Råskinn med ren samvittighet

Det er ikke ofte bilentusiastene gleder seg over samme kjøretøy som miljøvernerne. Og får Kristin Halvorsen med på laget.

Plutselig ble elektriske biler moro. Tesla Roadster går som de raskeste Ferrarier, har stor rekkevidde, du betaler ikke en krone i avgifter til staten og miljøfolket kommer til å kaste roser etter deg når du suser lydløst forbi.

– Vi har forhåndssolgt ti biler, en av disse til Bergen. En går til Stavanger, resten går til Oslo-området, sier Gunnar Birkenfeldt. Han er salgssjef i Ferdinand Motor i Bergen, som er blitt en slags miniforhandler av den amerikanske elbilen.

Drar kjendiser
Petter Stordalen skal være en av kjøperne, og finansmannen følger dermed i fotsporene til George Clooney, Matt Damon og andre Hollywood-stjerner.

Så er da superelbilen Tesla Roadster definitivt andre boller. Toseteren er oppkalt etter den for lengst avdøde serbiske elektroingeniøren Nikola Tesla, som utviklet den trefasete elektromotoren som bilen bruker.

Tesla Motors er så langt fra den vanlige, amerikanske bilprodusenten man kan komme. Selskapet ligger i Silicon Valley i California, ikke Detroit. Blant dem som har spyttet penger i prosjektet er skaperne av eBay, Google og PayPal. Elbilen ble av Time Magazine kåret til en av årets oppfinnelser i 2006, som rett nok er noen år siden. For ting har tatt tid med Tesla. Men noen girkasseproblemer og rettssaker senere skal solen nå skinne over California-selskapet. Rundt 200 biler levert til kunder i USA (ingen i Europa), og i løpet av året regner Tesla Motors med å få overskudd.

Snart i pluss
– Men det er ikke fra denne bilen vi vil få inntektene våre, sier Esben Pedersen, dansken som er direktør for Tesla i Skandinavia.

– Pengene vil komme fra å selge teknologien til andre – vi har allerede inngått en avtale med Mercedes om å selge batterier til den elektriske Smart-bilen. Og snart kommer vi med en større personbil, sier Pedersen.

Bilen han har med seg til Norge er en prototype, den 25. som er laget. Produksjonsbilene vil bli noe annerledes. Blant annet vil girspaken forsvinne. Selv om det er en utmerket fin girspake som kunne vært knabbet fra Porsche Carrera GT, har den ingen reell funksjon, det er jo bare en strømbryter.

Solcellepanel
Hemmeligheten er en uvanlig effektiv kombinasjon av elektrisk motor og batterier. I stedet for ett stort batteri har Tesla Roadster 6831 små batterier, av samme type som du har i mobilen din. Fordelene med mange små i stedet for ett stort batteri er bedre kjøling, pluss at hvis ett av batteriene skulle ryke, så merker du det ikke i Teslaen. Batteripakken skal vare 160.000 kilometer. I tillegg er Tesla i gang med å tilby solpaneler som du monterer hjemme, disse skal kunne gi bilen strøm nok til 80 kilometer ekstra daglig, som jo vil dekke behovet for ganske mange.

Fordeler i kø
Visst har bilen sine begrensninger. Den er trang, har magert med bagasjeplass, og du kommer deg for eksempel ikke fra Bergen til Oslo på én lading. Men samtidig har står fordelene i kø:

ØKONOMI: Den europeiske versjonen av bilen koster 99.000 euro, og med den norske statens goodwill betaler du ikke en krone ekstra for å ta den inn (vel, noen hundre kroner til skilt da). Ikke toll, ikke moms. Nå er 800.000-900.000 kroner likevel mye penger for en trang, liten bil, men den har fordeler få andre biler kan matche.

DESIGN: Der elbiler flest gjerne ser ut som legoklosser som har smeltet i solen, er Tesla lav, liten og virkelig lekker.

YTELSER: 0-100 km/t på 3,9 sekunder. Det er det ellers kun supersportsbiler som klarer, og de skal du jaggu få betale noen millioner for i Norge. Toppfarten er ikke like imponerende 210 km/t, men det bør uansett holde.

UTHOLDENHET: Skal kunne kjøre nær 40 mil på samme lading. Trekker du fra litt for kraftsugende akselerasjoner osv., står vi kanskje tilbake med 30 mil kjørelengde. Som uansett er fire ganger så langt som Think. Ladetid skal være fire-fem timer.

