«Farlig» å bli med i Immaturus

Å begynne i studentteatret Immaturus kan fort endre studieretningen. Bare spør teatersjefen Mari G. Paus.

Les også:

- Jeg begynte å studere informatikk. Nå studerer jeg teatervitenskap. Jeg går på forelesningene, men pensumlesing har ikke førsteprioritet. Jeg vet at jeg lærer mer av å holde på med Immaturus, sier Mari G. Paus.

Teatersjefen på Bergens studentteater Immaturus er ikke alene.

Siden starten i 1990 er det mange studenter som har kastet om på fremtidsplanene sine etter å ha blitt med i amatørteatergruppen.

- De ender opp med noe med teater, fastslår teatersjefen.

Folk forsvinner
Kontinuitet er en utfordring for et studentteater. Ingen vet for eksempel hvor det ble av gjengen som startet det hele den gangen i 1990, med oppsetningen Brechts «Det gode mennesket fra Sechzuan» under navnet Studentteatret i Bergen. Katarina het initiativtakeren; en tysk jente som ingen kjenner verken videre skjebne eller etternavnet til.

- Det at folk forsvinner etter endte studier gjør det vanskelig å opprettholde kunstnerisk profil, sier Mari G. Paus.

Tid er en annen utfordring for teatret.

- Alle skal jo også studere. Å lage teater tar tid, og det er ikke alltid vi har den tiden, sukker hun.

Inn på DNS
Flere av immaturusene har kommet inn på teaterutdanning etter bergensoppholdet.

Noen kommer tilbake. Som en av de tidligere teatersjefene, Henriette Ertsås, som nå har tatt skuespillerutdanning i New York. I høst regisserer hun «Top Girls» for Immaturus, med premiere 11. november.

Odd Nordstoga var også et ivrig Immaturus-medlem da han studerte i Bergen. Steinar Thorsen, kunstnerisk leder i Vestlandske Teatersenter, har også fartstid fra studentteatret.

På Den Nationale Scene har man også oppdaget at det kan være noe å hente i Immaturus. Det er krefter fra studentteatergruppen som står for Sarah Kane-oppsetningen «Blasted» denne sesongen på DNS.

Eksamensstryk
Dette semesteret har Immaturus om lag åtti medlemmer, tjue av dem er med som skuespillere. Mange av dem jobber mer enn en full normalarbeidsuke med teatret. Som teatersjefen Mari G. Paus:

- Jeg bruker egentlig all tid på Immaturus. Tidligere strøk folk til eksamen fordi de brukte mest tid på teatret.

Les også

Siste fra Scene

Helge Jordal ødela ryggen -
må droppe premiere i kveld

- Det var en høyst prekær situasjon som oppsto.

Sogn og Fjordane Teater får storinnrykk av kjendisar

Helge Jordal, Agnethe G. Haaland, Bjarte Hjelmeland, Jon Eikemo, Yvonne Algrøy, Frode Rasmussen, Jorunn Torsheim og Oddvar Torsheim. Vestlandskjendisane står i kø for å spele på Sogn og Fjordane Teater neste år.

Klar for forviklinger

De to komikerne er på vei til Bergen med teaterforestilling.

Folkeventyr i hiphop-versjon

Absence inntar DNS med halsbrekkende versjoner av Askeladdens jakt på prinsessen.

Det siste han gjør i Bergen

- Dette er som en ekstra liten gave til publikum.

Disse blir priset
av kommunen

Danseren Alan Lucien Øyen og litteraturarbeideren Audun Lindholm var blant dem som ble priset av Bergen kommune for sin innsats.

Relaterte bilder

TEATERFRELST: Mari G. Paus (22) bruker all sin tid på studentteatret Immaturus. Og satser på en jobb innen teater. FOTO: Paul Sigve Amundsen

Mest lest

TEGNESERIER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Siste bergenpuls