
* Omfatter Bergen, Os, Fjell, Lindås og Askøy. Utført av Prognosesenteret på vegne av Bergen tomteselskap.
* Befolkningsvekst vil øke boligetterspørselen på nesten 2600 boliger pr. år frem mot 2015.
* Det betyr at det bør igangsettes mer enn 1000 flere boliger pr. år enn i fjor.
* I gjennomsnitt er det igangsatt nesten 2000 boliger pr. år i dette området på 2000-tallet. Av disse ligger bare 64 prosent i Bergen kommune.
Kilde: Boligstudien 2010, Bergen tomteselskap



