-
MASSE HUMOR: Eirik del Barco Soleglad serverte masse humor spunnet over hverdagslige ting. Han har en særegen sans for anakronismer, skriver BTs anmelder. Arkivfoto: Odd Mehus
Glimrende underholdning
Gode tekster og god fremføring
AV: jan h. landro
Ikke vet jeg hvilken del som var del Barco og hvilken som var Soleglad. Men de fungerte godt hver for seg, og sammen er de en suksess.
Ikke bare har han tekster som holder, han vet også å anrette dem med sikker sans for timing og presisjon.
Ørlite underbuksehumor, knapt noe lytehumor eller annet ondsinnet stoff, men en hel masse humor spunnet over hverdagslige ting - tilsatt flere knivsodder absurditet. Slik er oppskriften, og den fungerer.
Det vil forundre meg stort om ikke dette ender med atskillige ekstraforestillinger.
Den drøyt timelange forestillingen kan minne om en sammenhengende historie ispedd rikelig med avsporinger, aparte overganger og en helt særegen sans for anakronismer.
En setning kan begynne i middelalderen og aldeles uanstrengt ende i nåtiden. Eller totalt skifte tema.
Slik er det helt naturlig å avslutte en utlegning om 60 m løp med spørsmålet: «Hva med Jesus?» Dette virkemidlet utnyttes til fulle - og stadig med like morsomme og overraskende poeng. De klassiske blødmene er det gledelig langt mellom.
Dessuten hentes tidligere poeng opp igjen, settes inn i en helt annen sammenheng og blir gode som nye. Slikt skaper også enhet i forestillingen og turneres her på suverent vis.
Bedre har jeg aldri sett morogutten fra Sortland. Han står på scenen uten andre hjelpemidler enn seg selv, snakker og geberder seg og har publikum i sin hule hånd nesten helt fra den litt forsiktige starten.
Jo da, det svinger av Eirik del Barco Soleglad, og han leverer en forestilling uten dødpunkter. Det vil forundre meg stort om ikke dette ender med atskillige ekstraforestillinger.
JAN H. LANDRO
Er du enig med vår anmelder? Si din mening i kommentarfeltet under:
Les også
Siste fra Scene
-
«Livets uromantiske sider»
1 2 3 4 5 6Komisk og rørende om vekten av en familiehistorie -
«Påkosta eventyr»
1 2 3 4 5 6Tom Cruise reddar verda. Igjen. -
«Danser med delfiner»
1 2 3 4 5 6Velmenende om å takle funksjonshemning -
«Jakta på offeret»
1 2 3 4 5 6Ei ubehageleg reise ned i det svenske landskapet sine fordommar -
«En maktdemonstrasjon»
1 2 3 4 5 6Rikt portrett av en av USAs mektigste og mest omstridte menn
-
«Fredagskos med Larsen»
1 2 3 4 5 6Litt for pent og tekkelig i store doser -
«Visdomsviser»
1 2 3 4 5 6Cohen er blitt gammel og legger heldigvis ikke skjul på det -
«De beste hilsener»
1 2 3 4 5 6Mer enn et rart drops i en kommode. -
«Tilbake på trass»
1 2 3 4 5 6Skuffende gjenfødsel -
«Små bevegelser»
1 2 3 4 5 6Japansk tradisjon møter vestlig minimalisme
-
«Gripende øyevitneskildringer»
Far og datter Sønstelie gir en mangefasettert skildring av massakren på Utøya. -
«Rapport fra helvete»
-
«Det litterære Norge responderer»
Med varierende kraft om den verste ugjerningen i Norge siden krigen. -
«Kinesiske liv»
Velskrevne noveller med mange tilbakeblikk som går ut over historienes nerve og temperatur. -
«I lyriske omland»
Gleden ved å finne, gjendikte og dele.
-
«Stillferdig og hjemmekoselig»
1 2 3 4 5 6Pent, vakkert og nesten litt kjedelig. -
«Magnet er trygt tilbake»
1 2 3 4 5 6En glitrende oppvisning som hadde fortjent et større publikum. -
«Kurt koser julen inn»
1 2 3 4 5 6En trivelig førjulsstund med en smak av Hollywood. -
«Grenseløs kosmisk hippiecountry»
1 2 3 4 5 6Psykedelisk dronegitar med countrysmak. -
«Bursdag for fulle hus»
1 2 3 4 5 6Trivelig bursdagsfeiring, men kanskje litt for stivt og høytidelig.
-
«Kulturelt oljesøl»
Med enkle virkemidler får Amund Sjølie Sveen frem få, men viktige poeng om hva slags land Norge er. -
«Sædutleverende samtale-show»
1 2 3 4 5 6Når man begynner å bli for gammel til å skade seg selv, er det nok lettere å bare snakke om det. -
«Velkjent og velfungerende»
1 2 3 4 5 6Et godt proporsjonert show med mange høydepunkter, men også til tider litt for tradisjonelt. -
«- Ka? E d virkelig ingenting?»
De fem elleveåringene foran meg forsto lite da vakten kom og sa showet var slutt. -
«Bygdedyr uten skarpe tenner»
1 2 3 4 5 6Hele tiden langt innenfor streken
- «En del Barco og en del Soleglad»
- Regi: Bård Ylvisåker
- Av og med Eirik del Barco Soleglad
- Ricks


