Thai på topp
Selv om Smith nesten svidde av seg tungen, mener de to at Kroathai er byens klart beste thairestaurant.
- HER HAR DE SKIFTET UT møblementet siden sist! Sa Smith.
Mens Nygårdsgaten utenfor stadig blir mer rotete, har Kroathai fått et mer ryddig og ordentlig utseende.
Bort med den studentaktige kantinestilen, inn med flettet kurv og bambus.
Den beskjedne thai-restauranten vis-à-vis Grieghallen er av mange nevnt som et av byens beste etniske spisesteder.
- Ganske mange jeg kjenner mener at det, sa Smith.
- Vi får se, sa Smule og smilte lurt.
KROATHAI ER et sted man spiser både raskt, rimelig og godt. Det var også en jevn strøm av kunder innom for å hente take-away.
- Jeg liker at vi kan se inn på kjøkkenet, sa Smith.
- Og det virker veldig rent og pent, sa Smule.
Menyen på Kroathai er forholdsvis oversiktlig, selv om det kunne være greit med litt oversettelse her og der. Mange av de thailandske rettene ser ved første øyekast ganske lik ut, når man leser oppramsingen av ingredienser.
- En mer «visuell» beskrivelse av rettene, fortrinnsvis på norsk, kunne vært ønskelig, mente Smith.
- Men det er jo viktig at vi lærer oss det thailandske navnet også, mente Smule.
Uansett var servitøren hyggelig, og forklarte villig vekk.
SPISESTEDET HAR EN ok, liten vinliste med seks-syv røde og litt færre hvite. Smith og Smule syntes ikke det var noe å si på prisen, 240-270 for en flaske. En spansk rød ble anbefalt, Muga reserva.
- Jeg savnet kanskje litt mer sødme til den nokså sterke maten, men da burde vi vel heller ha valgt en hvit. Det er det evige problemet med asiatisk mat og vin, sa Smith ettertenksomt.
- Ja, det er et hardt liv, sa Smule sarkastisk.
SÅ VAR DET MATEN. De to bestemte seg for å dele broderlig, og begynte med frityrstekt thaifiskekake med sweet chilisaus (40,-) og satay scampi med peanøttsaus (50,-). Siden den var så rimelig, slengte de på en vårrull med chilisaus (20,-).
- Fiskekakene var nokså tørre, og vårrullen smakte litt lite, sa Smith.
Men dette var første og siste negative kommentar om maten denne kvelden.
Alle forrettene ble servert med en liten salat, som ved første øyekast så ut som de dølle greiene som så altfor ofte dukker opp. Men innimellom mais, issalat, løk og gulrotstrimler fantes garnityr av soya og frisk ingefær. Snedig!
- Denne peanøttsausen til rekene er absolutt fabelaktig! ropte Smule.
- Fyldig, hot, aromatisk og faktisk lite grann kokoskremet.
Smith, som anser seg som en habil peanøttsauskokk, var også knallimponert. Og scampiene var saftige. Mmmmm ...
TIL HOVEDRETT TOK DE to pad-prikk geang gai, som på norsk blir kylling i rød karry (108,-), og yam nua, som oversettes til thaisalat med biff (118,-). Biffsalaten var av de dyreste rettene på menyen, bemerket Smule.
Curryen var fantastisk. Rett og slett.
- Det ser utrolig innbydende ut med denne knallrøde sausen i bunn (som det lykkeligvis var mye av), kritthvit ris og nydelig blanding av god kylling og strimlede grønnsaker. Og akkurat passelig hot, sa Smule, som nå var i skikkelig spisehumør.
Biffsalaten var på den annen side veldig hot. Smith var faktisk blitt advart, men måtte selvsagt spille tøff. Salaten besto av løk, agurk, chili, salat og små cherry-tomater med en slags kraft/saus og biffkjøtt i tynne skiver.
- Kjøttet kan nesten se ut som det er dampet, men det er ikke seigt av den grunn, sa Smith. - Mørt og smakfullt, sa han, - som om det er tilsatt lime eller noe, i tillegg til det «hotte».
Smith måtte til slutt feige ut, og gikk til det skritt å plukke ut de største bitene av rød chili.
SOM EN PASSENDE AVSLUTNING valgte de frityrstekt camembert med Østens friske frukter (60,-) og panne-kake fylt med Østens friske frukter (60,-).