FORDELER: Du kan kjøre i kollektivfeltet (dette er blant de fremste salgsargumenter i Oslo), gratis i bompengestasjonene, få gratis lading på kjøpesentre, ingen årsavgift, og gratis parkering flere steder.

Laget av Lotus
At Tesla Roadster minner om noe som Lotus kunne ha laget, er ikke tilfeldig. Bilens kropp er utviklet i tett samarbeid med den engelske sportsbilprodusenten, som også skrur sammen bilen.

Den tunge batteripakken bak seteryggen gjør at vektfordelingen ikke er like optimal som på Lotus´ egne biler. Men når store deler av bilen kommer fra Lotus, sier det seg selv av veigrep, styrefølelse osv. likevel er briljant. Interiøret i bilen vi kjører er mer påkostet enn f.eks. Lotus Europa, med skinntrukne dørsider og skinn på dashbordet. Likevel er det på ingen måte i samme klasse som hos f.eks. Porsche.

Trang
Når vi krøker oss ned i Teslaen – for den er ikke akkurat romslig – og vrir rundt tenningsnøkkelen, så skjer det... ingenting.

Tilsynelatende, i hvert fall.

Men bilen er i gang. Girspaken settes i drive, og det er bare til å puse høyrefoten forsiktig mot gasspedalen. Det er jo full vinter på veien, og en vet jo aldri. Men Tesla glir mykt og lydløst av gårde ut mellom de siste ukenes brøytekanter. Ikke kommer den til å ruste heller, med skjelett av aluminium og karosseripaneler av håndlaget karbon. Også støydempingen er i god Lotus-ånd – altså like dårlig. Her skal du ikke isoleres vekk fra virkeligheten, men kjenne hver frosk du kjører over, høre all veistøy og hver minste porsjon slaps som splatter høylytt mot hjulbuene.

Full Botox
Vi ratter oss forsiktig gjennom slaps og kø. Fjøsangerveien blir til sjølinjen opp mot Rådalen, rekkene av skittengrå bensin- og dieselbiler løser seg opp, og det er på tide å måle krefter – bilens ytelser tilsvarer 300 hk.

Det merkes.

Når vi tramper inn gasspedalen (strømpedalen?) føles det som en full botoxbehandling – eventuelle rynker blir dradd ut av trynet. Plutselig er vi en kilometer unna, kjerra har en akselerasjon som kunne skremt vannet av Indiana Jones. Men samtidig som vi blir gledelig presset bak i de skinnkledde setene, som et fly under takeoff, rekker vi å tenke at det er noe som mangler.

Motorlyd
Lyden av romfart

Det er neppe lurt å si det, men undertegnede er så enkelt skrudd sammen at han synes lyden av en hissig, vellydende motor er en del av en stor bilopplevelse.

Men hjelpen er nær.

Fra det tyske tuningfirmaet Brabus, mest kjent for å gjøre store Mercedeser enda mer muskuløse og bensintørste. For dette er alvor: Tyskerne har laget noe de kaller Space Sound Generator til Tesla, der du kan velge mellom simulerte motorlyder som selvsagt er koordinert med den lydløse motorens turtall. For eksempel en dypt brummende V8-lyd, en skrikende Formel 1-motor – eller romskipslyder.

Sånn er det bare, bilinteresserte gutter blir bare aldri voksne. Men nå har de i hvert fall et miljøvennlig alibi å leke seg med.

Les også

Siste fra Bil

Denne flerbruksbilen gliser

Men Mazda 5 sjarmerer ikke så mange likevel.

Biler vi sjelden eller aldri ser i Norge

Se bildene fra Chicago Auto Show!

Første smugtitt på nye Mitsubishi Outlander

Kommer som ladehybrid neste år.

Første smugtitt på nye Mitsubishi Outlander

Kommer som ladehybrid neste år.

Mobilen er det nye dashbordet i bilen

Start motorvarmeren, lås bilen eller se hvor du har parkert - fra telefonen.

Mobilen er det nye dashbordet i bilen

Start motorvarmeren, lås bilen eller se hvor du har parkert - fra telefonen.

Relaterte bilder

FOTO: Vegar Valde

FOTO: Vegar Valde

FOTO: Vegar Valde

FOTO: Vegar Valde