-
SOL UTE, RADIO INN: Karma har solcellepaneler på taket, noe som skal kunne gi eieren opptil 321 bonuskilometer. I året. I California, vil vi tro. I Bergen gir soltaket deg muligens én ekstra poplåt på radioen. -
GODBIT FOR VELBESLÅTTE: Fisker Karma er miljøbilen som for alt i verden ikke måtte se ut som en. Slik at kjendisene kan kjøre miljøvennlig til og fra privatjetene.
Fisker med dynamitt
Justin Bieber, Ashton Kutcher og Leonardo DiCaprio suser allerede rundt i Fisker Karma. Nå har hollywoodtrynenes nyeste leketøy landet i Bergen.
AV: bt redaksjonen
Den er et syn.
Noe av det første som slår en er størrelsen – den er enorm. Og lakken, som nærmest knitrer mot deg i sollyset, kanskje fordi den består av store deler resirkulert glass. Den er lav, langstrakt med bølgende, potente former, og enorme 22-tommers felger gjør underverker for utseendet. Med mulig unntak av den særpregede grillen er Karma et sant smykke, en luksusbil med sexyarrogante, nesten eksplosivt frekke former.
Så er den da ogsåtegnet av Henrik Fisker, som tidligere var Aston Martins designsjef. Dansken har kreert vakre biler som Aston Martin DB9 og V8 Vantage, i tillegg til BMWs Z8. Så sa han opp, flyttet til California og startet for seg selv.
Resultatet er en miljøbil som er langt fra å skjemme ut nabolaget. Blant annet er det en fryd å se skreddersømmen som åpenbarer seg der bakdørene flyter over i bakskjermene.
- Det var viktig at bilen ikke så typisk miljøvennlig ut, altså så merkverdig at folk tenker at "den har jeg ikke lyst til å kjøre rundt i", sier Henrik Fisker i et intervju med finansnettstedet Jyske Bank.
- Jeg bestiltebilen i mai 2009, så det har gått nøyaktig tre år, sier Gunnar Birkenfeldt i Ferdinand Motor, som har importert bilen.
- Her er det tydelig at Henrik Fisker har fått bestemme, sier han.
Nye bilmodeller som vises på bilmesser blir gjerne noen hakk tammere når de kommer i produksjon, når ingeniører, regnskapsavdelingen osv. har fått si sitt.
- Men her er det blitt slik designerne ville, sier Birkenfeldt, og legger til at 22-tommers felger nok er viktigere for designen enn for å redde verden.
Karma eren oppladbar hybrid, som med fulladet batteri skal ha rekkevidde på inntil 80 kilometer. Når batteriet nærmer seg tomt, starter en toliters, turbodrevet bensinmotor fra GM, hvis eneste misjon er å lage strøm til batteriet. Altså samme prinsipp som Opel Ampera, selv om Opelen skal kunne la bensinmotoren drive bilen direkte.
Med alle fordelene elektriske biler måtte ha, byr bilene også på et problem: at folk ikke hører bilene, slik at faren for å bli påkjørt øker. Samme utfordring har Fisker, som har løst det ved å la eksterne høyttalere spille en slags utenomjordisk pipebrummende synthesizerlyd, som skal varsle fotgjengere.
Men at den lave skjønnheten synes å være lang som et hus, kommer dessverre ikke passasjerene til gode. Baksetet er trangt, og har kun plass til to. Imellom ligger en heller storvokst tunnel som brukes til å huse batteriene.
Eksosen slippes ut i forkant av fordørene, for å beskytte batteriene mot varme.
Interiørets treverkvil antakelig få selv de mest fanatiske naturvernene til å gå bananas av lykke. Fiskers tanke er at ikke et levende tre skal gå til spille, og den velsituerte kjøper kan velge mellom tre versjoner:
Er ikke det politisk korrekt, så …
Fiskerturenhar så langt ikke gått helt uten ufrivillig fangst. Da bladet Consumer Reports skulle teste bilen, bladde de opp 108.000 dollar og kjøpte sin egen. Det gikk ikke så bra: Girkassen låste seg før testen hadde begynt.
Og fødselssmertene stopper ikke der.
Mens Fisker har oppgitt en elektrisk rekkevidde på 80 kilometer, melder det amerikanske miljøverndepartementet (EPA) om rekkevidde på rundt 50 kilometer. EPAs testsyklus viser at bilens forbruk, inkludert både elektrisk kjøring og med bensinaggregatet fyrt opp, er hele 1,18 liter på milen – ikke akkurat imponerende for en miljøbil. En av årsakene er at den svære bilen skal veie enorme 2400 kilo.
På den annen side kom tyske TÜV frem til en elektrisk rekkevidde på 83 kilometer, hakket mer enn Fisker lover. Og som Fisker sier i en pressemelding: En Karma-eier som starter dagen med fullt batteri og har ca. 65 kilometer å kjøre til og fra jobb, må kun besøke bensinstasjonen hver 1600. kilometer.
Karma drivesutelukkende elektrisk, og har rekkevidde nok til at folk flest kan klare seg uten noen utslipp. Men bensinaggregatet, som gjør at Karma ikke har elbilens begrensninger og derfor er langt mer brukbar, gjør at bilen ikke får nyte godt av miljøstaten Norges avgiftsgulrot, som er tenkt å få folk til å kjøre mer miljøvennlig.
At tvil skal komme tiltalte til gode, gjelder tydeligvis ikke hos Finansdepartementet.
- Batteriladeren utløser altså en engangsavgift på 280.000 kroner. I tillegg til merverdiavgift, sier Birkenfeldt.
Les også
Siste fra Bil
Fakta
Firedørs, fireseter hybridbil
To elektriske motorer bak baksetet driver begge bakhjulene, mens en toliters turbomotor foran lager strøm til elektromotorene
Til sammen gir elmotorene 403 hk og et dreiemoment på 1300 Nm
Ytelser: 0–100 km/t: Ca 6 sekunder (hybridmodus), ca. 8 med kun eldrift
Toppfart: 200 km/t (hybrid), 150 km/t med kun eldrift
Rekkevidde: ca. 80 km (elektrisk), ca. 480 km (hybrid)
Dimensjoner 497 cm lang, 195 cm bred (eks. speil), 131 cm høy
Vekt: ikke oppgitt, men estimert til mellom 2000 og 2400 kg
Pris i Norge: ca. 1,3 millioner
Bygges i Finland av Valmet, som også har laget bl.a. Porsche Boxster og Saab 9-3 kabriolet
Relaterte bilder
GJENNOMFØRT: Diamantformene går igjen, både i rattet, "eksosrørene" bak og flere andre steder.