- Dette er en veldig mild og snill camembert. Og servert med frisk frukt, faktisk nyskåret fersk ananas som ikke er fra boks! Ti poeng bare for det, sa Smule.
Med fulgte også hvit melon, samt frø fra granateple.
Pannekaken ble servert med den samme frukten, samt vaniljeis.
- Friske og greie desserter, og fersk frukt trekker veldig opp, mente Smith.
Og ikke minst: God Illy-kaffe!
- Faktisk veldig god kaffe! Dette var en skikkelig opptur, mente Smule.
Smith var enig.
- For dem som liker thai-mat, bør en utflukt til Nygårdsgaten være obligatorisk. For dette var veldig, veldig bra!
Er du enig med Smith og Smule? Si din mening her:
Les også
Siste fra Restaurant
Relaterte bilder
EKSOTISK: Kokk Wanphen Khruawan med et lite utvalg av det spennende innen frukt og grønt som Kroathai i Nygårdsgaten kan by på. FOTO: ODD E. NERBØ
-
«Tidenes vittigste grøsser»
1 2 3 4 5 6«The Cabin in the Woods»: Skrekkfilmen dekonstruert i kreativt blodbad. -
«Litt for overdådig gotisk såpeopera»
1 2 3 4 5 670-tallet møter vampyrfilmen i en ikke helt vellykket miks -
«Scener fra en skilsmisse»
1 2 3 4 5 6Tango, rødvin og kjærlighet i uelegant forening -
«Øm barndomsskildring»
1 2 3 4 5 6«Tomboy»: Åpen lek med kjønnsidentitet. -
«Burma - en kjærlighetshistorie»
1 2 3 4 5 6Melodramatisk om Aung San Suu Kyi
-
«Komedie og ironi»
Strålende oppsetning av Händels opera Xerxes åpner Festspillene. -
«Suser av gårde»
1 2 3 4 5 6Her er en låt du må høre. -
«Bergensk Duracell-metal»
1 2 3 4 5 6Et musikalsk bankebrett fra Tortorum. -
«Det svarte alvor»
1 2 3 4 5 6Forblåst hypnosekunst fra Bergen. -
«Brutal boogie»
1 2 3 4 5 6Syng en sang om tungt maskineri.
-
«Festkveld av det gode, gamle slaget»
1 2 3 4 5 6Bunnsolid med høy luftgitarfaktor. -
«Trivelig fra Leon Russell»
1 2 3 4 5 6Koselig møte med gammel helt, men heller ikke noe mer. -
«I det fredsæle hjørnet»
1 2 3 4 5 6Vakkert, melankolsk og svært langsomt. -
«Diskoparty a la Koengen»
1 2 3 4 5 6Fungerer utmerket til sitt bruk – men ble slitsomt i lengden, mener vår anmelder. -
«Motorpsycho rodde det hele trygt i land»
1 2 3 4 5 6Seiler skuten på trygt vann - for det meste.
-
«Komedie og ironi»
Strålende oppsetning av Händels opera Xerxes åpner Festspillene. -
«Morsomme scener fra kattens liv»
Enkelt, men ikke lettvint -
«Beckett i Bergen»
Utfordrende språk, fattig scenekunst. -
«Historier skrevet i olje »
Nært møte med oljeutvinning, makt og mennesker. -
«Det farlige språket»
Krevende både for publikum og skuespillere.
fakta/Kroathai
- ADRESSE: Nygårdsgaten 29
- MAT: Sterkt, ferskt, helt topp
- SERVICE: Hurtig og grei
- MENY: Klassisk thai
- MILJØ: Pene, nye stråmøbler med sand og skjell i bordene
- KONKLUSJON: Rimelig og original kvalitetsrestaurant
Mest lest
Alexander Dale Oen er død
Den kjente svømmeren Alexander Dale Oen (26) fra Øygarden døde brått tirsdag morgen.
Denne hytten kan du få gratis!
Are Stensland gir bort denne hytten som står på Sotra. Det er bare en hake.
Kontroll over storbrannen
Skogsinfernoet på Sotra roet seg selv i natt. Men fremdeles brenner det.
Kjent bergensmusiker savnet
Per Kristian Slåttli er savnet etter at han ble borte sent mandag kveld. Han er medlem i et av Bergens mest kjente og respekterte band.
Denne sjåføren glemte noe viktig
- Da jeg fløytet på henne, vinket hun så fint tilbake, sier Anders Rolland som kjørte bak boss-spannsjåføren.


