Kritikerprisen tildelt «Ambra»-koreograf
Carte Blanche kan indirekte smykke seg med nok en «gullmedalje». Koreograf Ina Christel Johannessen er tildelt Kritikerprisen for forestillingen «Ambra».
AV: guro istad
- Det er en ære. Jeg har fått ganske mye slakt gjennom årene. Endelig er det en forestilling kritikerne setter pris på, sier Ina Christel Johannessen.
Carte Blanche-danserne Therese Skauge, Camilla Spidsøe Cohen og Henriette Slorer har alle tidligere fått Dansekritikerprisen, som altså denne gangen gikk til koreografen bak «Ambra».
Forestillingen var en co-produksjon med Iceland Dance Company, og hadde premiere i Reykjavik, før den ble vist i Grieghallen under Festspillene i år. Forestillingen er Carte Blanches hittil største satsing, og skjelettet av en ekte hval utgjorde en del av kulissene.
- Jeg synes selv at jeg har laget mange forestillinger som er vel så fine, men det er vel massiviteten i «Ambra» som er spesiell. Størrelsen teller, fastslår Johannessen og ler.
Stort med Grieghallen
I juryens begrunnelse står det blant annet: «Det som gjør denne forestillingen så spesiell, er håndteringen av volumet. Det abstrakte likevel ekspressive bevegelsesspråket gjør dette til et symfonisk verk som vil bli stående. Med 20 dansere har Ina Christel Johannessen fått mulighet til å koreografere i det store formatet.»
- Betyr prisen noe for din videre karriere som koreograf?
- Absolutt ikke! De jeg kan jobbe for i Norge er Carte Blanche, og det har jeg gjort siden 1992. Og jeg har fått penger av Kulturrådet siden 1988. Jeg er altfor etablert til at prisen skal ha noe å si, fastslår Johannessen.
Selv synes hun noe av det gøyeste med forestillingen var å spille i Grieghallen.
- For så mange folk, og med bra respons; dét synes jeg var stort. Jeg har aldri fått spilt i Grieghallen før, sier Ina Christel Johannessen.
Spesiell forestilling
Siste forestilling i Grieghallen ble dessuten svært spesiell for ensemblet som medvirket. «Ambra» markerte nemlig ikke bare det første, store samarbeidet med et utenlandsk dansekompani; forestillingen var også daværende teatersjef, Arne Fagerholts avskjed med Carte Blanche.
Også danserne Pia Elton Hammer og Lena Meland takket for seg i kompaniet med denne forestillingen.
Les også
Siste fra Scene
Relaterte bilder
GLITRENDE: Koreograf Ina Christel Johannessen er tildelt Norsk Kritikerlags Dansekritiker-pris for forestillingen «Ambra», som ble vist under Festspillene i år. BT skrev blant annet «Glitrende nordisk samarbeid», og fremhevet Camilla Spidsøe Cohens solo som et rørende element. FOTO: Carina Musk Andersen
PRISGITT: Ina Christel Johannessen fikk Kritikerprisen. FOTO: Lise Åserud/Scanpix
Mest lest
TEGNESERIER
-
«Livets uromantiske sider»
1 2 3 4 5 6Komisk og rørende om vekten av en familiehistorie -
«Påkosta eventyr»
1 2 3 4 5 6Tom Cruise reddar verda. Igjen. -
«Danser med delfiner»
1 2 3 4 5 6Velmenende om å takle funksjonshemning -
«Jakta på offeret»
1 2 3 4 5 6Ei ubehageleg reise ned i det svenske landskapet sine fordommar -
«En maktdemonstrasjon»
1 2 3 4 5 6Rikt portrett av en av USAs mektigste og mest omstridte menn
-
«Fredagskos med Larsen»
1 2 3 4 5 6Litt for pent og tekkelig i store doser -
«Visdomsviser»
1 2 3 4 5 6Cohen er blitt gammel og legger heldigvis ikke skjul på det -
«De beste hilsener»
1 2 3 4 5 6Mer enn et rart drops i en kommode. -
«Tilbake på trass»
1 2 3 4 5 6Skuffende gjenfødsel -
«Små bevegelser»
1 2 3 4 5 6Japansk tradisjon møter vestlig minimalisme
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen. -
«Kinesiske liv»
Velskrevne noveller med mange tilbakeblikk som går ut over historienes nerve og temperatur. -
«I lyriske omland»
Gleden ved å finne, gjendikte og dele.
-
«Stillferdig og hjemmekoselig»
1 2 3 4 5 6Pent, vakkert og nesten litt kjedelig. -
«Magnet er trygt tilbake»
1 2 3 4 5 6En glitrende oppvisning som hadde fortjent et større publikum. -
«Kurt koser julen inn»
1 2 3 4 5 6En trivelig førjulsstund med en smak av Hollywood. -
«Grenseløs kosmisk hippiecountry»
1 2 3 4 5 6Psykedelisk dronegitar med countrysmak. -
«Bursdag for fulle hus»
1 2 3 4 5 6Trivelig bursdagsfeiring, men kanskje litt for stivt og høytidelig.
-
«Kulturelt oljesøl»
Med enkle virkemidler får Amund Sjølie Sveen frem få, men viktige poeng om hva slags land Norge er. -
«Sædutleverende samtale-show»
1 2 3 4 5 6Når man begynner å bli for gammel til å skade seg selv, er det nok lettere å bare snakke om det. -
«Velkjent og velfungerende»
1 2 3 4 5 6Et godt proporsjonert show med mange høydepunkter, men også til tider litt for tradisjonelt. -
«- Ka? E d virkelig ingenting?»
De fem elleveåringene foran meg forsto lite da vakten kom og sa showet var slutt. -
«Bygdedyr uten skarpe tenner»
1 2 3 4 5 6Hele tiden langt innenfor streken


