Kongen av latter

Tilbakeblikk fra en av verdens morsomste menn.

1 2 3 4 5 6
John Cleese
««En latterlig kveld med John Cleese eller: hvordan finansiere skilsmissen»»

Les også:

Anmeldt av Arild Berg Karlsen

Om knappe tre uker fyller den britiske komikeren John Cleese 70 år. Alderen er åpenbart ingen hindring for denne mannen, som av mange blir regnet som en av verdens morsomste menn. Fra han slentret inn på scenen i Grieghallen i kveld og til han forlot den, hadde han publikum i sin hule hånd. Og fra første til siste del av showet kom latterkulene fra publikum tett som hagl.

Han åpner med å fortelle hvorfor han i det hele tatt reiser rundt med et show i hans alder: Det er skilsmissen.

Tre ganger har John Cleese vært gift - og skilt. Connie Booth holdt han sammen med i ti år, fra 1968 til 1978, Barbara Trenton var fru Cleese fra 1981 til 1990, og den siste var Alyce Faye Eichelberger som Cleese giftet seg med i 1992 og skilte seg fra i fjor. Det er denne skilsmissen han nå finansierer med det showet som har hatt verdenspremiere i Norge, og som han etter hvert skal rundt omkring i verden med.

Hans siste kone har - forteller han på scenen - flådd ham for 20 millioner dollars, så «frankly, I need the money».

Så tar han oss med på en tidsreise. Helt fra han ble født i den dønn kjedelige byen Weston-super-Mare, Somerset, via kjedelige vitenskapsstudier og like kjedelige jusstudier til det langt morsommere «Cambridge Footlights Revue» som han var medlem av under studiene i Cambridge, og som var stedet der det hele begynte.

Vi får høre om samarbeidet med resten av gjengen i gjengen i Monty Python, om hvordan «Hotell i særklasse» ble til fordi han og hans daværende kone bodde på et hotell som var akkurat slik som det som Cleese senere gjorde verdensberømt. Han forteller om hvordan grensene for humor ble flyttet, og hele tiden klipp i form av video eller stills. Showet er enkelt bygget opp, men Cleese er der på hugget hele tiden. Det er lite dødtid.

Til sammen syv show skal han gi i Norge. Billettene er dyre - nesten tusen kroner stykket - så vi nordmenn har allerede gitt vår skjerv til at hans fraskilte kone skal få de pengene hun har krav på.

Og takk til Alyce for skilsmissen. For uten hadde vi sannsynligvis ikke fått oppleve Kongen av humor på denne måten.

Les også: John Cleese om Bergen | Hva vet du om Monty Python?

Så du showet? Si din mening i kommentarfeltet.

Les også

Siste fra Underholdning

Britney Spears forlovet

Popstjernen Britney Spears har forlovet seg med sin kjæreste Jason Trawick, meldte kjendisblader fredag.

Relaterte bilder

MED BRITNEY: John Cleese sammen med Britney Spears var et av mange bilder som ble brukt i showet. FOTO: Jo Straube

Mest lest

Alexander Dale Oen er død

Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.

Denne hytten kan du få gratis!

Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.

Kjent bergensmusiker savnet

Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.

Denne sjåføren glemte noe viktig

- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.

Bergens lengste russebuss strandet

De skulle bare kjøre noen få meter for å snu. Nå må Bergens lengste russebuss repareres for minst 80.000 kroner.

TEGNESERIER